شما اینجا هستید:

2021-09-19

افرادی که موهای خود را به هر دلیلی از دست می‌دهند می‌توانند با عمل کاشت مو موهای خود را بازگردانند. فرقی نمی‌کند شما مرد یا زن هستید و یا چه سنی دارید اگر از شرایط لازم برخوردار باشید می‌توانید به راحتی موهای طبیعی خود را دوباره به دست آورید.

اگر شما نیز قصد دارید کم پشتی و طاسی موهای خود را درمان کنید بهتر است با اصطلاحات رایج در این عمل آشنا شوید و در مور آن‌ها اطلاعات لازم را بدست آورید. گرافت مو یکی از این اصطلاحات مهم در عمل کاشت مو است. واحد شمارش تعداد موی کاشت شده در عمل پیوند مو گرافت نامیده می‌شود.

گرافت  Graft چیست؟

گرافت کلمه‌ای است به زبان لاتین که به معنای پیوند است و در اغلب شاخه‌های علم پزشکی از این کلمه استفاده می‌شود. در علم پزشکی به بافت زنده‌ای که از بدن خارج شده و دوباره در جای دیگری از آن پیوند زده می شود گرافت می‌گویند. در عمل کاشت مو نیز به این بافت زنده‌ی پیوندی گرافت مو می‌گویند.

اگر به موهای بدن و یا سر خود نگاه کنید بهتر این موضوع را درک خواهید کرد. گرافت به دسته‌ای از موها گفته می‌شود که در یک نقطه رشد کرده‌اند و از یک پیاز مشترک برخوردار هستند. در واقع سوراخ روی پوست که از آن مو به سمت بیرون رشد می‌کند ممکن است دارای یک یا چهار مو باشد که در هر حالت به این دسته از موها گرافت مو گفته می‌شود. در عمل پیوند مو پزشک متخصص گرافت‌های مو را از قسمت بانک موی سر شما استخراج کرده و در محل جدید می‌کارد.

بهتر است بدانید هر گرافت شامل یک تا چهار تار مو همراه با پیاز موها، مقداری بافت پیوندی، غدد سباسه، عضله ارکتور پیلای و یک شبکه‌ی عروقی – عصبی است.

گرافت مو

بانک مو 

اصطلاح مهم دیگر در عمل پیوند مو، بانک مو است. همه‌ی افراد به جز افرادی که کل موهای سرشان را از دست داده‌اند دارای بانک مو هستند. کیفیت موهای این قسمت و تراکم آن در افراد متفاوت است اما اغلب به موهای پشت سر نزدیک گردن و پشت آن بانک مو گفته می‌شود. این ناحیه که در حدود ۲۰ الی ۳۵ سانتی متر متغیر است بهترین محل برای برداشت گرافت‌های مو است.

در عمل کاشت مو چه تعداد گرافت لازم است؟

اینکه عمل کاشت شما به چه تعداد گرافت مو احتیاج دارد بنابر نظر پزشک متخصص و میزان کم پشتی و یا وضعیت بانک موی شما دارد. پزشک متخصص گرافت‌های لازم را از قسمت بانک مو استخراج کرده و در جلوی سر پیوند می‌زند. یک گرافت تنها یک مو نیست بلکه می‌تواند چند مو کنار هم باشد، در این حالت زمانی که پزشک ۱۰۰۰ گرافت برای شما می‌کارد در واقع چیزی در حدود ۲۵۰۰ تار مو از سرتان استخراج کرده و در محل جدید کاشته است.

روش‌های مختلف برداشت گرافت مو

میزان کیفیت موهای کاشت شده علاوه بر این که به کیفیت گرافت‌های برداشت شده بستگی دارد به نوع و نحوه‌ی برداشت نیز مربوط می‌شود. پزشکان متخصص می‌توانند به توجه به شرایط شما از روش‌های مختلفی برای برداشت این موها استفاده کنند.

  • در روش FIT موها از قسمت بانک مو به صورت پراکنده، رندمی و تکی انتخاب شده و برداشت می‌شوند. در این حالت قسمت بانک مو نیاز به بخیه ندارد و بعد از رشد موهای اطراف گرافت‌های برداشت شده، جاهای خالی پر خواهند شد.
  • در روش FUT موها به صورت ردیفی برداشت می‌شوند. دقت و تبحر پزشک در این نوع برداشت از اهمیت زیادی برخوردار است و اگر به درستی برداشت نشود می‌تواند پوست سر بخیه بخورد.
  •  روش BHT نیز زمانی کاربرد دارد که فرد دارای بانک موی مناسب و پر تراکمی در سر خود نباشد. در این حالت برای برداشت گرافت‌های لازم پزشک متخصص از بانک موی سایر نقاط بدن مانند مانند سینه یا ریش استفاده می‌کند.
  • گاهاً نیز پزشک متخصص با توجه به تراکم موهای شما در قسمت بانک مو می‌تواند از ترکیب این دو روش استفاده کرده و گرافت‌های لازم خود را استخراج کند.

کاشت مو

چرا باید از گرافت‌های پشت سر و گوش استفاده کرد؟

خاصیتی که موهای قسمت پشت گوش و سر دارد عدم ریزش آن‌هاست. موهای این قسمت مقاومت خوبی در برابر انواع بیماری‌ها دارند و اغلب دچار دیزش نمی‌شوند. عدم ریزش موهای این قسمت سبب شده تا از گرافت‌های این قسمت برای پیوند مو استفاده شود.

اهیمت گرافت‌ها در کاشت مو

گرافت‌ها در عمل پیوند مو از اهمیت بسیار زیادی برخوردارند چرا که در صورت هرگونه اشتباه در برداشت گرافت‌ها و یا تخریب قسمت بانک مو، موهای این قسمت از دست رفته و دوباره رشد نخواهند کرد. گرافت‌ها و نحوه‌ی برداشت آن‌ها به دقت و مهارت زیادی نیاز دارد و هرگونه اشتباهی می‌تواند سبب از دست رفتن آن‌ها شود و صدمات جبران ناپذیری به موها یا سر فرد وارد کند. زمانی که پزشک متخصص نتواند گرافت‌ها به خوبی انتخاب کند و فاصله‌ی آن‌ها به هم خیلی نزدیک باشد می‌تواند سبب ریزش موهای کناری شود و مشکل شما را چند برابر کند.

توصیه می‌شود برای مراجعه به مراکز و کلینیک‌ها جهت انجام عمل پیوند مو حتماً با بررسی‌های لازم در مورد پزشک متخصص و مرکز درمانی مورد نظر این درمان را شروع کنید. علاوه بر این موارد رعایت برخی موارد مهم بعد از عمل پیوند مو در مورد موهای کاشت شده یا محل برداشت گرافت‌ها می‌تواند نتایج کاشت موفقی برای شما ایجاد کرده و از تخریب بانک مو جلوگیری کند.

کلیدواژه‌ها: