شما اینجا هستید:

2021-08-08

امروزه اغلب افراد به خصوص جوانان برای بیشتر شدن زیبایی چهره‌ی خود و رفع عیوب آن از ژل‌، فیلر و بوتاکس استفاده می‌کنند. با توجه به این مورد که این مواد مدت ماندگاری کم و هزینه‌ی بالایی دارند، بهتر است کسانی که از این مواد استفاده می‌کنند با روشهای افزایش ماندگاری آن نیز آشنا شده و با وجود مدت محدود ماندگاری آن، بتوانند از تاثیرات این مواد لذت ببرند. در ادامه‌ی مطلب شما را با راهکارهای مهم افزایش مدت ماندگاری این مواد آشنا خواهیم کرد.

ژل، فیلر و بوتاکس

آشنایی با این مواد مهم می‌تواند با افرایش آگاهی در مورد ساختار و نحوه‌ی عملکرد این مواد شما را در جهت  انجام روش‌های حفظ و نگهداری کمک کند. ژل‌ها و فیلر‌ها مواد پرکننده‌ای هستند که جهت پرکردن نواحی خالی صورت مورد استفاده قرار می‌گیرند و اغلب جهت افزایش حجم برخی نواحی صورت مانند لب، چانه، گونه و … مورد استفاده قرار می‌گیرند. این مواد می‌توانند بعد از مدتی توسط پوست جذب شوند به همین علت اگر به درستی مراقبت نشوند احتمال جذب بیشتر و کاهش مدت ماندگاری خواهند شد. اغلب فیلرها حدود ۸ الی ۱۲ ماه ماندگاری دارند که با توجه به متابولیسم متفاوت بدن افراد این زمان می‌تواند متفاوت و متغیر باشد.

بوتاکس خود یک نوع سم در دوز کم است که می‌تواند با فلج کردن عضلات خاص صورت، مانع از حرکت بیش از اندازه‌ی آن‌ها شده و از افزایش چین و چروک صورت جلوگیری کند. این ماده نیز مراقبت‌های خاص خود را دارد تا بتواند مدت ماندگاری بیشتری روی پوست داشته باشد.

فیلر و بوتاکس

مدت ماندگاری فیلرها و بوتاکس

این مواد با توجه به متابولیسم بدن، نحوه‌ی مراقبت فرد، نوع مواد و برند و کیفیت آن ماندگاری و نتایج متفاوتی دارند. اما در اغلب موارد با رعایت برخی موارد مهم در این رابطه می‌توان مدت ماندگاری آن را بالاتر برد و تا مدت بیشتری از اثرت آن بهره برد.

مراقبت از پوست

مراقبت از پوست بهترین روش برای بالا بردن ماندگاری تزریق فیلر و بوتاکس بشمار می‌رود. مراقبت از پوست از همان ساعات اولیه‌ی تزریق تا همیشه باید ادامه داشته باشد. پزشکان توصیه می‌کنند افراد بعد از تزریق فیلر و بوتاکس، نواحی تزریق شده را ماساژ نداده یا دستکاری نکنند تا مواد بتوانند در پوست جای بیفتند. علاوه بر این استفاده از کرم‌های آبرسان و مرطوب کننده به آبرسانی و سلامت پوست کمک می‌کنند و می‌توانند پوست شما را سلامت و زیبا حفظ کنند.

نوشیدن آب کافی

به علت اینکه مواد تزریقی مانند فیلرها دارای هیالورنیک اسید هستند و این ماده خاصیت جذب آب را دارد نوشیدن آب کافی بعد از تزریق می‌تواند سبب افزایش ماندگاری این ماده و افزایش میزان پرکنندگی آن شود.

استفاده از ضد آفتاب

نور خورشید به علت داشتن اشعه‌های مضر مانند ماوراء بنفش می‌تواند تاثیر بدی روی پوست بگذارد و مدت ماندگاری مواد تزریقی مانند فیلر و بوتاکس را به شدت کاهش دهد به همین علت توصیه می‌شود بعد از تزریق این مواد تا چند روز زیر نور شدید خورشید قرا نگرفته و هنگام بیرون رفتن از کلاه‌های لبه دار استفاده کنید. همچنین استفاده از ضدآفتاب با SPF مناسب ( بالای ۳۰ ) می‌تواند سبب محافظت از پوست و افزایش مدت ماندگاری مواد تزریق شده داشته باشد.

مصرف روی یا همان زینک

وجود ماده‌ای به نام روی در بدن تاثیر مستقیمی با افزایش ماندگاری ژل‌ها و بوتاکس در پوست دارد به همین علت پزشکان مصرف این ماده‌ی مهم را توصیه می‌کنند. علاوه بر مصرف این ماده، بسیاری از مواد غذایی در بدن سبب افزایش کلاژن سازی شده و میزان ماندگاری این مواد را در بدن افزایش می‌دهند به همین علت توصیه می‌شود بعد از انجام تزریق بوتاکس یا فیلر، تغذیه‌ی مناسب داشته باشیم. این تغذیه‌ی مناسب باید با افزایش استفاده از مواد غذایی سالم، میوه‌ها، سبزیجات و کاهش مصرف مواد قندی، چربی‌های مضر و غذاهای آماده باشد.

دوری از استرس و فشارهای عصبی

درست است که شاید در نگاه اول استرس و مسائل روحی و عاطفی آنچنان هم مهم به نظر نرسند، مخصوصاً در تزریق ژل و بوتاکس و ماندگاری آن، اما بهتر است بدانید زمانی که شما استرس دارید و یا عصبی می‌شوید هورمونی به نام کریستول ترشح می‌شود که این هورمون خود عامل مهمی برای پیری و افزایش چین و چروک پوست بشمار می‌رود. پس زمانی که شما تزریق انجام داده و چین و چروک خود را بهبود می‌دهید فشار عصبی و استرس می‌تواند تاثیر آن را کم کرده و مدت ماندگاری آن را به شدت کاهش دهد.

فیلر و بوتاکس

عدم انجام ورزش‌های سنگین

درست است که ورزش کردن فواید بسیاری برای پوست دارد. زمانی که شما ورزش می‌کنید مواد سمی از پوستتان دفع شده و پوستتان شاداب‌تر و جوانتر می‌شود چرا که مواد سمی سبب می‌شوند پوستتان دچار چین و چروک بیشتری شود و زودتر پیر شود. اما اغلب پزشکان توصیه می‌کنند بعد از انجام تزریقات فیلر و بوتاکس از انجام ورزش‌های سنگین خودداری کنید چرا که ورزش با افزایش تعریق بدن سبب جذب سریع مواد پرکننده یعنی ژل و فیلرها می‌شود و همین امر سبب کاهش مدت ماندگاری این ماده در بدن خواهد شد.

راهکارها و اقدامات لازم قبل از انجام تزریق ژل و بوتاکس

شما با رعایت برخی موارد ساده اما مهم می‌توانید قبل از انجام تزریق ژل و بوتاکس سبب افزایش ماندگاری آن در بدن خود شوید. اغلب پزشکان توصیه می‌کنند بهتر است چند روز قبل از انجام این کار از مصرف برخی دارو‌ها مانند آسپرین، دی پیریدامول، وارفارین، ویتامین ایی، جین سین، تیکلوپیدین و امگا ۳  که سبب خونریزی و کبودی می‌شوند خودداری کنید.

روش‌ها و راهکارهایی که موجب افزایش ماندگاری تزریق ژل و بوتاکس می‌شوند:

  • برای انجام تزریق سعی کنید به مراکز درمانی معتبر که پزشکان مجرب و ماهر دارند مراجعه کنید چرا که دقت و مهارت پزشک می‌تواند نتیجه‌ی تزریق و مدت ماندگاری آن را تعیین کند.
  • انجام تزریقات پوستی در مراکز معتبر و با استفاده از مواد مرغوب می‌تواند مدت ماندن آن در پوست را افزایش دهد.
  • برای داشتن نتیجه‌ی بهتر سعی کنید تا چند روز از مواد آرایشی استفاده نکنید.
  • تا مدت کوتاهی از انجام اقدامات مراقبتی پوستی مانند ماسک، لایه برداری یا فیشال پوست خودداری کنید.

کلیدواژه‌ها: