شما اینجا هستید:

2021-12-27

در هر رده سنی جوش‌های آزار دهنده‌ای بر وی نقاط مختلف بدن و به ویژه صورت نمایان می‌شوند که می‌توانند تا مدتی باعث ناخوشایند دیده شدن زیبایی شما شوند. روش‌های بسیاری برای درمان و از بین بردن جوش‌ها وجود دارد که برخی از آن‌ها تاثیر گذار بوده و برخی نیز نمی‌توانند حریف جوش‌های سرسخت شوند. به همین دلیل نیز به مرور زمان باعث ایجاد جای جوش ، زخم و آکنه می‌شوند.

یکی از مشکلاتی که در راستای جوش‌های سرسخت دوران نوجوانی و جوانی بوجود می‌آید، جای جوش‌هایی می‌باشد که موجب از بین رفتن صافی پوست می‌شوند. برای از بین بردن جای جوش و درمان آن‌ها، باید از روش‌های به روز و موثری استفاده کنید که بتوانند تاثیر گذار باشند و از طرفی جوانی پوست را تحت تاثیر قرار ندهند.

جای جوش چگونه ایجاد می شود؟

شاید تا به حال برایتان پیش آمده است، هنگامی که با استفاده از روش‌های غیر اصولی سعی بر از بین جو‌ش‌های خود داشتید، موجب بدتر شدن وضعیت آن‌ها شده و سپس نیز شاهد ماندن نشان و یا ردی از آن‌ها شده‌اید. جای جوش‌ها در هر فرد متفاوت بوده و معمولاً بصورت فرورفتگی، اسکار، آکنه و … نمایان می‌شوند. تمامی این مشکلات تنها به سبب جوش‌های سرسختی هستند که به موقع درمان نشده‌اند.

انواع جای جوش

یکی از دلایلی که افراد در درمان جای جوش ناتوان می‌مانند، نداشتن شناخت کافی از مشکلات پوستی که دارند، می‌باشد. در هنگام درمان جای جوش نیز این اصل صدق کرده و باید قبل از اینکه اقدام به درمان کنید، به خوبی مشکل پوستی و نوع اسکار خود را مشخص کرده و سپس می‌توانید درمان مناسبی برای آن پیدا کنید. جای جوش‌هایی که بر روی صورت می‌مانند، همگی در یک نوع نبوده و متناسب با پوست هر فرد متفاوت می‌باشند. که برخی از رایج‌ترین آن‌ها عبارتند از:

چکشی

در بسیاری از افراد جای جوش‌های مختلفی که در بدن و یا پوست صورتشان ظاهر می‌شوند، به فرورفتگی روی پوست تبدیل می‌شوند که در پزشکی به این گونه جای جوش، جای جوش چکشی می‌گویند. برای اینکه این فرو رفتگی‌ها عمیق‌تر نشوند، باید هنگامی که به تازگی نمایان شده‌اند، نسبت به درمان آن‌ها اقدام کنید.

جای جوش

 واگنی

جای جوش واگنی تقریباً شبیه به جای آبله مرغان می‌باشد. یعنی شکلی دایره‌ای و یا بیضی دارد که متناسب با نوع جوش و نوع پوست فرد متفاوت می‌باشند. این نوع از جای جوش‌ها معمولاً ظاهر ناخوشایندی نسبت به بقیه داشته و درمان آن‌ها نیز کمی سخت می‌باشد.

دره ای

در برخی مواقع جاهای جوش بصورت تکی ظاهر نشده و معمولاً به سبب آسیب‌هایی که به بافت زیرین پوست وارد می‌شود، ظاهر می‌شوند. این نوع از جای جوش به دلیل اینکه سطح صاف پوست را از بین برده و ناهمواری‌هایی ایجاد می‌کند، به دره‌ای معروف می‌باشد.

 برجسته

نوع دیگری از جای جوش وجود دارد که بر خلاف جای جوش‌های دیگر بصورت فرورفتگی نبوده و برجسته می‌باشد که اغلب بر روی سطح بدن ظاهر شده و در برخی موارد نادر بر روی پوست صورت نیز نمایان می‌شوند.

روش های از بین بردن جای جوش

یکی از فاکتورها و عوامل مهمی که در از بین بردن اسکار تاثیر بسیاری دارد، اقدام به درمان آن‌ها در سریع‌ترین زمان ممکن می‌باشد. چرا که با گذشت زمان وضعیت بدتری به خود گرفته و درمان آن‌ها نیز سخت خواهد شد. برای درمان آن ها روش‌های بسیاری وجود دارد که برخی از آن‌ها مانند استفاده از دستگاه‌های لیزر اثر بخشی فوق العاده‌ای داشته و برخی نیز مانند روش‌های خانگی تنها به مدت چند هفته موجب درمان آن‌ها می‌شوند. در ادامه به بررسی برخی از روش‌های اثر بخش و دائمی برای درمان جای جوش‌ها می‌پردازیم.

از بین بردن جای جوش با میکرودرم آبریژن

روش میکرودرم آبریژن روشی تقریباً تهاجمی برای درمان انواع مختلف جای جوش می‌باشد. در این روش پزشک متخصص با استفاده از کریستال‌های بسیار ریز، سطح پوست را پاکسازی کرده و پس از چندین جلسه پوستی صاف و یکدست خواهید داشت.

جای جوش

استفاده از میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ یکی از روش‌های موثر و کاربردی برای از بین جای جوش می‌باشد. در این روش از یک دستگاه مخصوص که دارای سوزن‌های بسیار ریز می‌باشد، برای تحریک جای جوش و درمان آن‌ها استفاده می‌شود. میکرونیدلینگ نیز همانند میکرودرم آبریژن، روشی تهاجمی بوده و باید بعد از اتمام هر جلسه، از زخم‌های ایجاد شده به خوبی مراقبت کنید.

از بین بردن جای جوش با لیزر فرکشنال CO2

دستگاه لیزر فرکشنال با استفاده از خواصی که دارد، سطح زیرین پوست را تحریک کرده و موجب کلاژن سازی و در نهایت ترمیم اسکار می‌شود. این روش تاثیر بخشی طولانی مدتی داشته و برای گرفتن نتیجه باید صبر و شکیبایی داشته باشید.

از بین بردن اسکار با سابسیژن

سابسیژن یکی از روش‌های بسیار موثر برای درمان اسکارهایی است که به بافت زیرین پوست چسبندگی دارند. این روش به دلیل اینکه برای نوع خاصی از اسکارها و جای جوش مناسب است، باید پس از تشخیص پزشک متخصص انجام گیرد. در سابسیژن در ابتدا محل درمان بی حسی موضعی شده و پس از آن توسط یک سوزن مخصوص به نام نوکور، چسبندگی‌های زیر جای جوش و یا اسکار آزاد می‌شود.

لیزر Erbium-Yag

در روش لیزر اربیوم یاگ، پرتو اربیوم با نفوذ به لایه‌های زیرین پوست، بافت آن قسمت را تحریک کرده و با کلاژن سازی موجب بهبود جای زخم می‌شود. علاوه بر آن ، از لیزر اربیوم برای تراشیدن لبه‌های زخم و رفع ناهمواری‌های سطح پوست استفاده می‌شود.

کلیدواژه‌ها: