شما اینجا هستید:

2021-10-24

لب‌ها نیز مانند تمام اجزای صورت می‌توانند در شادابی و زیبایی پوست شما تاثیر گذار باشند. لب‌ها دارای پوست نازک و حساس‌تری نسبت به بقیه اجزای صورت هستند و این لطافت پوست سبب شده تا این بخش از صورت بیشتر از سایر نقاط دچار مشکل شود. سرما یکی از مهم‌ترین عواملی است که می‌تواند پوست لب‌ها را دچار مشکلاتی مانند ترک خوردگی، پوسته پوسته شدن و در نهایت زخم و خونریزی کند.

البته دلایل دیگری نیز وجود دارد که سبب می‌شود پوست لب‌ها دچار مشکل شود، مانند لیس زدن بیش از حد لب‌ها، کم بودن بزاق دهن، غذاهای تند و برخی بیماری‌ها در بدن فرد. به هر حال خشکی لب شما به هر دلیلی که شکل گرفته باشد می‌تواند مشکلاتی را برای شما به وجود آورد و اگر به مرحله‌ی خونریزی برسد کار درمان را سخت‌تر نیز خواهد کرد.

خشکی لب در زمستان

وقتی زمستان فرا می‌رسد بسیاری از ما دچار ترک خوردگی لب‌ها می‌شویم. لب‌های تحریک شده، خشک و پوسته پوسته‌ی ناشی از اختلال در لایه‌ی بیرونی پوست ملتهب‌تر شده و در نهایت می‌توانند با خونریزی سبب درد و مشکلات بسیاری برای ما شوند. شاید برای بسیاری از افراد سلامتی لب‌ها کم اهمیت جلوه دهد و استفاده از مواد و کرم‌های مختص لب به خصوص در فصل زمستان کار مهمی نباشد اما اگر به سلامت پوست صورت خود اهمیت می‌دهید بهتر است دلایل و روش‌های مقابل با ترک خوردن لب‌ها را بدانید و با اقدامات اولیه‌ی خود این مشکل را رفع کنید.

علل شایع ترک خوردن لب ها

ترک خوردن لب‌ها می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که ما در ادامه به مهم‌ترین موارد آن اشاره مفصل خواهیم کرد اما اغلب لب‌ها بر اثر عوامل زیر ترک می‌خورند و زخم می‌شوند.

  • کمبود آب در بدن
  • آب و هوای نامساعد مانند خشکی و یا سرمای زیاد
  • وزش باد
  • عوارض بیماری‌های مختلف
  • عوارض استفاده از برخی داروها
  • کمبود ویتامین‌های خاص در بدن
  • نور خورشید
  • عدم رعایت بهداشت فردی
  • و…

خشکی لب

بررسی شرایط آب و هوایی در خشکی لب ها

اغلب ترک خوردن لب‌ها بر اثر عوامل و شرایط محیطی و آب و هوایی ایجاد می‌گردد یا تشدید می‌شود. گاهاً ترک خوردن لب می‌تواند با خوردن یک غذای تند اتقاق بیفتد و با وزش باد یا هوای سرد تشدید یابد. سرماخوردگی و قرار گرفتن در معرض نور خوشید که هر دو سبب کم شدن آب بدن می‌شوند نیز می‌توانند در نهایت، ترک خوردگی و خشکی لب را ایجاد کنند. استفاده از برخی داروها مانند داروهای کم کننده کلسترول خون نیز می‌تواند عامل مهمی در خشکی لب‌ها باشد.

بیماری ها و کمبود ویتامین ها در بدن و ارتباط آن با خشکی لب

ترک خوردن لب‌ها همچنین می‌تواند با انواع بیماری‌های زمینه‌ای مانند بیماری تیروئید، کمبود ویتامین‌های خاص و بیماری التهابی روده در ارتباط باشد. برای مثال کم کاری تیروئید می‌تواند سبب خشکی دهان و لب‌ها شود و یا کمبود ویتامین B، روی یا آهن نیز می‌تواند باعث ترک خوردن لب‌ها شود. اگر خشکی لب‌های شما با هر روشی درمان نمی‌شود و تشدید می‌شود دلیل آن می‌تواند وجود بیماری کرون در بدن باشد که با تحت تاثیر قرار دادن دستگاه گوارش می‌تواند علت مهمی برای خشکی بیش از حد لب‌های شما باشد.

بیماری دیگری که می‌تواند سبب خشکی و زخم لب‌ها شود چیلیت اکتینیک می‌باشد. این بیماری بر اثر آسیب دیدن اپی‎تلیوم لب بر اثر نور خورشید در خارجی‌ترین لایه‌ی بافت لب ایجاد می‎شود. اغلب افرادی که به این بیماری دچار می‌شوند خشکی و زخم‌های متعددی در لب پایینی خود مشاهده می‌کنند که بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کرده و برای درمان آن اقدام کنند.

خشکی لب

درمان خشکی لب در زمستان

بعد از آشنایی با عوامل مختلفی که سبب خشکی لب‌ها می‌شود برای جلوگیری از به وجود آمدن این مشکل و یا تشدید آن اغلب سعی می‌شود با پیشگیری و انجام اقدامات لازم از بروز آن جلوگیری کنیم. اقدامات پیشگیرانه می‌تواند شامل تغییر برنامه‌ی تغذیه‌ای و گنجاندن مایعات، میوه‌ها و سبزیجات در آن باشد تا بدن بتواند با تامین ویتامین‌ها و مواد مغذی موردنیاز خود دچار کم آبی نشود.

رعایت بهداشت فردی و دستکاری نکردن پوسته‌های لب نیز می‌تواند از تشدید این خشکی جلوگیری کند. قرار نگرفتن طولانی مدت زیر نور خورشید یا باد و سرمای شدید بدون محافظ‌ها و کرم‌های مختص لب نیز تا حد زیادی می‌تواند از دچار شدن ما به این معضل جلوگیری کند.

استفاده از کرم های مخصوص لب

بالم لب یا همان کرم‌های حاوی روغن‌های گیاهی و محافظ ضد آفتاب، می‌تواند بهترین گزینه برای پیشگیری و حتی درمان خشکی لب‌ها در هر فصلی به خصوص زمستان باشد. بالم لب‌هایی که تهیه می‌کنید بهتر است دارای spf حداقل ۲۰ باشند تا بتوانند از لب‌های شما در مقابل اشعه‌های مضر نور خورشید نیز مراقبت کنند.

وازلین خود می‌تواند یکی از کرم‌های خوب برای درمان خشکی لب‌ها باشد و یک محافظ عالی در مقابل آفتاب. محصولات و کرم‌های لب حاوی عطر، منتول و سالیسیلیک اسید می‌تواند با تحریک پوست لب سبب از دست دادن رطوبت لب‌ها شود. همچنین استفاده از لایه بردارها برای بهبود ترک خوردگی لب خود می‌تواند سبب تشدید خشکی لب‌ها شود بنابراین توصیه می‌شود از آن‌ها استفاده نکنید.

خشکی لب

اغلب پزشکان و متخصصان استفاده از روغن طبیعی نارگیل را برای درمان خشکی لب پیشنهاد می‌کنند که می‌تواند در مراحل اولیه که بیماری شدت نیافته است مفید و موثر باشد. در نهایت باید بگوییم بهتر است خشکی لب‌های خود را جدی بگیرید و اگر با اقدامات اولیه بهبود نیافت، حتماً به پزشک متخصص مراجعه کرده و درمان را شروع کنید. در برخی موراد خشکی لب‌ها می‌تواند نشان از یک بیماری داخلی در بدن باشد که بهتر است قبل از شدت یافتن، پیشگیری و درمان شود.

کلیدواژه‌ها: