شما اینجا هستید:

2021-02-09

بشر همواره به دنبال روش‌های مختلفی برای درمان بیماری‌های پوستی و بیشتر کردن زیبایی چهره‌ی خود بوده که در طول تاریخ به خصوص در دهه‌های اخیر روش‌ها و متددهای جدیدی برای کاهش اثرات پیری پوست و جوانسازی آن مورد استفاده قرار گرفته است. این چرخه همچنان ادامه دارد و روز به روز بر تعداد روش‌های درمانی افزوده می‌شود، روش‌هایی که با کمترین عوارض و بدون نیاز به جراحی و بیهوشی می‌توانند زیبایی از دست رفته‌ی پوست را به آن بازگردانند.

یکی از جدیدترین و موثرترین روش‌های جوانسازی پوست استفاده از گاز کربن دی اکسید و تزریق آن به پوست است که به آن در اصطلاح پزشکی کربوکسی تراپی گفته می‌شود. از این روش برای درمان بسیاری از بیماری‌های پوستی و زیباتر کردن چهره استفاده می‌شود و تا به حال اثرات خوبی از خود بر جای گذاشته است و تاثیرات مثبت آن توانسته محبوبیت این روش را افزایش دهد.

کربوکسی تراپی چیست؟

پایه‌ی استفاده از کربوکسی تراپی به سال ۱۹۳۰ و کشور فرانسه بر می‌گردد. در آن زمان محققان متوجه شده بودند که حمام کردن و یا شنا در آب‌هایی که حاوی درصد بالایی از گاز دی اکسید کربن هستند موجب می‌شود زخم‌های پوستی زودتر درمان شود. با ادامه یافتن تحقیقات، محققان و پزشکان دریافتند که برای درمان برخی بیماری‌ها می‌توان از این گاز استفاده کرد.

در دهه‌های گذشته بسیاری از جراحان از این روش برای درمان بیماری‌های قلبی استفاده می‌کردند. در نهایت در سال ۱۹۹۵ کربوکسی تراپی به عنوان یکی از روش‌های جوانسازی پوست جایگاه خود را در میان روش‌های زیبایی باز کرد. در واقع در آن زمان بیشتر از این روش جهت از بین بردن چربی‌های موضعی و جوانسازی استفاده می‌شد که با گذشت زمان اثرات مفید آن در درمان بسیاری دیگر از مشکلات پوستی به اثبات رسید و امروزه این روش جایگاه خوبی در علم پزشکی و زیبایی پیدا کرده است.

کربوکسی تراپی چیست؟

کربوکسی تراپی، تزریق گاز دی اکسید کربن توسط سوزن‌های ریز به زیر پوست در نواحی است که پوست دچار مشکلات و یا بیماری‌های خاص شده است. بهتر است بدانید این گاز بی خطر و بی ضرر است چرا که به طور طبیعی در بدن انسان وجود دارد از این رو مشکلی برای پوست یا عوارض جانبی خاصی ایجاد نخواهد کرد.

روش کار تزریق این گاز در جوانسازی پوست بدین صورت است که هنگام تزریق دی اکسید کربن به زیر پوست، بدن با افزایش این گاز احساس کمبود اکسیژن در محل مورد نظر کرده و شروع به خون رسانی به این قسمت می‌کند. در این حالت جریان خون در این ناحیه به سرعت افزایش پیدا کرده و با این جریان مواد لازم مانند کلاژن‌ها، مواد مغذی و سلول‌های تازه به ناحیه‌ی مورد نظر انتقال یافته و ترمیم و جوانسازی پوست آغاز می‌گردد.

Carboxytherapy

از کربوکسی تراپی در چه مواردی استفاده می‌شود؟

کربوکسی تراپی را می‌توان برای نواحی مختلف بدن استفاده کرد و بسیاری از مشکلات پوستی را با آن درمان کرد.  از این روش می‌توان برای:

استفاده کرد. علاوه بر این می‌توان از کربوکسی تراپی برای بیماری‌هایی مانند پسوریازیس، ایسکیمیک اندام تحتانی، بیماری‌های ارکتایل مسائل عروقی ریز، ریزش مو و حتی کاهش درد و اسپاسم عضله در پزشکی استفاده کرد.

تاثیرات مثبت کربوکسی تراپی روی پوست آن چنان زیاد است که شما اگر برای درمان یک مشکل پوستی از آن استفاده کنید، مزایای جانبی آن پوست شما را زیباتر خواهد کرد چرا که این روش بسیار عالی می‌تواند به بهبود انعطاف پذیری و افزایش حالت الاستیسیته‌ی پوست، افزایش کلاژن سازی، خونرسانی، محو کردن چین و چروک‌ها و از بین بردن چربی‌های موضعی پوست کمک کند.

دی اکسید کربن چگونه پوست را درمان می‌کند؟

بعد از تزریق دی اکسید کربن حدود ۷۰ درصد از این گاز با آب موجود در بافت پوست و خون واکنش داده به ماده‌ای به نام بی کربنات تبدیل می‌شود. این ماده‌ی اسیدی موجب افزایش خون رسانی به بافت می‌شود چرا که هر چقدر یک بافت اسیدی‌تر باشد، بدن اکسیژن بیشتری به آن محل خواهد فرستاد.

در واقع در این حالت بدن طی یک واکنش طبیعی خود به ترمیم و جوانسازی پوست و بدن کمک کرده و به دلیل اینکه در این حالت اثری از از مواد مصنوعی یا مداخلات تهاجمی نیست، عمل ترمیم بدون خطری خواهیم داشت.

دی اکسید کربن تزریق شده به پوست موجب:

  •  افزایش خونرسانی
  •  سوزاندن چربی‌های موضعی
  •  تحریک کلاژن سازی

می‌شود که این سه مورد می‌توانند مشکلات پوستی را درمان و شادابی و جوانی را به پوست بازگردانند.

تغذیه سلامتی و زیبایی پوست

فرایند درمان در کربوکسی تراپی

تزریق دی اکسیدکربن در عمل کربوکسی تراپی بدون بیهوشی، خونریزی و یا درد صورت می‌گیرد، بدین صورت که پزشک متخصص با توجه به مشکل پوستی شما میزان استفاده از این گاز را تنظیم کرده و توسط سوزن‌های ریز آن را به پوست شما تزریق خواهد کرد. در واقع این روش روشی بدون درد است که درد خفیف ناشی از سوزن نیز با بی حسی موضعی قابل رفع خواهد بود.

  طول جلسات درمانی

جلسات درمانی کربوکسی تراپی به نوع مشکل پوستی شما و شدت آن بستگی دارد  و توسط پزشک متخصص تعیین می‌گردد. برای جوانسازی و از بین بردن چین و چروک صورت و سیاهی دور چشم، شما نیاز به ۸ جلسه درمان خواهید داشت. همچنین زمان جلسات درمانی نیز بین ۱۵ الی ۳۰ دقیقه بوده و با توجه به اینکه توسط سوزن‌های ریز انجام می‌گیرد نیازی به مراقبت‌های خاصی نیست و شما می‌توانید بعد از درمان به زندگی عادی خود ادامه دهید.

عوارض کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی از آنجایی که منشا طبیعی دارد و در آن از موادی استفاده می‌شود که در بدن انسان نیز موجود است، مشکلات و عوارض خاصی برای بدن به وجود نمی‌آورد و می‌توان آن را بدون عارضه نامید. با توجه به محل تزریق و مشکل پوستی شما عوارض کوتاه مدت مانند خارش، سوزش، کبودی یا تورم به وجود آمده بعد از چند ساعت کاملاً رفع خواهد شد و جای هیچ گونه نگرانی نیست. به جز این موارد، عوارض جانبی خاصی در رابطه با این روش درمانی گزارش نشده است. در صورت هر گونه احساس غیر عادی در بدن بلافاصله آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

میزان ماندگاری کربوکسی تراپی

این روش برای جوانسازی پوست حدود ۴ الی ۶ ماه ماندگاری دارد و بعد از آن باید دوباره تمدید شود. البته قابل ذکر است که میزان ماندگاری روش‌های درمانی غیر تهاجمی بستگی به مراقبت شما از پوست‌تان دارد.

آیا گاز کربن دی اکسید سمی است؟

شاید برای شما نیز این سوال پیش آید که اگر در کربوکسی تراپی از گاز کربن دی اکسید استفاده می‌شود آیا این گاز عوارض خاصی دارد و آیا سمی است یا خیر. بهتر است بدانید گاز کربن دی اکسید به صورت طبیعی در بدن انسان از فرآیند سوخت و ساز بدن تولید می‌شود که ریه‌ها آن را دفع می‌کنند.

کلیدواژه‌ها: