شما اینجا هستید:

2021-12-13

خانم‌ها از جمله افرادی هستند که همواره به دنبال روش‌های مختلف برای زیبایی ظاهری خود بوده و برای اینکه با افزایش سن از پیری پوستشان جلوگیری کنند، روش‌های بسیاری را امتحان کرده‌اند. جوانسازی پوست یکی از عوامل مهم در زیبایی ظاهری بوده و هر چقدر که پوست صورت جوان و سالم باشد، زیبا به نظر می‌رسد. در چند سال اخیر یکی از روش‌های زیبایی که طرفداران زیادی پیدا کرده است، بوتاکس صورت می‌باشد. تزریق بوتاکس به دلیل فواید بسیاری که دارد، از هنگام روی کار آمدنش تا به الان محبوبیت زیادی در بین مردم و به ویژه خانم‌ها پیدا کرده است.

بوتاکس چیست؟

در روش تزریق بوتاکس صورت، از یک نوع سم به نام بوتولینوم استفاده می‌کنند. شاید بسیاری از مردم با شنیدن اسم سم نگران شده و استرس بگیرند اما جای هیچ گونه نگرانی نیست چرا که بوتولینوم یک سم مفید بوده و با فلج کردن عضلات ناحیه تزریق شده، حرکت عضله‌ها را متوقف کرده و مانع از ایجاد چین و چروک‌های جدید می‌شود. تزریق بوتاکس سلول‌های عصبی عضلات را مسدود کرده و با این کار عضله‌ها دیگر نمی‌توانند منقبض شوند. از آنجایی که عمیق شدن چین و چروک بر اثر انقباض عضلات صورت می‌گیرد، تزریق بوتاکس صورت نیز موجب رفع چین و چروک، رفع افتادگی پوست، برجسته کردن گونه‌ها شده و در نهایت به شما کمک می‌کند تا پوستی صاف، جوان و سالم داشته باشید.

کاربردهای مختلف بوتاکس

بسیاری از مردم بوتاکس را به عنوان یک روش زیبایی برای درمان انواع مشکلات پوستی و زیبایی می‌دانند اما بوتاکس علاوه بر رفع چین و چین کاربردهای بسیاری نیز دارد. در حالت کلی تزریق بوتاکس دو کاربرد اساسی در زیبایی و سلامتی دارد که عبارتند از :

 1. روش درمانی برای رفع مشکلات پوستی و زیبایی صورت
 2. روش درمانی برای معالجه برخی از مشکلات جسمی

در ادامه برای آشنایی بیشتر شما با این راهکار مهم، به بررسی هر کدام از این کاربردها می‌پردازیم.

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس و زیبایی صورت

تزریق بوتاکس صورت با رفع چین و چروک و پیشگیری از پیری پوست شناخته می‌شود. با استفاده از بوتاکس می‌توان به جوانسازی و زیباتر شدن پوست کمک کرده و با تمدید آن، دیگر شاهد افتادگی پوست و چین و چروک آن نخواهید بود. برخی از مشکلات پوستی که می‌توان آن‌ها را با استفاده از تزریق بوتاکس درمان کرد عبارتند از:

 • رفع و درمان چین و چروک پیشانی
 • رفع خط خنده
 • لیفت صورت و درمان افتادگی پوست
 • لیفت ابروها
 • برجسته سازی گونه‌ها
 • زاویه سازی صورت و چانه
 • و …

تزریق بوتاکس و درمان مشکلات جسمانی

بوتاکس یک روش غیر تهاجمی و بدون عوارض می‌باشد که به دلیل خواصی که دارد، می‌تواند برخی از مشکلات جسمانی را نیز درمان کند. خاصیت فلج سازی عضلات که به سبب وجود سم بوتولینوم در بوتاکس وجود دارد، در برخی از نواحی بدن با از کار انداختن سیستم عصبی عضلات موجب پیشگیری از بیماری‌های بوجود آمده ناشی آن عضله می‌شود. برخی از مشکلات جسمانی که می‌توان با تزریق بوتاکس آن‌ها را درمان کرد، عبارتند از:

 • درمان و بهبود سر دردهای شدید مانند میگرن
 • درمان تعریق شدید قسمت‌های مختلف بدن مانند زیر بغل، کف دست، کف پا و …
 • زاویه سازی صورت و درمان عدم قرینگی آن

توجه داشته باشید که با تزریق بوتاکس تمامی مشکلات گفته شده به کلی درمان نشده و باید برای گرفتن نتیجه‌ای ایده آل، در مدت زمان‌های مشخص شده نسبت به تمدید آن اقدام کنید.

بوتاکس روش درمانی دائمی است یا موقت؟

بسیاری از روش‌های زیبایی دائمی نبوده و باید دوباره آن‌ها را تمدید کنید. تزریق بوتاکس نیز جز این روش‌ها بوده و نمی‌توان آن را راهکاری دائمی دانست اما می‌توانید با هر بار تمدید نتایج از دست رفته آن را دوباره احیا کنید. یکی دیگر از راه‌های موثر در افزایش تاثیر گذاری و ماندگاری بوتاکس، استفاده همزمان از دیگر روش‌های درمانی می‌باشد. به عنوان مثال اگر چین و چروک صورتتان کمی عمیق هستند، می‌توانید در ابتدا با استفاده از روش‌هایی مانند هایفوتراپی تا حدودی آن‌ها را رفع کنید و پس از مدتی، از تزریق بوتاکس برای پیشگیری از بازگشت چین و چروک استفاده کنید.

تزریق بوتاکس

چه کسانی می توانند از تزریق بوتاکس استفاده کنند؟

اگر قصد استفاده از تزریق بوتاکس برای درمان مشکلات پوستی خود دارید، باید توجه کنید که بوتاکس در مواقعی پاسخگویی خوبی دارد که مشکلاتی مانند چین و چروک، سطحی بوده و تازه به وجود آمده باشند. به عنوان مثال در سن ۳۰ سالگی که پوست به آرامی شروع به پیر شدن می‌کند، می‌توان با استفاده از تزریق بوتاکس علاوه بر رفع آن‌ها، از افتادگی پوست نیز جلوگیری کرد. پس شرط لازم برای تزریق، اقدام به موقع برای درمان می‌باشد. در میانسالی که پوست افتاده شده است بوتاکس هیچ گونه تاثیر گذاری نداشته و باید از جراحی لیفت صورت استفاده کنید. برخی از عواملی که در تاثیرگذاری تزریق بوتاکس موثر هستند، عبارتند از:

 • سن مناسب
 • نوع پوست
 • وضعیت مشکل پوستی
 • مشکلات و سایر بیماری‌ها
 • مصرف داروهای دارای عوارض

مراقبت های لازم پس از تزریق بوتاکس

بوتاکس جز روش‌هایی است که غیر تهاجمی بوده و پس از انجام آن می‌توانید به انجام کارهای روزمره خود بپردازید. اما باید توجه داشته باشید که به دلیل حساس بودن پوست صورت باید پس از تزریق بوتاکس مراقبت‌های لازم را رعایت کرده و از انجام دادن کارهایی از جمله موارد زیر خودداری کنید.

 • پس از تزریق بوتاکس از گرفتن دوش آب داغ خودداری کنید.
 • از آشامیدن نوشیدنی‌های داغ و گرم مانند چایی، نسکافه و … خودداری کنید.
 • حتماً از داروها و کرم‌های موضعی تجویز شده توسط پزشک، استفاده کنید.
 • تا چند روز پس از تزریق ممکن است کمی کبودی، ورم و قرمزی در ناحیه تزریق شده وجود داشته باشد که جای نگرانی نداشته و با مراقبت‌های صحیح بهبود می‌یابد.

کلیدواژه‌ها: