شما اینجا هستید:

2021-09-06

داشتن پوستی زیبا، صاف، جوان و صد البته سالم مطمئناً نیاز به مراقبت‌های زیادی دارد چرا که شما با رسیدگی‌های خود می‌توانید زیبایی آن را تضمین کرده و از بروز بیماری‌های پوستی جلوگیری کنید. آسیب‌های محیطی علاوه بر اینکه می‌توانند سبب بروز بیماری‌های مختلف در پوست شما شوند در دراز مدت با اثرات خود زیبایی پوست شما را کم کرده و می‌توانند روی اعتماد به نفس شما نیز تاثیر منفی بگذارند.

یکی از رایج‌ترین بیماری‌های پوستی داشتن منافذ باز در پوست مخصوصاً پوست صورت می‌باشد که بر اثر برخی عوامل روی پوست ایجاد می‌شود و می‌تواند پوست شما را بد جلوه دهد. در ادامه شما را با این نوع مشکل پوستی و روش‌های درمان آن آشنا می‌کنیم.

پوست پرتغالی چیست؟

پوست پرتغالی نوعی بیماری پوستی است که در آن محل رویش مو یا همان فولیکول‌های مو در صورت دارای سوارخ‌های بزرگتری هستند. در حالت عادی این سوراخ‌ها با چشم دیده نمی‌شوند و علت وجود آن‌ها تنفس پوست است اما زمانی که فرد به این بیماری دچار می‌شود این سوراخ‌ها بزرگتر از حالت عادی می‌شوند. درست است که این بیماری درد یا مشکلات خاصی برای فرد به وجود نمی‌آورد اما ظاهر ناخوشایند آن می‌تواند برای فرد مشکل ساز شود. با گذشت سن و کم شدن حالت ارتجاعی پوست این منافذ بزرگتر شده و افتاده‌تر نیز می‌شوند و به صورت پستی بلندی در صورت شکل می‌گیرند که می‌توانند ظاهر بسیار بدی داشته باشند.

منافذ باز پوست صورت

عوامل به وجود آورنده‌ی پوست پرتغالی

در به وجود آمدن یک بیماری یا مشکل پوستی تنها یک عامل نمی‌تواند دخیل باشد بلکه گاهاً چند عامل مختلف کنار هم سبب شکل گیری این بیماری شده و یا سبب تشدید آن می‌شود. داشتن منافذ باز صورت می‌تواند به سبب عوامل مختلفی ایجاد شود و از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. در ادامه به عوامل مهم در به وجود آمدن این بیماری اشاره خواهیم کرد و شما را با روش‌های درمانی که تا کنون برای این بیماری ابداع و مورد استفاده قرار گرفته آشنا خواهیم کرد.

ژنتیک و وراثت

در اغلب بیماری‌های پوستی، ژنتیک و وراثت درصد بسیاری بالایی را به خود اختصاص می‌دهند و می‌تواند فاکتورهای بسیاری را در تعیین نوع پوست فرد مشخص کند. افرادی که در خانواده و اقوام درجه‌ی یک خود دارای پوستی با منافذ باز هستند احتمال می‌رود در آینده دچار این عارضه‌ی پوستی شوند.

تولید چربی زیاد

بسیاری از پزشکان تولید چربی بیش از حد در پوست را موجب باز شدن این فولیکول‌ها عنوان می‌کنند که در برخی موارد استفاده از مواد آرایشی نامرغوب می‌تواند سبب افزایش ترشح چربی از غدد چربی روی پوست شود. در افرادی که دارای پوست چرب‌تری هستند این عارضه‌ی پوستی بیشتر رخ می‌دهد و عدم کنترل چربی پوست می‌تواند آن را تشدید کند.

فولیکول‌های موی ضخیم

اغلب افرادی که دارای موهای ضخیم‌تری هستند فولیکول‌های موی ضخیم‌تری نیز دارند که این امر سبب می‌شود این فولیکول‌ها بزرگتر از حد معمول باشند و سبب به وجود آمدن پوستی با منافذ باز در فرد شوند.

استفاده از مواد آرایشی نامرغوب

زمانی که شما از لوازم آرایشی نامرغوب استفاده می‌کنید این مواد جذب فولیکول‌های مو شده و اگر با مواد مناسب پاک نشوند در دراز مدت می‌توانند سبب بزرگتر شدن غدد چربی و فولیکول‌های مو شده و پوست شما را پرتغالی مانند کنند.

نور خورشید

نور خورشید با داشتن اشعه‌های مضر مانند فرابنفش می‌تواند آسیب‌های مختلف و زیادی را به پوست ما وارد سازد یک از این موارد پوست پرتغالی شدن است که بر اثر قرار گرفتن زیر نور شدید خورشید در دراز مدت و استفاده نکردن از ضد آفتاب مناسب پوست ایجاد گردد. اشعه ماوراء بنفش به لایه‌های پوست نفوذ کرده و به سلول‌ها در ترمیم خود آسیب می‌رساند. با گذشت زمان ، این باعث می‌شود که خاصیت ارتجاعی پوست از بین برود.

افزایش سن

افزایش سن با کاهش میزان کلاژن سازی بدن در ارتباط است و هر چقدر سن افزایش می‌یابد میزان کلاژن سازی آن کم می‌شود. همین امر سبب می‌شود تا پوست حالت ارتجاعی خود را از دست داده و رفته رفته شل شود. شل شدگی و کاهش میزان کلاژن سازی خود می‌تواند هم عامل مهمی در ایجاد پوست با منافذ باز باشد و در صورت وجود آن در پوست موجب تشدید این مشکل خواهد شد.

منافذ باز پوست صورت

چگونه می‌توان از ایجاد منافذ باز روی پوست جلوگیری کرد؟

همیشه راهی برای جلوگیری از ایجاد عارضه‌های مختلف روی پوست وجود دارد و شما می‌توانید با انجام برخی روش‌های پیشگیری کننده از پوست خود مراقبت کنید تا منافذ آن باز نشود و در صورت وجود منافذ باز با انجام موارد زیر از تشدید و بزرگتر شدن این منافذ جلوگیری کنید.

مهم‌ترین مواردی که با رعایت آن‌ها می‌توانید از ایجاد منافذ باز صورت جلوگیری کنید عبارتند از:

  • پوست خود را در مقابل اشعه‌ی مضر خورشید مراقبت کرده و همیشه از ضد آفتاب مناسب پوست خود استفاده کنید.
  • اگر پوست چربی دارید مراقبت بیشتری از پوست خود انجام داده و با استفاده از مواد شوینده‌ی مناسب چربی آن را کنترل کنید.
  • خشکی پوست می‌تواند سبب گود شدن منافذ صورت شود پس بهتر است از آبرسان‌ها و مرطوب کننده‌های مناسب استفاده کنید.
  • برای افزایش کلاژن سازی پوست از ویتامین‌های C و یا مواد غذایی حاوی این ویتامین‌ها استفاده کنید.

درمان پوست دارای منافذ باز

روش‌های مختلفی برای درمان پوست دارای منافذ باز وجود دارد. از ماسک‌های خانگی گرفته تا روش‌های درمانی پیشرفته همگی می‌توانند تا سطح زیادی این بیماری پوستی را درمان کنند اما امروزه استفاده از دستگاه‌های لیزر توانسته تا حد زیادی در درمان این بیماری کمک کننده باشد. مهم‌ترین دستگاه‌ها و روش‌های درمان پوست دارای منافذ باز عبارت است از:

  • لیزر RF
  • میکرودرم آبریژن
  • مزوتراپی
  • میکرونیدلینگ

کلیدواژه‌ها: