شما اینجا هستید:

2020-11-24

لکه های پیری که گاهاً به آن‌ها لکه‌های کبدی نیز گفته می‌شود یکی دیگر از معضلات و مشکلات پوستی است که گاهی اوقات به سبب برخی عوامل داخلی در بدن یا عوامل و شرایط محیطی و بیرونی به وجود می‌آیند. این لکه‌ها اغلب بعد از افزایش سن (حدوداً ۵۰ سالگی) روی پوست صورت، سر و روی دست‌ها ایجاد شده و زیبایی آن را کم می‌کنند.

البته اینکه بگوییم این لکه‌ها فقط با افزایش سن به وجود می‌آیند درست نیست، به طوری که ممکن است بیشتر افراد مسن دچار این مشکل نشوند، بلکه برخی عوامل دست به دست هم می‌دهند تا این لکه‌ها روی پوست ایجاد شده و ماندگار شوند. درست است که این لکه‌ها هیچ گونه مشکل خاصی برای فرد به وجود نمی‌آورند و دردناک نیستند اما وجود آن‌ها روی پوست می‌تواند موجب کاهش اعتماد به نفس و زیبایی فرد به خصوص زنان شود.

علایم و نشانه‌های لکه‌های پیری پوست

لکه های پیری می‌توانند به رنگ‌های روشن یا تیره باشند که به پوست فرد نیز بستگی زیادی دارند. این لکه‌ها می‌توانند در نقاط مختلف بدن ایجاد شده و اندازه‌های کوچک و بزرگ داشته باشند. نکته‌ی جالب لکه‌های پیری این است که برخی اوقات به این لکه‌ها، لکه‌های کبدی نیز گفته می‌شود که احتمال می‌رود ارتباط خاصی با کبد یا بیماری‌های کبدی داشته باشند.

علت لکه های پیری یا کبدی

لکه‌های کبدی ناشی از افزایش رنگدانه‌ها به خاطر قرار گرفتن در معرض نور خورشید ایجاد می‌شود. البته این تنها دلیل ایجاد لکه‌های کبدی نیست، عوامل دیگری نیز می‌توانند آن‌ها را ایجاد کنند. لکه ‌های پیری نسبت به دیگر لکه‌ها مسطح هستند و به شکل‌های مختلفی ایجاد می‌گردند. درست است این لکه‌ها هیچگونه دردی ندارند اما در صورت احساس خارش، درد، سوزش و یا مشکلات دیگر بهتر است به پزشک متخصص مراجعه گردد.

 عوامل به وجود آمدن لکه ‌های پیری

عوامل و شرایط بسیاری دست به دست هم می‌دهند تا اینکه روی پوست لکه های پیری به وجود آید، یکی از این عوامل افزایش سن و قرار گرفتن بیش از حد زیر نور خورشید است. برخلاف کک و مک‌ها لکه‌های پیری بعد از حذف نور خورشید و قرار نگرفتن زیر نور آن، از بین نخواهند رفت.

ویژگی‌های لکه های پیری یا کبدی

 • بیضی شکل هستند.
 •  برآمدگی روی پوست ایجاد نمی‌کنند.
 •  معمولاً به رنگه قهوه‌ای روشن تا تیره هستند.
 • اغلب در نقاطی از پوست که بیشتر از سایر قسمت‌ها زیر نور خورشید قرار می‌گیرند به وجود می‌آیند.
 • دردناک نیستند.

لکه‌های کبدی چگونه شکل می‌گیرد

همان‌طور که در بالا نیز اشاره کردیم لکه های پیری یا کبدی هنگامی که پوست شما بیش از حد در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد به علت تجمع رنگدانه‌ها ایجاد می‌گردد. اشعه‌های نوری خورشید سرعت تولید ملانین یا همان ماده‌ی رنگی داخل پوست را افزایش داده و همین امر نیز موجب ایجاد چنین لکه‌هایی خواهد شد. استفاده از سولاریوم نیز می‌تواند منجر به شکل گیری لکه‌های پوستی شود. بهتر است بدانید رنگ خود پوست افراد نیز به این مسئله دامن می‌زند به طوری که افراد با پوست روشن بیشتر در معرض لک شدن پوست خود هستند.

 علاوه بر نور خورشید عوامل زیر نیز می‌توانند موجب ایجاد چنین لکه‌هایی در پوست شوند:

 • تغییرات هورمونی
 •  عوارض جانبی داروها
 •  التهابات پوستی
 •  زخم‌ها
 •  دیابت
 •  حساسیت‌های پوستی
 • و…

راه‌های درمان لکه‌های پوستی

درست است که علم پزشکی آنچنان پیشرفت کرده که می‌تواند اغلب بیماری‌های پوستی مانند لکه‌های کبدی را نیز درمان کند اما بهتر است بدانید همیشه پیشگیری بهترین روش برای در امان ماندن از انواع بیماری‌ها به خصوص بیماری‌های پوستی است، چرا که با کمی محافظت و مراقبت و استفاده از محصولات بهداشتی و درمانی می‌توان جلوی بروز بسیاری از آسیب‌های پوستی را گرفت.

در این نوع بیماری نیز محافظت از پوست توسط ضدآفتاب‌ها و قرار نگرفتن طولانی مدت زیر نور شدید خورشید، می‌تواند در ایجاد لکه های پیری و به تعویق انداختن آن‌ها موثر و مفید باشد، اما بهتر است بدانید برای درمان این مشکل پوستی نیز روش‌های درمانی مختلفی به وجود آمده است مانند:

 •  درمان با دارو و مواد شیمیایی
 •   لیزر
 •  میکرودرم ابریژن
 • کرایوتراپی

درمان با مواد دارویی و لایه بردارهای شیمیایی

برای استفاده از مواد دارویی و شیمیایی شما حتماً باید به پزشک متخصص مراجعه کرده و با تجویز و تشخیص وی اقدام به استفاده از داروهای مربوطه کنید، چرا که برخی از این داروها ممکن است در صورت استفاده‌ی نامناسب، عوارض خطرناکی برای پوست و بدن به وجود آورد. برای از بین بردن لکه های پیری نیز داروها و لایه بردارهای شیمیایی مختلفی نیز وجود دارند که پزشکان با توجه به نوع پوست شما و نیاز آن، داروهای مختلفی تجویز کرده و شما می‌توانید با استفاده از این داروها به کمرنگ‌تر شدن لکه‌های پیری و جلوگیری از ایجاد لکه‌های جدید کمک کنید.

لیزر

امروزه دستگاه‌های جدید لیزر با نورهای مختلف ابداع شده‌اند که می‌توانند برای درمان لکه های پیری، موثر واقع شوند. یکی از این دستگاه‌های لیزر دستگاه کیوسوئیچ می‌باشد که با پالس‌های نوری شدید خود می‌تواند ملانین‌ها و رنگدانه‌های تجمع یافته زیر پوست را از بین ببرد.

میکرودرم آبریژن

میکرودرم آبریژن با سایش سطحی پوست آن را لایه برداری کرده و با تحریک کلاژن‌های پوستی موجب تحریک بافت سلولی زیر پوست شده و لکه‌های تیره‌ی روی پوست را به مرور زمان از بین ببرد.

کرایوتراپی

کرایوتراپی روشی است که با استفاده از نیتروژن مایع روی لکه‌های تیره‌ی پوست آن‌ها را منجمد کرده و سبب تحریک سلول‌های پوستی می‌شود که این امر می‌تواند برای درمان لکه‌های تیره‌ی پوست مناسب باشد.

کلیدواژه‌ها: