شما اینجا هستید:

2021-09-13

شاید شما نیز شنیده باشید که می‌گویند در دوران بارداری موها براق و ضخیم می‌شوند و علت این امر افزایش میزان ترشح هورمون استروژن می‌باشد این هورمون می‌تواند با افزایش سطح خود ریزش موها را نیز کمتر کند. البته بهتر است بدانید این مورد برای اغلب زنان باردار صادق نیست. بسیاری از زنان باردار برعکس این حالت را تجربه می‌کنند و در دوران بارداری دچار ریزش مو می‌شوند. ریزش شدید مو در این دوران مخصوصاً سه ماهه‌ی اول یا ماه‌های بعد از زایمان تشدید می‌شود و این امر می‌تواند از نظر روحی و روانی مشکلاتی را برای فرد به وجود آورد.

علت ریزش مو در زنان باردار

ریزش مو در دوران بارداری کاملاً طبیعی است چرا که به علت رشد جنین میزان ترشح هورمون‌های بدن تغییر می‌کند و این امر می‌تواند روی فرد باردار تاثیرات خود را نشان دهد. از جمله تاثیرات منفی این تغییرات ریزش و نازک شدن موهاست که مادران باردار را نگران خواهد کرد. علاوه بر تغییرات هورمونی استرس و استفاده از برخی داروها در بارداری می‌تواند علت ریزش موها در این دوران باشد.

افزایش سطح هورمون استروژن

اغلب افراد چه زن یا مرد در هر دوره‌ی سنی که باشند روزانه به طور متوسط ۵۰ الی ۱۰۰ تار مو از دست می‌دهند اما در حالتی که میزان هورمون‌های بدن تغییر کند و سطح هورمون استروژن افزایش یابد این چرخه‌ی طبیعی می‌تواند دستخوش تغییرات فراوانی شده و در نهایت منجر به از دست دادن موها بیشتر از حد نرمال شود. این به این معنی است که شاید شما در حالت عادی ۱۰۰ تار مو از دست بدهید اما در این حالت احتمالاً تا ۳۰۰ تار مو نیز روزانه از دست خواهید داد و این امر شما را نگران خواهد کرد.

استرس و مشکلات روحی

یکی دیگر از دلایل ریزش مو در زنان باردار می‌تواند استرس باشد. زمانی که استرس و اضطراب فرد بر اثر بارداری و نگرانی‌های آن افزایش می‌یابد موها وارد فاز استراحت یا هما تلوژن می‌شوند و چرخه‌ی رشد موها با تغییرات مهمی همراه می‌شود. ماندن موها در این مرحله می‌تواند رشد آن را کم کرده و موها کم پشت‌تر دیده شوند.

ریزش و در زنان حامله

مشکلات تیروئیدی

مشکلات تیروئیدی نیز می‌تواند عامل مهمی در ریزش موها باشد. در دوران بارداری اغلب افراد با پرکاری یا کم کاری تیروئید مواجه می‌شوند. میزان و سطح هورمون تیروئید خود رابطه‌ی مستقیمی با ریزش و رشد موها دارد و این تغییر روند می‌تواند ریزش موها را برای زنان باردار به وجود آورد. از بین این دو مورد کم کاری تیروئید شایع‌تر است و اغلب از ۱۰۰ زن باردار ۲ الی ۳ نفر به آن دچار می‌شوند. البته بهتر است بدانید اختلال در عملکرد این غده بعد از زایمان در اغلب موارد به سطح نرمال خود می‌رسد.

کمبود آهن

کمبود آهن خود عامل مهمی در ریزش مو محسوب می‌شود و این عامل برای زنان باردار که بدنشان برای رشد جنین به آهن بیشتری نیاز دارد شایع‌تر است. کمبود آهن سبب می‌شود تعداد گلبول‌های قرمز خون که مسئول رساندن اکسیژن به بافت‌های مختلف بدن هستند کمتر باشد. این کمبود آهن و تاثیر آن روی گلبول‌های قرمز می‌تواند سبب نازک شدن موها و یا ریزش آن‌ها در این دوران شود.

ریزش مو بر اثر کمبود آهن در بین زنان باردار شایع‌تر است به ویژه در زنانی که فاصله‌ی بین دو زایمانشان کم باشد یا دارای فرزند چند قلو باشند. به این نکته توجه داشته باشید که ریزش موی ناشی از فقر آهن در بارداری ماندگار نیست و بعد از زایمان و به تعادل رسیدن ویتامین‌ها، بدن به حالت نرمال باز می‌گردد در غیر این صورت پزشک متخصص می‌تواند با تجویز داروهای لازم این مشکل را حل کند.

ریزش مو بعد از زایمان

بسیاری از زنان حتی چند ماه بعد از زایمان نیز شاهد ریزش مو هستند که عموماً این ریزش تا چهار ماه پس از زایمان ادامه یافته و به اوج خود می‌رسد. این ریزش مو واقعی نیست بلکه “ریزش بیش از حد مو” ناشی از افت هورمون استروژن است که خوشبختانه بعد از مدتی خود به خود برطرف می‌شود.

ریزش مو در بارداری

درمان ریزش مو در دوران بارداری

اغلب پزشکان توصیه می‌کنند تا در این دوران به فکر درمان یا رفع ریزش موی خود نباشید چراکه با وجود جنین در بدن، مادر نمی‌تواند از داروها استفاده کند و این امر می‌تواند برای جنین مشکل ساز شود. علاوه بر این به علت اینکه ریزش مو در این دوران به علت تغییرات هورمونی بدن است این تغییرات نیز کاملا‌ً نرمال و طبیعی تلقی می‌شود پس بهتر ست تا بعد از زایمان صبر کنید تا بدن به حالت نرمال و تعادل هورمونی خود برسد و اگر بعد از این مدت همچنان ریزش مو ادامه داشته باشد می‌توان برای درمان آن اقدام کرد.

مهم‌ترین و بهترین روش برای کم کردن ریزش مو در دوران بارداری اهمیت دادن به تغذیه و داشتن برنامه‌ی غذایی مناسب جهت برآورده کردن نیاز بدن به انواع ویتامین‌هاست که می‌تواند تا درصد بالایی از ریزش موهای شما جلوگیری کند. کم کردن استرس نیز می‌تواند تا حد زیادی به شما کمک کند تا از این دوران به راحتی عبور کنید.

عوامل دیگری که ریزش مو در بارداری را تشدید می‌کنند:

  • ژنتیک و ارث
  • آلوپسی آندروژنیک (طاسی با الگوی زنانه)
  • تغذیه‌ی نامناسب
  • بستن نامناسب مو با کش‌های محکم
  • استفاده از دستگاه‌های حرارتی
  • شستشوی نامناسب موها

 

کلیدواژه‌ها: