شما اینجا هستید:

2021-01-13

پیری پوست و شکل گیری چین و چروک روی آن امری نیست که تنها با افزایش سن رخ دهد، بلکه بسیاری از افراد جوان نیز در سنین کم شاهد پیری و چین و چروک روی پوست خود خواهند بود. صد البته روند پیری پوست و افزایش چین و چروک‌های آن با بالا رفتن سن شدت بیشتری می‌گیرد و دلیل آن نیز اغلب به علت کم شدن کلاژن سازی بدن و از بین رفتن چربی‌های زیر پوست می‌باشد.

مطمئناً پوست صاف و شاداب می‌تواند اعتماد به نفس بیشتری به فرد بدهد و بر عکس پیری و چین و چروک‌های روی آن نیز می‌توانند علاوه بر کم کردن زیبایی پوست، اعتماد به نفس و سلامت روحی افراد را کاهش دهند، از این رو استفاده از مواد زیبایی و جوانسازی پوست در زمینه‌ی پزشکی می‌تواند جوانی و شادابی را به پوست شما باز گرداند.

با پیشرفت علم و تکنولوژی در زمینه‌ی پزشکی و زیبایی استفاده از مواد مختلف جهت از بین بردن چین و چروک پوست و جوانسازی آن رونق یافته است. یکی از این مواد مورد استفاده ژل‌ها و فیلرهاست. فیلرها مواد جدیدی هستند که توانسته‌اند با خاصیت ویژه‌ی خود نتایج خوبی را برای درمان مشکلات پوستی و افزایش زیبایی آن به وجود آورند.

فیلر چیست؟

فیلر ماده‌ی پر کننده یا حجم دهنده‌‌ی پوستی است که ساختاری شبیه ژل دارد و از نظر زمان و مدت ماندگاری به سه دسته فیلر موقت، نیمه دائم و دائم تقسیم بندی می‌شود. این ماده با خاصیت ژل مانند خود هنگام تزریق زیر پوست در مناطقی که چربی خود را از دست داده‌اند، سبب افزایش حجم‌ از دست رفته، جوانی و شادابی پوست خواهد شد.

در واقع باید بگوییم ژل‌ها و فیلرها مواد جایگزین مناسبی برای کلاژن‌ها و چربی‌های از دست رفته‌ی زیر پوست هستند. استفاده از این مواد به دلیل راحتی کار و انجام آن بدون استفاده از مواد بیهوشی و عمل جراحی بسیار محبوب شده و مورد استفاده‌ی پزشکان در حوزه‌ی زیبایی قرار گرفته است.

کاربردهای فیلر

 •  رفع چین و چروک اطراف چشم
 •  از بین بردن خط خنده
 •  افزایش حجم برخی از نقاط صورت مانند لب، چانه و گونه‌ها
 •  رفع چین و چروک پیشانی و خط اخم
 •  اصلاح فرم بینی بدون استفاده از عمل جراحی
 •  جوانسازی و شادابی پوست
 • جوانسازی دست‌ها
 • درمان تیرگی و گودی زیر چشم
 •  اصلاح خط بغض
 •  زاویه سازی و کانتور صورت
 •  اصلاح چانه
 • و…

فیلرها و جوانی پوست

انواع فیلرها از نظر ماندگاری

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم فیلرها از نظر مدت ماندگاری به سه دسته نیمه موقت، موقت و دائم تقسیم بندی می‌شوند، که هر کدام از آن‌ها دارای خواص و ویژگی‌های منحصر به فرد خود می‌باشد.

فیلرهای موقت

فیلرهای موقت اغلب برای برجسته کردن گونه، لب و چروک‌های سطحی پوست کاربرد دارند. جنس این فیلرها از هیالورونیک اسید و کلاژن است. چربی را نیز می‌توان در دسته‌ی فیلرهای موقت با ماندگاری بالا برای جوان سازی و حجم دهی به پوست قرار داد. استفاده از فیلرهای موقت کاربرد و محبوبیت بسیار زیادی دارند که تنها عیب آن را می‌توان ماندگاری کم بین ۳ الی ۴ ماه نامید.

فیلرهای نیمه دائم

از این فیلرها می‌توان برای درمان چروک‌های عمیق‌تر پوست صورت استفاده کرد. البته به دلیل دارا بودن مواد کلاژن ساز نتایج نهایی آن بعد از مدتی قابل مشاهده خواهد بود، همچنین ماندگاری این فیلرها بین یک الی یک و نیم سال است.

فیلرهای دائمی

فیلرهای دائمی که به فیلرهای غیر قابل جذب نیز مشهور هستند تنها برای از بین بردن چین و چروک‌های عمیق مورد استفاده قرار می‌گیرند و خاصیت غیر جذبی آن‌ها برای بالا بردن مدت ماندگاری موجب شده تا عوارض خطرناکی داشته باشند، به همین علت استفاده از این فیلرها محبوبیت زیادی ندارد.

 انواع فیلرها از نظر ساختار و مواد تشکیل دهنده

فیلرها علاوه بر اینکه نسبت به زمان و مدت ماندگاری به سه دسته تقسیم می‌شوند از لحاظ ساختار و مواد تشکیل دهنده نیز به چند دسته مختلف تقسیم می‌شوند.

نوع اول، فیلرهای آماده هستند که از مواد شیمیایی یا مواد طبیعی مانند کلاژن‌های انسانی و یا حیوانی ساخته می‌شوند. در نوع جدیدی از این فیلرها از اسید هیالورونیک استفاده می‌شود. این ماده‌ی بسیار مهم در حفظ رطوبت، ترمیم بافت‌ها و انعطاف پذیری پوست تاثیر بسیار زیادی دارد و می‌تواند اثر بخشی مواد پر کننده را چند برابر کند.

چربی‌های بدن را نیز می‌توان جزو فیلرها و پرکننده‌ها دسته بندی کرد، با این تفاوت که این مواد طبیعی هستند و از چربی‌های بدن فرد استخراج شده و برای درمان مشکلات پوستی استفاده می‌شوند. در این روش پزشک متخصص چربی مورد استفاده‌ی خود را از نواحی مختلف بدن مانند (شکم و ران) استخراج و در آزمایشگاه آن را خالص سازی کرده و مواد اضافی را از آن جدا می‌کند و سپس آن را به عنوان ماده‌ی پرکننده در پوست خود فرد تزریق می‌کند.

فیلرها و جوانی پوست

روند کار فیلرها

زمانی که پوست ما بنا به هر دلیلی چربی‌های خود را از دست می‌دهد یا با افزایش سن کلاژن سازی آن متوقف می‌شود، موجب می‌شود تا پوست دچار مشکلاتی مانند چین و چروک و افتادگی شده از این رو فیلرها می‌توانند گزینه‌ی بسیار خوبی برای رفع این مشکلات باشند و پوست را به حالت اولیه و طبیعی خود باز گردانند.

پزشک متخصص با توجه به نیاز شما و مشکلات پوستتان حجم فیلر مورد نیاز را توسط سرنگ‌های ریزی به قسمت‌های لازم پوست تزریق خواهد کرد. این مواد اثر سریعی دارند و بلافاصله بعد از استفاده نیز نتایج آن قابل مشاهده است. البته دقت داشته باشید بسیاری از فیلرها با توجه به موادی که در ساخت آن‌ها استفاده می‌شود کلاژن ساز هستند در نتیجه برای گرفتن نتیجه نهایی باید کمی صبر کرد.

درد و عوارض جانبی فیلرها

همانطور که در بالا نیز به این نکته اشاره کردیم این مواد با استفاده از سرنگ‌های بسیار ظریف روی پوست تزریق می‌شوند به همین علت درد زیادی را برای فرد به وجود نمی‌آورد. البته بسیاری از این مواد دارای ماده‌ی بی حسی نیز هستند اما پزشکان برای داشتن عملی بدون درد از مواد بی حسی موضعی استفاده خواهند کرد. به طور کلی باید گفت درد تزریق فیلر قابل تحمل و کم است.

فیلرها در صورتی که فرد حساسیت خاصی به مواد مورد استفاده نداشته باشد باید بگوییم دارای عوارض خاصی نیستند چرا که از نظر سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) مورد تایید قرار گرفته‌اند. عوارض کوتاه مدت آن نیز مانند تورم، قرمزی و یا کبودی خفیف در محل تزریق بلافاصله بعد از عمل و یا چند ساعت بعد از آن کاملاً برطرف خواهد شد.

مزایای استفاده از فیلرها برای جوانی و زیبایی پوست

امروزه استفاده از فیلرها نسبت به گذشته کاربردهای وسیعی پیدا کرده است، یکی از این موارد کانتورینگ صورت و زاویه سازی آن توسط این مواد است که به علت نداشتن عوارض خاص و راحتی انجام آن افراد زیادی به دنبال برطرف کردن عیب‌های صورت خود و زیباتر کردن آن با استفاده از این مواد پرکننده هستند. یکی دیگر از مزایای مهمی که فیلرها دارند امکان تخلیه‌ی آن از صورت است. یعنی اگر شما بعد از انجام کار احساس خوشایندی نداشتید و از نتیجه‌ی کار راضی نبودید، پزشک متخصص می‌تواند ماده‌ی تزریقی را تخلیه کرده و پوست شما را به حالت قبل باز گرداند.

کلیدواژه‌ها: