خدمات الماس

برای دریافت مشاوره رایگان کلینیک زیبایی الماس کلیک کنید

شما اینجا هستید:

رفع چین و چروک

با افزایش سن، پوست انسان مستعد ابتلاء به انواع بیماری‌ها و عارضه‌های پوستی از جمله چین و چروک می‌شود، از این رو درمان چین و چروک‌های پوستی به یکی از بزرگترین دغدغه‌های افراد در سنین بالا به خصوص در میان زنان تبدیل شده است. از موثرترین و معروف‌ترین روش‌ها برای رفع چین و چروک پوست می‌توان به استفاده از لیزر درمانی و تزریق مواد پرکننده مانند فیلر، چربی و بوتاکس برای جوانسازی پوست اشاره کرد که با توجه به دوره‌ی نقاهت کوتاه و تاثیرات زود هنگام این روش‌ها، محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند.

علل ایجاد چین و چروک پوستی

برخی از افراد تصور می‌کنند که تنها عامل تاثیرگذار در ایجاد چین و چروک افزایش سن است در حالی که باید بگوییم بالا رفتن سن تنها بخشی از عوامل به وجود آورنده‌ی چین و چروک‌های پوستی است که در کنار سایر عوامل می‌تواند این عارضه‌ی پوستی را شدت بخشد. چند نمونه از مهمترین عوامل تاثیر گذار در به وجود آمدن پیری پوست و ایجاد چین و چروک‌ها عبارتند از:

 •  آلودگی هوا
 •  مصرف دخانیات
 •  کم آبی بدن
 • ژنتیک و ارث
 • قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید
 •  کمبود آنتی اکسیدان‌ها و مواد مغذی در بدن
 • استفاده از لوازم آرایشی و شوینده‌های بهداشتی نامعتبر

چین و چروک روی پوست چگونه ایجاد می‌شود؟

در واقع ایجاد شدن چین و چروک روی پوست با خشکی آن رابطه‌ی مستقیمی دارد از این رو هر چقدر چربی مفید روی پوست کم شود، میزان چین و چروک‌ها نیز با خشکی پوست افزایش پیدا کرده و این امر در دراز مدت موجب عمیق‌تر شدن چین و چروک‌ها خواهد شد.

اگر به بررسی علت اصلی چین و چروک پوست که همان بالا رفتن سن می‌باشد بپردازیم، زمانی که سن انسان بالاتر می‌رود لایه‌ی دوم پوست که حاوی کلاژن و الاستین است نازک‌تر شده، کلاژن سازی و بازسازی سلول‌های مرده کمتر می‌شود در نهایت با بزرگتر شدن غدد چربی، تولید چربی پوست نیز کم خواهد شد، با این وضعیت رفته رفته پوست خشک و پیر می‌شود. اگر در طی این مدت از روش‌های پیشگیری و درمان بهره برده نشود متاسفانه بعد از مدت کوتاهی چهره‌ی ما پیر و فرتوت به نظر خواهد رسید.

روش‌های درمانی برای از بین بردن چین و چروک صورت

روش‌های مختلفی در طی سالیان دراز برای پیشگیری و یا درمان چین و چروک پوست ابداع شده و مورد استفاده قرار گرفته است. روش‌های دارویی و یا استفاده از کرم‌های موضعی، کرم‌های آبرسان و  دور چشم و … از جمله روش‌های پیشگیری و یا از بین برنده‌ی چین و چروک صورت می‌باشند.

با وجود این روش‌ها امروزه استفاده از لیزر جوانسازی پوست، تزریق ژل و بوتاکس از بهترین روش‌های مورد استفاده برای از بین بردن چین و چروک‌های صورت شناخته شده است. استفاده از هر کدام از این روش‌ها می‌تواند تاثیرات مطلوب و مفیدی برای پوست فرد به وجود آورد. این که کدام یک از روش‌ها برای ما بهترین خواهد بود، نظر پزشک متخصص و تجویز آن ضرورت دارد چرا که گاهی اوقات پزشک متخصص با استفاده از چند روش ترکیبی به بازسازی بافت فرسوده‌ی پوست و جوانسازی و شادابی آن خواهد پرداخت.

استفاده از لیزر برای از بین بردن چین و چروک پوست

لیزر جوانسازی پوست توانایی این را دارند که با تحریک سلول‌های پوستی، تولید کلاژن آن را افزایش داده و سلول‌های مرده را از روی پوست پاک کند، در این حالت به مرور زمان با کم کردن چین و چروک پوست موجب جوانی و شادابی  پوست خواهد شد. خوشبختانه لیزر علاوه بر رفع چین و چروک و تولید کلاژن، توانایی این را دارد که با پرتوهای خود موجب کمرنگ‌تر شدن تیرگی‌های پوستی و از بین رفتن جای زخم، جوش، آکنه و … شود. مزایای فراوان لیزر درمانی موجب شده تا افراد بیشتری از این روش برای جوانسازی پوست خود استفاده کنند.

تزریق بوتاکس برای رفع چین و چروک پوست

بوتاکس یک نوع سم خطرناکی است که در دوز بسیار پایین تجویز و به پوست تزریق می‌شود. کار بوتاکس به این صورت است که با تزریق این ماده به ماهیچه‌های بخشی از صورت که به علت حرکت زیاد موجب بروز چین و چروک شده‌اند از کار بیفتند، در این حالت به مرور زمان چروک‌های بخش تزریق شده محو خواهند شد و پوست جوان‌تر خواهد شد. نتایج خوب و بی خطر بوتاکس موجب شده تا بسیاری از افراد برای جوانسازی و لیفت صورت خود از این ماده استفاده کنند.

تزریق ژل، فیلر و یا چربی برای از بین بردن چین و چروک پوست

روش دیگری که برای از بین بردن چین و چروک صورت وجود دارد بدین صورت است که با استفاده از مواد پر کننده مانند ژل و فیلر به ناحیه‌ای که در آن چین و چروک شکل گرفته است، قسمت‌های خالی با این مواد پر شده و چین و چروک نیز رفع شوند. چربی نیز مانند این مواد پرکننده خاصیت این را دارد که چین و چروک‌ها را از بین ببرد. تنها تفاوت آن با ژل‌ها در این است که چربی از بدن خود فرد گرفته شده، در آزمایشگاه پاکسازی می‌شود و در تزریق مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

برای استفاده از هر کدام از روش‌های جوانسازی پوست مانند تزریق ژل یا فیلر و یا لیزر درمانی، بهتر است به پزشک متخصص در مرکز زیبایی معتبر مراجعه کنید تا کمترین عوارض و بیشترین مزایا را داشته باشید. ما به شما “کلینیک زیبایی الماس” را پیشنهاد می‌کنیم چرا که این مرکز با فراهم آوردن متخصصین مجرب توانایی این را دارد که مشکل پوستی شما را حل کرده و جوانی و شادابی را به پوست شما هدیه کند.

 

توصیه های مهم

 • اینکه شما بخواهید از کدام روش برای جوانسازی، شادابی و از بین بردن چین و چروک صورت خود استفاده کنید کاملاً سلیقه‌ای است و با تجویز پزشک متخصص انجام می‌گیرد.
 • پزشک می‌تواند با استفاده از علم و تجربه‌ی خود بهترین گزینه را برای درمان چین و چروک پوست شما با توجه به نوع پوست و ویژگی‌های بدنتان تجویز کند.
 • با اینکه استفاده از روش‌های فوق مراقبت‌های خاصی را نمی‌طلبد اما با این حال بهتر است بعد از جلسات درمانی خود کمی بیشتر از قبل در شستشو و مراقبت پوست خود بکوشید.
 • زمانی که پوست تحت عمل زیبایی از هر نوعی قرار می‌گیرد بهتر است از آن در مقابل نور خورشید محافظت گردد.
 • استفاده از کرم‌ها و ضد آفتاب‌های تجویز شده توسط پزشک اهمیت زیادی دارد و نتایج و ماندگاری روش‌های فوق را بالا خواهد برد.

 

دکتر امیر ناصر وخشوری

متخصص پوست، مو و زیبایی

شماره نظام پزشکی: ۴۲۹۹۲

مشاهده گواهینامه