خدمات الماس

برای دریافت مشاوره رایگان کلینیک زیبایی الماس کلیک کنید

شما اینجا هستید:

بوتاکس

بوتاکس یکی از قدیمی‌ترین و البته پرکابردترین روش‌های از بین بردن چین و چروک صورت به شمار می‌رود که جزو مواد رفع کننده‌ی چین و چروک صورت به روش موقت است. در واقع روش کار بوتاکس با ژل‌ها و مواد دیگر پرکننده‌ی صورت متفاوت است چرا که این ماده با خاصیتی که دارد موجب می‌شود تا عصب قسمتی از صورت یا بدن که ماده در آن تزریق می‌شود فلج شود. هنگامی که عضلات صورت ما هنگام حرف زدن، خندیدن یا غذا خوردن حرکت می‌کنند، در دراز مدت چین و چروک‌های ریزی را پدید می‌آورند که با گذشت زمان و بالا رفتن سن، عمق و رد این چرو ک‌ها بیشتر شده در این حالت بوتاکس با فلج کردن این عضلات به مدت موقت باعث از بین رفتن و محو شدن این خطوط روی پوست خواهد شد.

بوتاکس چیست؟

شاید با خواندن تیتر بالا شما نیز مشتاق شوید تا بدانید ماده‌ی بوتاکس چیست و از چه چیزی ساخته شده است. در واقع بوتاکس نام اختصاری سم بوتولیسم است که هنگام کشف یک ویروس شناخته و کشف شد و به طور اتفاقی اثرات آن در برطرف کردن چین و چروک صورت آشکار گردید. تزریق مقدار کمی از این ماده در یک ماهیچه توانایی این را دارد که عضلات آن ماهیچه را از کار انداخته و فعالیت آن را کم کند. زمانی که فعالیت ماهیچه‌ها کم شود خطوطی را که نتیجه‌ی پرکاری آن‌ها روی صورت به وجود آورده است از بین می‌رود و صورت جوان‌تر و شاداب‌تر به نظر می‌رسد.

موارد استفاده از بوتاکس

بوتاکس مانند مواد پرکننده و فیلر نیست که بتوان از آن برای پر کردن نواحی خالی صورت و یا افزایش حجم برخی اجزای صورت مانند گونه و لب استفاده کرد، بلکه بوتاکس به خاطر ماهیتی که دارد بیشتر برای از بین بردن چین و چروک صورت و گردن و برخی موارد درمانی مانند کم کردن تعریق دست، پا و زیر بغل مورد استفاده قرار می‌گیرد. موارد استفاده از بوتاکس شامل:

 • رفع چین و چروک پیشانی
 • رفع چین و چروک‌های دور چشم
 • رفع خط خنده
 • رفع افتادگی پلک
 • بالا بردن یا لیفت ابرو
 • رفع چین و چروک گردن
 • رفع چروک دور دهان
 • رفع چین و چروک چانه
 • رفع چین و چروک روی بینی

عمل بوتاکس چگونه انجام می‌گیرد؟

عمل بوتاکس مانند تمام تزریق‌های پوستی روی ماهیچه بدون عمل و بیهوشی انجام می‌گیرد. البته دقت داشته باشید پزشکی که برای شما این عمل زیبایی را انجام می‌دهد از تبحر کافی برخوردار باشد، چرا که تزریق این ماده در ناحیه‌ی نامناسب نتایج دلخواه شما را نخواهد داشت.

تفاوت میان فیلر و بوتاکس چست؟

بوتاکس برای درمان چروک‌های سطحی و دینامیک مورد استفاده قرار می‌گیرد اما اگر چروک‌های پوستی شما استاتیک و عمیق‌تر باشد، شما برای از بین رفتن کامل آن‌ها نیاز به فیلر و ژل خواهید داشت. ژل‌ها و فیلرها موجب پر کردن نواحی مختلف صورت خواهند شد اما بوتاکس موجب از کار افتادن ماهیچه و محو شدن چروک می‌شود. انتخاب روش درمانی مشکل پوستی یا زیبایی خود را به عهده‌ی پزشک متخصص بگذارید تا با صلاح دید خود بهترین درمان را اجرا کند.

ماندگاری بوتاکس چقدر است؟

با توجه به متفاوت بودن متابولیسم بدن انسان‌ها، نتایج، ماندگاری و عوارض هر عمل زیبایی از فردی به فرد دیگر متفاوت است و نمی‌توان نتایج مشابه‌ای را انتظار داشت. در حالت کلی و به طور میانگین اثرات عمل بوتاکس بعد از ۲ الی ۱۰ روز آشکار شده و تا ۴ الی ۶ ماه نیز دوام خواهد داشت و بعد از آن به علت ترشح ماده‌ای به نام اسید کولین، عضله دوباره شروع به تکان خوردن و منقبض شدن خواهد کرد و خطوط صورت به مرور زمان نمایان خواهد شد.

عوارض و مشکلات بوتاکس

بوتاکس با اینکه ماده‌ای سمی است اما در دوز بسیار پایینی تجویز و تزریق می‌شود از این رو مشکلات و عوارض خاصی برای بدن انسان به وجود نمی‌آورد و اگر عوارض خاصی داشته باشد بعد از مدت کوتاهی کاملاً از بین خواهند رفت. عوارض شایع و طبیعی که بعد از  این عمل رخ می‌دهد مانند قرمزی، تورم یا کبودی پوست که بعد از چند ساعت برطرف خواهند شد و می‌توان با استفاده از کیسه‌ی یخ بر روی موضع تزریق شده، شدت آن را کم کرد.

 

کادر مجرب و پزشکان مرکز زیبایی الماس با مشاوره‌ی رایگان، این اطمینان را به شما خواهند داد تا مشکلات چهره‌ی خود را با استفاده از بهترین روش‌ها درمان و رفع کرده، چهره‌ای جوان و شاداب داشته باشید.

 

توصیه های مهم

 • استفاده از سیگار یا در معرض قرار گرفتن آفتاب بدون محافظت توسط ضد آفتاب‌ها تاثیر ماندگاری این درمان‌ها را کاهش می‌دهد.
 • توصیه می‌شود که تا ۲۴ ساعت پس از تزریق بوتاکس از ورزش کردن خودداری شود و تا چند روز سر در زمان خواب بایستی بالاتر از بدن قرار بگیرد.
 • از مالیدن یا لمس کردن صورت در ناحیه‌ی تزریق خودداری شود تا بوتاکس به طور کامل در محل مورد نظر جذب شود و در نقاط دیگر صورت جابه‌جا نشود.
 • امکان دارد کمی ورم یا قرمزی در ناحیه تزریق ایجاد شود که پس از ۲ تا ۳ روز رفع خواهند شد. مشاهده‌ی نتیجه‌ی درمان به صورت کامل به یک هفته زمان نیاز دارد.
 • بعد از بوتاکس زمان زیادی برای بهبودی لازم ندارید و می‌توانید به زندگی عادی خود ادامه دهد.

دکتر امیر ناصر وخشوری

متخصص پوست، مو و زیبایی

شماره نظام پزشکی: ۴۲۹۹۲

مشاهده گواهینامه