شما اینجا هستید:

2021-06-24

با گذشت زمان و افزایش سن چربی‌های زیر پوست کاهش می‌یابد و باعث می‌شوند عضلات و استخوان‌های صورت بیشتر نمایان شوند، همین امر سبب می‌شود چین و چروک پوست افزایش یافته و زیبایی پوست کمتر شود. نگران نباشید ما در قرنی نیستیم که کاهش چرب‌ های پوست بتواند مشکل بزرگی برای ما محسوب شود چرا که امروزه بسیاری از روش‌های غیر جراحی راحتی برای بازگرداندن زیبایی و جوانی به پوست ابداع شده است که می‌توان با استفاده از این روش‌ها و تمدید مجدد آن‌ها زیبایی پوست را بازگرداند.

یکی از بهترین و در دسترس‌ترین روش‌ها برای کاهش چین و چروک صورت و فرم دهی به آن استفاده از فیلرها و پر کننده‌ها می‌باشد. این فیلرها و پرکننده‌ها خود به دو دسته‌ی دائم و غیر دائم تقسیم بندی می‌شوند که در ادامه‌ی مطلب در مورد هر کدام توضیح مختصری خواهیم داد.

فیلر چیست؟

فیلرها مواد پرکننده‌ای هستند که به دلیل نداشتن عوارض خاص در قسمت‌هایی از پوست که چربی‌های خود را از دست داده‌اند و دچار چین و چروک شده‌اند تزریق می‌شوند. این مواد بدون درد و یا عوارض خاصی می‌توانند به راحتی پوست شما را زیباتر کرده و سبب جوانی آن شوند.

تا چند سال پیش استفاده از فیلرهای دائم نسبت به فیلرهای موقت رواج بیشتری داشت. فیلرهای دائم از موادی تشکیل شده‌اند که نمی‌توانند بعد از تزریق جذب پوست شده و می‌توانند تا مدت زمان بیشتری زیر پوست باقی بمانند. با مرور زمان و استفاده‌ی مکرر پزشکان از این ماده متوجه شدند که این مواد می‌توانند مشکلات زیادی برای افراد به وجود آورند.

فیلر

عوارض و مشکلات ژل‌های دائم

ژل‌ها و فیلرهایی که به صورت دائم به پوست و بدن تزریق می‌شوند می‌توانند مشکلات زیادی را برای فرد به وجود آورند. این نوع ژل‌ها توانایی جذب توسط سلول‌های بدن را ندارند و به صورت یک شی و جسم خارجی زیر پوست باقی می‌مانند. در این حالت است که بدن و سلول‌های مجاور حس مقابله‌ای با این ژل‌ها پیدا می‌کنند و سبب می‌شوند در بسیاری از افراد به صورت حساسیت، عفونت و یا مشکلات حاد بیشتری ظاهر شوند. این تنها مشکل مربوط به استفاده از ژل‌های دائم نیست.

شاید به نظر استفاده از ژل‌های دائم به علت این که ماندگاری دائمی دارند و نیازی به تمدید و هزینه‌ی دوباره نیست به نظر مناسب‌تر باشند اما اگر نگاهی به عوارض و مشکلاتی که این ژل‌ها می‌توانند به وجود آورند بیندازیم متوجه خواهیم شد که این مواد می‌توانند بسیار خطرناک‌تر از آنچه که ما به آن فکر می‌کنیم باشند. یکی دیگر از مشکلاتی که افراد استفاده کننده با آن مواجه هستند حرکت این ژل‌ها زیر پوست است چرا که به علت عدم جذب آن توسط پوست، می‌توانند زیر پوست حرکت کرده و از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگر انتقال یابند و این عامل خود می‌تواند برای زیبایی افراد معضل بزرگی محسوب شود.

ژل‌ها و فیلر های موقت

ژل‌ها و فیلر های موقت می‌توانند بهترین گزینه برای افرادی باشند که به دنبال پر کردن نواحی خالی و فرم دهی صورت خود هستند. چرا که این مواد می‌توانند با اثرات موقت خود زیبایی پوست را افزایش داده و مشکل یا عوارض خاصی برای فرد به وجود نیاورند. درست است که میزان ماندگاری این مواد بین ۸ تا ۱۲ ماه می‌باشد و برای استفاده از تاثیر همیشگی آن باید تمدید شوند اما می‌توانند به راحتی نیز در صورت عدم رضایت بیمار یا حساسیت وی تخلیه شوند.

آیا می‌توان فیلر های دائم را تخلیه کرد؟!

ژل و فیلرهای دائم زمانی که به ناحیه‌ای از صورت یا بدن تزریق می‌شوند امکان تخلیه‌ی آن‌ها وجود ندارد و در نهایت فقط با عمل جراحی می‌توان آن را از بدن فرد خارج کرد که آن هم به صورت کامل امکان تخلیه وجود ندارد و ممکن است بخشی از آن در پوست و بدن باقی بماند. یعنی اگر فرد از تزریق یک ژل دائم دچار حساسیت شده باشد حتی در صورت انجام عمل جراحی که خود دارای ریسک و خطرات زیادی است، امکان تخلیه‌ی دائم نیز وجود ندارد و ممکن است حساسیت وی رفع نشود.

عوارض و مشکلاتی که ژل‌های دائم می‌تواند به وجود آورد

  • امکان حساسیت در ژل‌های دائم نسبت به موقت بسیار بیشتر است و این حساسیت‌ها می‌توانند به مدت طولانی در بدن فرد باقی مانده و او را اذیت کنند.
  • تورم، قرمزی و یا کبودی بعد از تزریق، نسبت به ژل‌های موقت بیشتر است.
  • نحوه‌ی تزریق این ژل‌ها از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است و اگر توسط افراد بی تجربه و با مواد نامرغوب صورت گیرند سبب آسیب رسیدن به بافت اصلی بدن و ایجاد عفونت‌های پنهان در آن خواهد شد.
  • به علت عدم جذب این ژل‌ها بعد از مدتی امکان شل شدگی و افتادگی مواد وجود دارد و در صورتی که فرد تزریق کننده نتواند محل تزریق را به خوبی تشخیص دهد می‌تواند سبب انسداد رگ‌ها در محل تزریق شده و مشکلات زیادی را برای فرد به وجود آورد.
  • بعد از تزریق این فیلر ها زمانی که فرد بخواهد آن را تخلیه کند روشی به جز جراحی وجود ندارد و این روش نیز می‌تواند خطرات خود را داشته باشد.

فیلر

ژل‌های دائم چه مدت روی پوست ماندگار هستند؟

پزشکان به دنبال بهترین گزینه برای پر کردن حجم صورت و افزایش زیبایی پوست هستند تا بتوانند آن را به مدت بیشتری در بدن فرد حفظ کنند. ژل‌های دائم با اینکه نام دائم به خود گرفته‌اند حدود دو الی سه سال زیر پوست باقی می‌مانند و بعد از آن خاصیت خود را از دست می‌دهند و دچار شل شدگی و افتادگی خواهند شد. هر چه میزان ماندگاری ژل زیر پوست بیشتر باشد یعنی آن ژل و فیلر توسط سلول‌های بدن جذب کمتری دارد و این هم می‌تواند برای بافت‌های کنار ژل بسیار خطرناک باشد چرا آن را مانند یک مزاحم تلقی می‌کنند و پس می‌زنند و این امر می‌تواند سبب بروز عفونت و مشکلاتی زیادی در پوست شود.

آیا فیلر و ژل‌های موقت می‌تواند گزینه‌ی مناسبی باشند؟

ژل‌های موقت با اینکه مدت زمان کمتری زیر پوست باقی می‌مانند و زودتر توسط پوست جذب می‌شوند به علت نداشتن عوارض خاص و امکان تخلیه‌ی فوری بدون عمل جراحی، می‌توانند گزینه‌ی مناسبی برای پر کردن نواحی خالی صورت و یا فرم دهی به آن باشند. تنها مشکل استفاده از از این مواد ماندگاری کم آن است که آن نیز با توجه به شرایط فیزیولوژیکی بدن هر فرد بین ۴ الی ۱۲ و گاهاً نیز ۱۸ ماه متغیر است.

درست است که پر کردن چین و چروک‌های صورت و یا فرم دهی به لب‌ها و گونه‌ها و جوانسازی پوست می‌تواند بسیار جذاب و دلپذیر باشد و اعتماد به نفس شما را افزایش دهد اما دقت کنید همیشه سلامتی در اولویت بیشتری قرار دارد. از این رو استفاده از مواد پر کننده‌ی موقت که مدت ماندگاری کمتری دارند و از مواد و ترکیبات سالم‌تری ساخته شد‌ اند و در کلینیک‌های معتبر توسط پزشکان ماهر تزریق می‌شوند می‌تواند بهترین گزینه برای این کار باشند.

کلیدواژه‌ها: