شما اینجا هستید:

2021-01-27

ریزش مو یکی از مشکلات شایعی است که اغلب افراد به خصوص مردان به آن دچار می‌شوند. البته که امروزه روش‌های مختلفی برای قطع ریزش مو و رویش مجدد آن‌ها به وجود آمده است که یکی از این روش‌ها کاشت مو می‌باشد. البته ممکن است این روش برای برخی افراد مناسب نباشد، در این حالت “مزوتراپی مو” می‌تواند روشی ایده‌آل برای این افراد به حساب آید که از این روش‌ غیر تهاجمی و راحت می‌توان برای جلوگیری از ریزش مو در مردان و زنان استفاده کرد. خوشبختانه این روش بدون استفاده از جراحی، بیهوشی و خونریزی انجام می‌گیرد که به عنوان یک روش غیر تهاجمی از ریزش موها جلوگیری خواهد کرد.

 مزوتراپی مو چیست؟

مزوتراپی تزریق مستقیم ویتامین‌ها و مواد مورد نیاز برای مو از طریق پوست سر است. در این روش پزشک متخصص می‌تواند داروها و مواد مختلف موردنیاز برای توقف ریزش مو و رویش مجدد موها را با استفاده از سرنگ‌های ریز به داخل پوست سر تزریق کند. در واقع از روش مزوتراپی برای تقویت موها و جلوگیری از ریزش آن‌ها، جوانسازی و از بین بردن چربی پوست سر استفاده می‌شود. در این روش پزشک متخصص مقادیر لازم از داروها و مواد تقویت کننده که برای رشد موها موثر هستند را به داخل پوست سر تزریق می‌کند.

روش‌های مزوتراپی

برای رسیدن به اهداف مزوتراپی پزشکان از دو روش استفاده می‌کنند. در روش اول با استفاده از سرنگ‌های ریز مواد تهیه شده به داخل سر تزریق می‌شود. در روش دیگر نیز از تفنگ مزوتراپی استفاده می‌کنند، البته که روش اول رایج‌تر از روش دوم می‌باشد.

مزوتراپی مو

در مزوتراپی از چه داروهایی استفاده می‌شود؟

داروها و موادی که در مزوتراپی مو به کار گرفته می‌شود از فردی به فرد دیگر متفاوت است. پزشک متخصص با توجه به نوع مشکل و میزان نیاز شما می‌تواند داروها و مواد مختلفی را با هم ترکیب کرده و به پوست سر شما تزریق کند. پزشکان در این روش از ویتامین‌ها، پروتئین‌ها و هورمون‌های مختلف استفاده می‌کنند. علاوه بر این، ویتامین‌های گروه B و C نیز به علت اینکه اهمیت زیادی در رشد و رویش موها دارند می‌توانند در ترکیب مزوتراپی مورد استفاده قرار گیرند. اسیدهای آمینه سیستین، تائورین و متیونین نیز از دیگر مواردی هستند که در محلول‌های مزوتراپی از آن‌ها استفاده می‌شود.

چه کسانی می‌توانند از مزوتراپی استفاده کنند؟

محدودیتی برای استفاده از مزوتراپی وجود ندارد چرا که این روش می‌تواند برای همه مناسب و اثر بخش باشد. مزوتراپی برای افرادی که موهای خود را به طور کامل در قسمتی از سر خود از دست داده‌اند نمی‌تواند مفید واقع شود که بهتر است این افراد به دنبال کاشت مو باشند. این روش بیشتر برای کسانی که دچار ریزش مو شده‌اند و یا کیفیت موهایشان کم شده است مناسب است و می‌توان آن را به عنوان یک روش پیشگیری مناسب معرفی کرد.

مزوتراپی علاوه بر افزایش رشد موها، فولیکول‌های مویی که در فاز استراحت قرار دارند را نیز فعال می‌کند. مزوتراپی می‌تواند کیفیت موها را بیشتر کرده و موجب افزایش انعطاف‌پذیری و درخشندگی موها شود.

مزوتراپی مو

فواید مزوتراپی مو

 • کاهش و توقف ریزش مو
 •  افزایش کیفیت موها
 •  درخشندگی و شفافیت مو
 •  بهبود ساختار مو
 • فعال کردن فولیکول‌های مو
 •  رفع سفیدی مو
 • تنظیم ترشح چربی‌های پوست سر
 • تقویت ماهیچه‌های نگهدارنده‌ی مو
 • رویش موهای جدید
 • پرپشتی موها
 • درمان شوره‌ی سر

 ویژگی‌های مزوتراپی مو

 • بدون بیهوشی و جراحی انجام می‌گیرد.
 • درد و خونریزی ندارد.
 • عوارض جانبی مانند حساسیت در آن وجود ندارد.
 • بهبودی بعد از آن بسیار سریع است.
 • نتیجه‌ی نهایی کار سریع حاصل می‌شود.
 • روشی ایمن و بی خطر است.

تعداد جلسات مزوتراپی

مزوتراپی مو با توجه به نوع مشکل فرد و شدت آن می‌تواند تعداد جلسات مختلفی را برای افراد داشته باشد. افرادی که ریزش موی شدید دارند و کیفیت موهای آن‌ها بسیار کم شده است مطمئناً به تعداد جلسات بیشتری نیاز خواهند داشت. البته مواد مورد استفاده و تعداد جلسات این روش درمانی توسط پزشک متخصص تعیین می‌شود و معمولاً حداقل سالی یک یا دو بار انجام دوره‌های مزوتراپی برای موها مورد نیاز است.

عوارض احتمالی و جانبی مزوتراپی

خوشبختانه مزوتراپی هیچگونه عارضه‌ی جانبی دائمی و بلند مدت ندارد و عوارض کوتاه مدت آن مانند کبودی، تورم و احساس درد و ناراحتی در پوست سر بعد از چند روز به طور کامل برطرف می‌شود.

علاوه بر این به دلیل عدم استفاده از مواد بیهوشی و نداشتن جای بخیه و خونریزی بعد از انجام مزوتراپی مو، افراد می‌توانند به زندگی عادی خود ادامه دهند و نیازی به استراحت و مراقب‌های خاص و بلند مدت وجود ندارد.

مزوتراپی مو

چرا استفاده از مزوتراپی نسبت به داروها موثرتر است؟

زمانی که ویتامین‌ها و مواد مورد نیاز مو توسط مزوتراپی داخل سر تزریق می‌شود فولیکول ها می‌توانند به طور مستقیم مواد را دریافت کنند، این در حالی است که زمانی که شما این ویتامین‌ها و مواد را به صورت داروهای خوراکی مصرف می‌کنید این داروها باید از سیستم گوارش شما عبور کنند و در این میان ممکن است صرف رفع نیاز سلول‌های دیگر بدن قرار گیرند و نتایج آن روی موها با سرعت و کیفیت کمتری حاصل شود. اما مزوتراپی با دریافت سریع و مستقیم مواد می‌تواند نتایج سریع‌تر و بهتری نسبت به داروها ارائه دهد.

نتیجه‌ی نهایی مزوتراپی مو

درست است که مزوتراپی روشی است که در آن نتیجه‌ی نهایی به سرعت قابل مشاهده است اما برای دریافت نتایج نهایی و تغییر در ساختار مو بهتر است دو الی سه ماه صبر کنید.

آیا مزوتراپی درد دارد؟

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم یکی از ویژگی‌های مزوتراپی بدون درد بودن آن است. درد جزئی که هنگام تزریق به وجود می‌آید نیز توسط پزشک متخصص با استفاده از مواد بی حسی قابل کنترل و رفع شدن است.

مراقبت‌های بعد از مزوتراپی مو

مزوتراپی روشی بی خطر و بدون جراحی است از این رو نیاز به مراقبت‌های پرستاری و یا پزشکی خاصی ندارد. مراقبت‌ها و اقدامات لازمی که برای گرفتن نتیجه‌ی بهتر و رفع ورم ناشی از تزریق مواد باید انجام گیرد توسط پزشک متخصص به شما ارائه خواهد شد.

مهمترین اقدامات بعد از مزوتراپی شامل موارد زیر است:

 • استفاده نکردن از مواد و داروهای موضعی به مدت ۸ ساعت
 • دوش نگرفتن و شستشو ندادن سر به مدت ۸ ساعت
 • شستشو ندادن سر با آب داغ تا یک هفته بعد از تزریق
 • عدم انجام فعالیت‌های سنگین مانند ورزش برای جلوگیری از تعریق سر به مدت چند روز
 • مراقبت از پوست سر هنگام خواب و یا شانه زدن بعد از انجام تزریق به مدت چند روز

چه کسانی نمی‌توانند از مزوتراپی استفاده کنند؟

زنان باردار و شیرده و افرادی که به بیماری‌های سرطان و دیابت دچار هستند نمی‌توانند از مزوتراپی استفاده کنند. همچنین افرادی که از داروهای رقیق کننده‌ی خون استفاده می‌کنند نیز باید قبل از انجام مزوتراپی آن را به پزشک خود اطلاع دهند.

 

 

کلیدواژه‌ها: