شما اینجا هستید:

2021-06-17

پیشرفت‌ها در زمینه‌ی علم پزشکی و جراحی باعث شده تا ما کاشت مو را به عنوان یکی از ایده‌آل‌ترین و بهترین روش‌های درمان طاسی و کم پشتی موها بشناسیم. این عمل زیبایی نیز مانند اغلب عمل‌های زیبایی دیگر دارای شرایط خاص و ویژه‌ای است که فرد باید بتواند قبل از انجام آن موارد لازم را رعایت کرده و به اقدامات لازم عمل کند. یکی از مهم‌ترین نکاتی که اکثر پزشکان مجرب در این زمینه همیشه آن را مطرح می‌کنند سن و زمان مناسب برای انجام عمل کاشت مو می‌باشد.

اهمیت توجه به زمان مناسب کاشت مو

شاید برای بسیاری از افراد این نکته قابل تأمل باشد که چرا باید سن در عمل کاشت مو مهم و موثر واقع شود. بهتر است بدانید برای افرادی که از ریزش موی ژنتیکی رنج می‌برند انجام نامناسب کاشت مو در سن کم می‌تواند کاملاً ناموفق باشد، چرا که بعد از سنین خاص الگوی طاسی و ریزش مو مشخص می‌شود و ممکن است موهای کاشت شده نیز دچار ریزش شوند. همچنین سن نامناسب می‌تواند در انتخاب بانک موی مناسب نیز بسیار تاثیر گذار باشد.

زمانی که فرد از سن مناسبی برخوردار نباشد و یا به تجویز پزشک متخصص برای کاشت مو شرایط مناسبی نداشته باشد بانک مو نمی‌تواند با اطمینان بیشتری انتخاب شود، و هر چقدر الگوی طاسی در افراد با احتمالات انتخاب شود امکان اینکه زخم‌ها و نقاط خالی بانک مو در آینده بر اثر ریزش‌های بیشتر دیده و نمایان شوند بیشتر است. حتی می‌توان به جرات گفت که سن می‌تواند نحوه‌ی کاشت و نوع عمل کاشت را نیز تعیین کند. از این رو عمل به تجویز و توصیه‌ی پزشک متخصص و انجام کاشت مو در سن مناسب می‌تواند یکی از فاکتورهای مهم برای داشتن این عمل زیبایی باشد.

پیوند مو

عوامل وابسته به سن در کاشت مو

سن مناسب برای کاشت، عامل بسیار مهمی محسوب می‌شود. بهتر است بدانید سن مناسب کاشت، خود به عوامل دیگری نیز بستگی دارد :

  • جنسیت 
  • علت طاسی مو

بررسی فاکتور جنسیت برای تعیین سن مناسب کاشت مو

داشتن سن مناسب برای کاشت مو در آقایان اولویت بیشتری دارد و این عامل در  کاشت مو در خانم‌ها مطرح نیست. اغلب جراحان و پزشکان متخصص در زمینه‌ی کاشت مو سن مناسب برای کاشت را برای آقایان مطرح می‌کنند، چرا که آقایان در دوره‌های مختلفی از سن خود شاهد ریزش‌های متفاوتی از موهای سرشان هستند. به عنوان نمونه آقایان بعد از سن ۱۸ سالگی اگر عامل ریزش موی ژنتیکی داشته باشند آن را بروز می‌دهند. بسیاری از پزشکان ایده‌آل‌ترین زمان برای کاشت مو را ۴۰ سالگی مطرح می‌کنند چرا که تا این زمان موها روند ریزشی خود را طی کرده و به یک الگوی ثابتی رسیده‌اند و می‌توان به راحتی کاشت مو را انجام داد.

در سنین کم و زیر ۲۵ سالگی نمی‌توان وضعیت بانک مو و نواحی کاشت را پیش بینی کرد. ممکن است فردی از ژنتیک خاصی برخوردار باشد و نواحی که ریزش آن در اغلب افراد احتمال کمتری دارد برای فردی از بالاترین احتمال برخوردار باشد. پس باید بگوییم تا زمانی که ریزش مو در تمام نواحی سر به خصوص بانک مو تثبیت نشده است و نمی‌توان نکاتی را که دچار ریزش مو خواهند شد را به طور کامل تعیین کرد، انجام عمل کاشت مو کار اشتباهی خواهد بود.

بررسی فاکتور علت طاسی در تعیین زمان مناسب کاشت

طاسی و ریزش مو می‌تواند به سبب علت‌های مختلفی در فرد ظاهر شود و این امر نیز از فردی به فرد دیگر متفاوت است. عمده‌ترین دلیل طاسی در آقایان اغلب به دلیل ژنتیک و ارث به وقوع می‌پیوندد که مردان آن را از پدران و اجداد خود به ارث می‌برند. این امر می‌تواند در تعیین زمان مناسب کاشت مو بسیار مهم باشد. زمانی که کاشت موی یک فرد بنا به علت سوختگی و یا بیماری خاصی انجام گیرد عامل سن نمی‌تواند آن را تغییر دهد اما اگر ژنتیک علت طاسی فرد باشد باید پزشک متخصص با بررسی الگوی طاسی و وضعیت بدنی فرد سن مناسب برای کاشت را تخمین بزند.

سن مناسب برای کاشت مو

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم اغلب پزشکان مناسب‌ترین و ایده‌آل‌ترین سن برای کاشت مو را ۴۰ سالگی می دانند اما بهتر است بدانید به دلیل مسائل روحی و عاطفی که در ریزش مو برای فرد اتفاق می‌افتد ممکن است افراد نتوانند تا آن سن برای کاشت مو صبر کنند چرا که دوست دارند در سنین جوانی از داشتن موهای زیبا و پرپشت لذت ببرند. توصیه می‌شود در بازه‌ی زمانی ۱۸ تا ۲۵ سالگی این عمل زیبایی صورت نگیرد تا پزشک متخصص بتوانند به راحتی الگوی ریزش مو، روش کاشت و محل برداشت گرافت‌ها را تخمین بزند.

البته تمامی موارد فوق فقط می‌تواند به صورت احتمال مورد بررسی قرار گیرد یعنی ممکن است سن مناسب برای کاشت از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، از این رو بهتر است تعیین سن مناسب را به عهده‌ی پزشک متخصص کاشت گذاشت تا عمل کاشت موی موفق‌تری را تجربه کرد.

پیوند مو

اهمیت بانک مو در تعیین سن مناسب کاشت

ناحیه‌ی پشت سر و بغل گوش‌ها به بانک مو در عمل کاشت معروف هستند. موهای این قسمت می‌توانند در مقابل هورمون آندروژن که سبب ریزش مو می‌شوند مقاومت نشان دهند و کمتر از نقاط دیگر دچار ریزش مو شوند. پزشکان برای کاشت مو گرافت‌های لازم را از قسمت‌هایی که در مقابل این هورمون‌ها مقاومند و دچار ریزش مو نمی‌شوند انتخاب می‌کنند اما برخی از افراد ممکن است حتی از چنین بانک مویی نیز برخوردار نباشند که در این حالت با توجه به توصیه‌ی پزشک متخصص بهتر است از روش‌های دیگری برای جلوگیری از ریزش موی خود و رشد دوباره‌ی آنها استفاده کنند.

در سنین کمتر از ۲۵ سالگی پیش بینی وضعیت و قدرت بانک مو عملی بسیار سخت است چرا که نمی‌توان گفت چه تعداد از فولیکول‌های قسمت بانک مو در مقابل ریزش مقاوم خواهند بود و در آینده‌ی نزدیک دچار ریزش نخواهند شد. مناسب‌ترین زمان برای کاشت زمانی است که پزشک تشخیص دهد وضعیت ریزش مو تقریباً حالت تثبیت شده‌ای به خود گرفته و قابل پیش بینی است.

علاوه بر بانک مو موهایی که از این قسمت برداشته شده و به قسمت‌های جلوی سر انتقال می‌یابند نیز اگر در مورد آن‌ها اطمینان کافی نداشته باشیم که آیا در آینده دچار ریزش خواهند شد یا خیر احتمال دارد بعد از مدتی موهای کاشت شده نیز دچار ریزش شوند و عمل کاشت با شکست روبرو شود.

عامل سن در عمل کاشت مو می‌تواند بسیار مهم‌تر از آن چیزی که ما به آن فکر می‌کنیم باشد و عوامل مختلفی نیز در آن دخیل هستند و به آن وابسته می‌باشند، از این رو توجه به توصیه‌های پزشک متخصص و مجرب که در این زمینه تخصص و مهارت کافی را دارد می‌تواند زمینه را برای داشتن عملی موفق و نتیجه بخش مهیا کند.

کلیدواژه‌ها: