شما اینجا هستید:

2021-02-08

با شیوع ویروس کرونا شاید شما نیز برای مراجعه به کلینیک‌های زیبایی و رفع موهای زائد خود دچار شک و تردید شده باشید. البته حق دارید ویروس کرونا شوخی بردار نیست و می‌تواند با یک سهل انگاری کوچک شما را نیز درگیر کند. حال برای شما که می‌خواهید اقدام به لیزر درمانی کنید و یا در جلسات میانی لیزر خود قرار دارید این پرسش به وجود می‌آید که آیا لیزر درمانی می‌تواند در انتقال ویروس کرونا تاثیر داشته باشد یا خیر؟

در جواب این سوال بهتر است بدانید خود عمل لیزر موهای زائد در ایجاد بیماری کرونا نقشی ندارد، تنها مراقبت‌ها و رفتارهای پیشگیرانه‌ی قبل و بعد از لیزر و رعایت موارد بهداشتی در مرکز زیبای می‌تواند در حفظ سلامتی مراجعه کنندگان تاثیر بسزایی داشته باشد.

لیزر و احتمال شیوع کرونا

همانطور که می‌دانید لیزر عملی غیر تهاجمی، بدون درد و خونریزی است از این رو احتمال شیوع کرونا از طریق خون افراد به یکدیگر در این نوع عمل وجود ندارد، چرا که لیزر روی لایه‌های سطحی پوست اعمال می‌شود و زخمی روی پوست ایجاد نمی‌کند. ما به شما این اطمینان را می‌دهیم که ویروس کرونا از طریق لیزر انتقال نخواهد یافت.

سیستم ایمی و لیزر موهای زائد

اغلب برای کاهش درد لیزر درمانی از مسکن‌ها و کرم‌های بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود که این امر می‌تواند باعث ضعف سیستم ایمنی بدن گردد، از این رو بهتر است به مراکز زیبایی و کلینیک‌هایی مراجعه کنید که از دستگاه الکساندرایت استفاده می‌کنند، چرا که این دستگاه به علت داشتن سیستم خنک کننده دیگر نیازی به مسکن و یا بی حسی ندارد و از این لحاظ سیستم ایمنی بدن شما نیز تضعیف نخواهد شد. همچنین برای افرادی که دچار بیماری‌های خاص، بیماری‌های تنفسی و دیابت هستند توصیه می‌شود جلسات لیزر درمانی خود را به تعویق بیندازند تا از خطر ابتلاء به ویروس کرونا محافظت شوند.

انتقال ویروس کرونا در کلینیک‌های زیبایی

دو روش برای انتقال ویروس کرونا در کلینیک‌های زیبایی وجود دارد. روش اول از طریق مراجعه کنندگان و روش دوم از طریق دستگاه است. کلینیک‌های درمانی معتبر برا کاهش خطر شیوع این بیماری نوبت دهی به افراد را به نحوی تنظیم می‌کنند که در مراجعات، ازدحام و شلوغی به وجود نیاید و میزان مراجعه کنندگان کم باشد. علاوه بر این، مواد ضدعفونی کننده و بهداشتی رایگان در اختیار مراجعه‌کنندگان قرار می‌دهند و اگر شما می‌خواهید خود را در مقابل این بیماری مصون کنید باید به فواصل زمانی کوتاه، دست‌های خود را با آب و صابون بشویید و آن‌ها را ضدعفونی کنید.

حتماً باید فاصله‌ی خود را با افراد هنگام انتظار برای درمان رعایت کنید، از دست زدن به سطوح مختلف خودداری کرده و از دستکش‌های یکبار مصرف استفاده کنید.

احتمال دارد بیماری کرونا از طریق مراجعه‌ کنندگانی که وارد اتاق لیزر درمانی می‌شوند نیز شیوع یابد. اصولاً تمام مراکز زیبایی معتبر از وسائل و لوازم یکبار مصرف استفاده می‌کنند از این رو می‌تواند تا حد زیادی بهداشت و ایمنی اتاق لیزر درمانی را افزایش دهد.

علاوه بر این، نقش مهم اپراتور دستگاه لیزر نیز از اهمیت بالای برخوردار است. این افراد باید ماسک، دستکش و ملافه‌ی تخت‌ها و تمام وسایل و ابزاری که برای مراجعه کنندگان استفاده می‌کنند را در صورت امکان تعویض و یا ضدعفونی کنند. توصیه می‌کنیم برای عمل لیزر درمانی به مراکزی مراجعه کنید که از دستگاه‌های بهره می‌برند که هندپیس‌های آن قابل تعویض هستند و برای هر فرد از هندپیس جداگانه‌ای استفاده می‌کنند در این حالت امکان انتقال ویروس از طریق دستگاه نیز به صفر می‌رسد.

لیزر موهای زائد

 

امکان شیوع ویروس کرونا از طریق سیستم تنفسی در لیزر درمانی

بیماری کرونا از طریق سیستم تنفسی انتقال می‌یابد از این رو بهتر است هنگام مراجعه به مراکز لیزر درمانی فاصله‌ی خود را با دیگران رعایت کرده و در صورت مشاهده‌ی افراد مشکوک به بیماری، محل موردنظر را ترک کنید.

  • در صورتی که علائمی مانند سرفه، عطسه و تب در شما وجود دارد جلسه‌ی لیزر درمانی خود را کنسل کنید.
  • هنگام مراجعه برای لیزر حتماً از ماسک استفاده کرده و آن را هر چند ساعت یکبار تعویض کنید.
  • حدالامکان هنگام درمان با لیزر نیز ماسک خود را در نیاورید تا احتمال ابتلاء شما به این ویروس از طریق مراکز لیزر درمانی به حداقل ممکن برسد.

نقش مهم کلینیک‌های درمانی برای کاهش ابتلا به کرونا

کلینیک‌‌های زیبایی و درمانی باید تمام پروتکل‌ها و تمهیدات بهداشتی را برای جلوگیری از ابتلای مراجعه‌کنندگان به ویروس کرونا رعایت کنند. در همین راستا بهتر است قبل از هر چیزی از تجمع مراجعه کنندگان در مراکز و کلینیک‌‌های درمانی جلوگیری کرده و نوبت دهی‌های منظمی داشته باشند، به نحوی که افراد بتوانند به صورت تکی وارد کلینیک‌ها شده و بعد از اتمام کار، نفر بعدی برای انجام خدمات درمانی وارد محل مورد نظر شود. علاوه بر این بعد از خروج افراد، تمامی وسایل و مبلمان‌ها نیز باید به صورت مداوم ضدعفونی شود. کادر کلینیک‌های درمانی بهتر است وسایل ضد عفونی مانند الکل و ژل، دستکش و ماسک‌های یکبار مصرف را در اختیار مراجعه‌کنندگان قرار دهند و آن‌ها را نسبت به مراعات موارد بهداشتی آگاه سازند.

تعویق یا لغو جلسات لیزر درمانی رفع موهای زائد

افرادی که جلسات لیزر درمانی خود را شروع نکرده‌اند بهتر است قبل از شروع لیزر درمانی موارد و نکات مهم را در نظر بگیرند و سپس برای درمان مراجعه کنند تا از خطر ویروس کرونا در امان باشند. در صورت مشاهده‌ی هرگونه احتمال خطر از جانب خود مانند بیماری‌های زمینه‌ای و خاص بهتر است تا حد امکان مدتی صبر کرده، بعد از بهبود شرایط مراجعه کنید.

لغو یا تعویق جلسات لیزر درمانی برای افرادی که چند جلسه از درمان آن‌ها گذشته است از اهمیت بیشتری برخوردار است چرا که ممکن است با به تعویق انداختن جلسات، اثرات لیزر درمانی آن‌ها به مرور زمان کاهش یافته و به علت تکمیل نشدن دوره‌ی درمانی، دوباره شاهد رویش موهای خود باشید از این رو توصیه می‌شود برای ادامه‌ی جلسات لیزر درمانی خود در مورد بهداشت کلینیک درمانی خود اطمینان حاصل کرده و سپس مراجعه کنند.

لیزر موهای زائد

سیستم نوبت دهی یک‌نفره

بسیاری از کلینیک‌های زیبایی که در آن‌ها پروتکل‌های بهداشتی به صورت کامل رعایت می‌شود از سیستم نوبت دهی تک نفره برای مراجعان در این ایام استفاده می‌کنند. در این سیستم افراد به صورت تک نفره در ساعت‌های مشخصی وارد کلینیک شده و بعد از اتمام کار، تمام سطوح ضدعفونی می‌شود و نفر بعدی وارد کلینیک خواهد شد. در این صورت هم رعایت فاصله اجتماعی انجام می‌گیرد و هم امکان انتقال بیماری به افراد به حداقل ممکن می‌رسد. در فواصل بین مراجعه‌ی افراد نیز زمان کافی برای پاکسازی سطوح و ضدعفونی کردن آن‌ها به وجود می‌آید.

نکات مهم برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در لیزر درمانی برای رفع موهای زائد

  • اطمینان حاصل کنید کلینیک زیبایی که به آن مراجعه می‌کنید موارد بهداشتی را به  صورت کامل رعایت می‌کند یا خیر.
  • برای رعایت بهداشت شخصی حتماً ماسک و دستکش به همراه داشته باشید، البته مراکز درمانی تمام این موارد را برای شما تهیه و به صورت رایگان در اختیارتان قرار خواهند داد.
  • قبل از ورود به اتاق درمان دست‌های خود را با آب و صابون بشویید و ماسک خود را تعویض کنید. در صورت امکان از اپراتور نیز بخواهید ملافه و دستکش‌های خود را نیز تعویض کند.
  •  نسبت به همه چیز اطمینان حاصل کنید، اگر از بیماری خاصی رنج می‌برید و سیستم ایمنی بدن شما ضعیف است سعی کنید جلسات لیزر درمانی خود را به تعویق بیندازید تا از بروز هرگونه احتمال بیماری کاسته شود.
  • بعد از خروج از کلینیک، وسایلی که به همراه دارید را ضدعفونی کنید.

کلیدواژه‌ها: