شما اینجا هستید:

2021-10-17

پوست انسان در هر شرایط و هر فصلی از سال مراقبت‌های خاص خود را نیاز دارد اما در برخی شرایط آب و هوایی این مراقبت‌ها می‌تواند متفاوت‌تر باشد چرا که تغییر شرایط می‌تواند سبب بروز مشکلاتی در پوستمان شود. شاید پوست ما در تابستان تنها درگیر اشعه‌های مضر خورشید باشد و یا گرمای بیش از حد و سوختگی‌های ناشی از آفتاب، ولی در زمستان شرایط متفاوت است و پوستمان به مراقبت‌های بیشتری نیاز دارد به خصوص اگر پوستمان خشک است. در ادامه‌ی مطلب شما را با روش‌ها و اصول مراقبت از پوست در این فصل آشنا می‌کنیم.

اهمیت مراقبت از پوست در زمستان

مراقبت از پوست برای حفظ شادابی و جوانی آن همیشه مهم است چرا که پوست صورت در صورت داشتن سلامتی کافی و لازم، جوان و سرحال به نظر می‌رسد. علاوه بر این، عدم مراقبت صحیح از پوست در این فصل می‌تواند مشکلات و بیماری‌های مختلفی را برایمان به وجود آورد. اقدامات و روش‌های مختلف و متنوعی برای مراقبت از پوست در زمستان وجود دارد که به اختصار به توضیح هر کدام خواهیم پرداخت.

عوامل تهدید کننده سلامتی پوست در زمستان عبارتند از:

  • خشکی پوست
  • نور خورشید
  • رطوبت کم
  • هوای سرد و باد

علت خشکی پوست در فصل زمستان

مراقبت از پوست در فصل زمستان کمی زمانبر است و نیازمند تلاش بیشتری است چرا که در این فصل عوامل تهدید کننده و شرایط آب و هوایی مانع و تهدید بزرگی برای سلامتی پوست هستند. در این فصل پوست در مقابل هوای خشک و باد قرار می‌گیرد، رطوبت هوا در بیرون و هوای آزاد کاهش شدیدی می‌یابد و در خانه نیز با شرایط آب و هوایی متفاوتی روبه رو هستیم و هوای خشک و گرم پوستمان را تهدید می‌کند. این عوامل کنار هم می‌تواند سبب خشکی و در نهایت پوسته پوسته شدن پوستمان شود.

خشکی و پوسته پوسته شدن پوست به مرور زمان و با افزایش شدت خشکی در نهایت می‌تواند سبب ترک خوردن شدید، خارش و خونریزی آن شود. با رعایت نکات زیر می‌توان از خشکی شدید پوست در این فصل جلوگیری کنیم.

مراقبت از پوست در زمستان

رطوبت پوست خود را حفظ کنید

برای داشتن پوست سالم و شاداب باید در هر فصل و شرایط آب و هوایی، مراقبت‌های خاصی از پوست خود داشته باشیم. در فصل زمستان اغلب توصیه می‌شود از ماسک‌های طبیعی کمتر استفاده شود. ماسک‌ها اغلب چربی پوست را کاهش می‌دهند و پوست را خشک و خنک می‌کنند. بهتر است در این فصل از روغن‌های طبیعی و یا کرم‌های آبرسان متناسب با نوع پوستمان استفاده کنیم. استفاده از روغن نارگیل و زیتون و موارد این چنینی می‌توانند رطوبت پوست را حفظ کنند.

از گرفتن دوش‌های آب گرم مکرر در این فصل خودداری کنید و پوست خود را با مواد شستشو دهنده‌ی قوی نشویید. از لوسیون‌ها و کرم‌های آبرسان بدن بعد از دوش گرفتن استفاده کنید تا بدن چربی از دست رفته‌ی خود را به دست آورد. سعی کنید با ملایمت بیشتری با پوست خود رفتار کنید تا پوستتان بتواند با حفظ چربی لازم خود، در مقابل آب و هوای سرد و خشک این فصل سلامتی خود را حفظ کند.

هوای خانه را مرطوب نگه دارید

در این فصل آب و هوا به شدت خشک می‌شود و رطوبت آن کاهش چشمگیری پیدا می‌کند. وضعیت در داخل منازل نیز این چنین است و درست است که هوا گرمتر از بیرون است اما همچنان خشک است و رطوبت ندارد. عدم وجود رطوبت در خانه می‌تواند سبب خشکی پوستمان شود. در این حالت بهترین راه حل می‌تواند استفاده از دستگاه‌های بخور باشد. در این حالت رطوبت ایجاد شده توسط دستگاه بخور سبب تنظیم شرایط آب و هوایی داخل خانه شده و این رطوبت توسط پوست جذب می‌شود.

مراقبت از پوست در زمستان

تغذیه خود را اصلاح کنید

با سرد شدن آب و هوا اغلب افراد تصور می‌کنند کمتر باید از میوه‌ها استفاده کنند یا نیازی نیست به علت کمتر عرق کردن، آب زیادی مصرف کنند. بهتر است بدانید بدن ما همیشه به میوه‌ها و ویتامین‌های داخل آن و مصرف مایعات و آب نیاز دارد. با خشک شدن هوا در این فصل بهتر است میوه‌های بیشتری را در برنامه‌ی تغذیه‌ای خود قرار دهید. علاوه بر مصرف میوه‌ها بهتر است مایعات بیشتری مصرف کرده و آب بدن خود را بیشتر کنید تا بتوانید از خشکی و کم آبی پوست خود جلوگیری کنید.

استفاده از کرم های ضد آفتاب را کنار نگذارید

کرم‌های ضد آفتاب فقط مخصوص تابستان نیستند و تصور نکنید با شروع فصل سرما اشعه‌های مضر خورشید کمتر خواهند شد. بهتر است بدانید اشعه‌های مضر خورشید در هر فصلی از سال وجود دارند و حتی روزهایی که هوا ابری و بارانی است باز هم این اشعه‌ها وجود دارند و می‌توانند با تابیدن روی پوست شما سبب ایجاد مشکلات زیادی در آن شوند. در این فصل نیز استفاده از کرم‌های ضدآفتاب با spf مناسب را فراموش نکنید.

به این نکته نیز توجه کنید برف خود بازتاب کننده‌ی قوی اشعه‌های مضر نور خورشید است پس استفاده از ضد آفتاب را در روزهای سرد و برفی زمستان فراموش نکنید.

 

مراقبت از پوست در زمستان

روتین و مراقبت های پوستی خود را تغییر دهید

در این فصل پوست به مراقبت‌های خاص‌تری نیاز دارد. سعی کنید علاوه بر استفاده از مرطوب کننده شب‌ها قبل خواب، بهتر است پاک کننده‌های پوست خود را نیز تغییر دهید. پاک کننده و تونرهایی که احتمال دارد چربی پوست شما را به شدت کاهش دهند برای این فصل مناسب نیستند و می‌توانند سبب خشکی بیش از حد پوست شما شده و برایتان مضر باشند. اگر از این مواد استفاده می‌کنید برای کمبود چربی و رطوبت پوست کرم آبرسان و مرطوب کننده را روی پوست خود ماساژ دهید.

پوست در این فصل شکننده‌تر است بنابراین اگر بیماری پوستی مانند اگزما یا پسوریازیس دارید حتماً از هرگونه مواد محرک یا حساسیت زا که می‌دانید بیماری شما را تشدید خواهند کرد خودداری کنید.

کلیدواژه‌ها: