شما اینجا هستید:

2021-11-29

چین و چروک‌هایی که به سبب عوامل مختلف از جمله پیری و افزایش سن بر روی صورت ایجاد می‌شوند، روی زیبایی افراد تاثیر منفی داشته و سبب پایین آمدن اعتماد به نفس وی می‌شوند. پوست صورت به دلیل نازک و حساس بودنش تحت تاثیر عوامل مختلف مانند نور مستقیم آفتاب، مواد آرایشی و بهداشتی نامرغوب و نامناسب، افزایش سن و … آسیب دیده و چروک می‌شود. یکی از نواحی صورت که پوست حساسی نسبت به سایر قسمت‌ها دارد، اطراف چشم‌ها مخصوصاً پلک می‌باشد.

پوست پلک‌ها به دلیل نازک بودن، ممکن است تحت تاثیر آرایش زیاد و یا عدم استفاده از کرم‌های دور چشم، ضعیف شده و به مرور زمان چین و چروک‌هایی روی آن ایجاد شود. تمامی افراد به ویژه خانم‌ها تمایل به زیبایی و جوان دیده شدن داشته و به همین دلیل همواره در جستجوی روش‌هایی برای زیباتر شدن هستند. برای اینکه چین و چروک بالای پلک‌ها را  بین برده و پوستی جوان داشته باشید، بهترین روش استفاده از جراحی بلفاروپلاستی می‌باشد. در این روش درمانی پوست ضعیف و چروک پلک، کشیده شده و صاف می‌شود.

بلفاروپلاستی چیست؟

بلفاروپلاستی به جراحی پلاستیک پلک گفته میشود که در آن پوست پلک به منظور جوانسازی و رفع چین و چروک مورد جراحی قرار می‌گیرد. چین و چروک، افتادگی پلک، پیری پوست بالای پلک و … همگی جز مشکلاتی هستند که تنها با استفاده از بلفاروپلاستی درمان می‌شوند. البته باید توجه داشته باشید که تمامی مشکلات گفته شده ممکن است با روش‌های غیر از جراحی نیز قابل درمان باشند. پس برای گرفتن نتیجه‌ای خوب، بهتر است که از ابتدا با پزشک متخصص خود مشورت کرده و در صورت صلاحدید وی به انجام جراحی بلفارو پلاستی اقدام کنید.

از بلفاروپلاستی برای درمان چه مشکلاتی استفاده می شود؟

همانطور که گفتیم بلفاروپلاستی برای درمان مشکلات پوستی پلک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش زیبایی در مواقعی که مشکل خیلی حاد بوده و با روش‌های دیگر درمان نشده است، انجام می‌گیرد. برخی از مشکلات پلک که می‌توانند با استفاده از بلفاروپلاستی درمان شوند، عبارتند از:

 •  افتادگی و پف پلک‌ها
 • چین و چروک عمیق پلک‌ها
 • درمان شل شدگی پوست پلک‌های بالایی و پایینی
 • درمان پلک‌های افتاده شدید
 • درمان پف زیر چشم
 • و …

جراجی بلفاروپلاستی پلک ها

بلفاروپلاستی چگونه انجام می شود؟

بلفاروپلاستی یا جراحی زیبایی پلک، در واقع عملی تهاجمی می‌باشد که با بیهوشی همراه است. البته در برخی مواقع بنابر نوع و میزان شدت مشکل، از بیهوشی کم و یا بی حسی موضعی نیز استفاده می‌شود. پس از اینکه پزشک متخصص نوع مشکل و نحوه‌ی درمان را مشخص کرد، بر اساس آن میزان بیهوشی را نیز تعیین خواهد کرد. در این نوع عمل جراحی زیبایی، برشی در بالای پلک انجام شده و چربی اضافی را برداشته و سپس به صورت حرفه‌ای و در اغلب موارد با استفاده از لیزر بخیه می‌زنند. البته بلفارو پلاستی در حالت کلی بر روی دو پلک بالایی و پایینی انجام می‌گیرد که هر کدام نحوه‌ی انجام و برش متفاوتی دارند.

بلفاروپلاستی پلک بالایی

در بلفاروپلاستی پلک بالا، قسمت بالایی پلک برش داده شده و سپس چربی‌های اضافی برداشته می‌شوند. پزشک متخصص معمولاً برش را روی یکی از خطوط پلک و به نحوی انجام می‌دهد که پس از بخیه زدن، محل آن مشخص نباشد. با این روش چین و چروک موجود بر روی پوست از بین رفته و با کشیده شدن پوست، افتادگی پلک نیز رفع خواهد شد.

بلفاروپلاستی پلک پایینی

پلک پایین همواره مشکلات کمتری نسبت به پلک بالا داشته و به همین دلیل در موارد نادر روی پلک پایین عمل جراحی انجام دهند. در بلفاروپلاستی پلک پایین، دقیقاً در کنار مژه‌های پایین برشی ظریف زده شده و پس از خارج کردن چربی‌های اضافی، به گونه‌ای بخیه زده می‌شود که پس از ترمیم محل آن مشخص نباشد.

عوارض جراحی بلفاروپلاستی پلک ها

پس از اینکه عمل زیبایی پلک انجام دادید، ممکن است با عوارض مختلفی روبرو شوید. البته نگران نباشید چرا که این عوارض خطرناک نبوده و در طی چند روز درمان می‌شوند. برخی از عوارض جراحی زیبایی پلک عبارتند از:

 • قرمزی و تورم پلک‌ها
 • کبودی اطراف چشم
 • پر آب شدن چشم‌ها
 • درد خفیف پلک و اطراف چشم
 • قرمزی جای بخیه
 • و …

جراحی پلک

مراقبت های لازم پس از بلفاروپلاستی

عمل جراحی پلک نیز مانند سایر روش‌های درمان زیبایی، دارای مراقبت‌های پس از درمان می‌باشد که اگر به آن‌ها توجه نشود، نتیجه‌ی ایده آل از بلفاروپلاستی نخواهید گرفت. از طرفی به دلیل نزدیک بودن پلک‌ها به یکی از اعضای حساس بدن یعنی چشم‌ها، باید مراقبت‌ها را به دقت انجام دهید چرا که در صورت اغفال ممکن است آسیب‌های جبران ناپذیری به چشم وارد شود. برخی از مراقبت‌های مهم و ضروری پس از عمل بلفاروپلاستی عبارتند از:

 • پس از اتمام عمل جراحی حداقل یک روز در خانه مانده و استراحت کنید.
 • از مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک متخصص غافل نشوید.
 • بع دلیل حساس بودن پوست پلک‌ها، پس از درمان تا چند روز در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگرفته و از عینک آفتابی استفاده کنید.
 • تا چند روز از انجام کارهای سنگین و خم شدن خودداری کنید.
 • برای بهبود التهاب پس از درمان، از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • در هنگام استفاده از لنز و یا پماد، حتماً دست‌های خود را بشویید.

بلفاروپلاستی برای چه کسانی مناسب می باشد؟

یکی از مشکلات رایج در پلک‌ها، چین و چروک می‌باشد که خوشبختانه امروزه روش‌های زیادی برای درمان مشکلات پوستی از جمله چین و چروک قسمت‌های مختلف پوست صورت از جمله پلک‌ها ابداع شده است. به همین دلیل بهتر است که در سنین جوانی از روش‌های دیگر برای رفع چین و چروک پلک‌ها استفاده کنید. ۳۰ سالگی به بعد که چین و چروک و افتادگی پلک‌ها عمیق می‌شوند، بهترین زمان برای استفاده از بلفاروپلاستی می‌باشد.

کلیدواژه‌ها: