شما اینجا هستید:

2020-12-09

آکنه هایی که هنوز التهابی نشده‌اند “کومدون” نام دارند که این کومدون‌ها خود به دو دسته‌ی سر سیاه و سر سفید تقسیم می‌شوند. این دو مورد یعنی جوش‌های سر سیاه و سر سفید از شایع‌ترین مشکلات پوستی هستند که اغلب مردم به خصوص جوانان از آن رنج می‌برند و از بین بردن آن‌ها نیز کار دشواری است. جوش‌های سرسیاه همان منافذ باز فولیکول‌های مو هستند که به علت باز بودن منافذ آن چربی‌ها و آلودگی‌ها به داخل آن نفوذ کرده و سبب ایجاد جوش‌های سرسیاه می‌شوند.

” از لحاظ علمی به این جوش‌های سرسیاه کومدون نیز گفته می‌شود اگر کمدون‌ها باز باشد و محتویات آن با هوا تماس پیدا کند اکسید شده و دانه‌های سیاه رنگ روی پوست ایجاد می‌شود که به آن جوش سرسیاه می‌گویند، اما اگر بسته بمانند و راهی به بیرون نداشته باشند در این صورت به شکل برجستگی‌های سفید زیر پوستی که به آن جوش‌های زیر پوستی نیز گفته می‌شود تبدیل خواهند شد.”

جوش‌های سرسیاه در تمام نقاط صورت می ‌وانند ایجاد شوند اما اغلب روی بینی و پیشانی که از چربی بیشتری نسبت به سایر قسمت‌های پوست برخوردارند شکل می‌گیرد. چرب بودن پوست کمک شایانی به ایجاد جوش‌های سیاه زیر پوستی می‌کند به همین دلیل علت افرادی که پوست چربی دارند نسبت به بقیه بیشتر دچار این مشکل پوستی خواهند شد.

علل به وجود آمدن جوش های سرسیاه

جوش‌های سرسیاه نیز مانند تمام آکنه‌ها و جوش‌هایی که ما در طول زندگی روی پوست خود می‌بینیم می‌توانند از علل و عوامل مختلفی نشأت گرفته باشند که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

  •  بی نظمی‌های هورمونی
  •  استفاده‌ی بیش از حد از مواد آرایشی
  •  قرار گرفتن مواد آلوده روی پوست
  •  تغذیه‌ی نامناسب
  • عدم رعایت بهداشت پوست

روش‌های پیشگیری از بروز جوش های سرسیاه

ممکن است شما بعد از به وجود آمدن جوش‌های سرسیاه به دنبال راهی برای از بین بردن آن‌ها باشید اما بهتر است بدانید شما می‌توانید به راحتی با انجام چند اقدام اولیه و پیشگیری ساده جلوی بروز این جوش‌ها را بگیرید. برای در امان ماندن از ایجاد جوش‌های سرسیاه بهتر است بهداشت و شستشوی صورت خود را جدی بگیرید و آلودگی‌ها و محصولات آرایشی پوست خود را به طور مرتب و با مواد مناسب شستشو دهید تا بتوانید از ایجاد این نوع جوش‌ها جلوگیری کنید.

برخی از افراد تصور می‌کنند با تخلیه‌ی جوش‌های سرسیاه آن‌ها را درمان می‌کنند اما بهتر است بدانید حتی بعد از تخلیه‌ی این جوش‌ها امکان بازگشت آن‌ها بسیار زیاد است از این رو بهتر است از روش‌های مطمئن‌تر و بهتری برای درمان آن استفاده کنید. “اولین توصیه‌ی ما پیشگیری از بروز این جوش‌ها با استفاده از شستشوی مناسب و صحیح پوست است.”

 

پوست خود را از آلودگی‌ها تمیز کنید

 تمیز کردن و مراقبت از پوست و از بین بردن آلودگی‌ها و کثیفی‌هایی که روی آن به وجود می‌آید می‌تواند بهترین روش برای جلوگیری از به وجود آمدن جوش‌های سرسیاه و بازگشت دوباره‌ی آن‌ها باشد. زمانی که شما پوست خود را از آلودگی‌ها تمیز می‌کنید چربی اضافی و سلول‌های مرده‌ی پوست را از بین برده و از انسداد منافذ جلوگیری خواهید کرد. پزشکان توصیه می‌کنند از پاک کننده‌های حاوی اسید سالسیلیک برای تمیز کردن پوست خود و برطرف کردن چربی‌های آن استفاده کنید.

این ماده می‌تواند در مقابل به وجود آمدن جوش‌های سرسیاه بسیار مفید باشد، البته برای شستشوی پوست خود به نوع پوست‌تان نیز دقت کنید، اگر پوست چربی دارید از محصولات و مواد بهداشتی مخصوص پوست خود برای شستشوی آن استفاده کنید. بعد از شستشو نیز حتماً از کرم‌های آبرسان و مواد مرطوب کننده استفاده کنید.

درمان جوش های سرسیاه

پوست خود را مرطوب نگه دارید

دقت داشته باشید زمانی که از شستشوی صحیح و مناسب پوست صحبت می‌کنیم منظور ما شستشوی مکرر و مداوم پوست نیست چرا که شما هنگامی که پوست خود را مداوم و بیش از حد با مواد شوینده می‌شوید، پوست تحریک شده و چربی بیشتری تولید خواهد کرد و این نیز عامل مهمی در به وجود آمدن جوش های سرسیاه خواهد بود.

 آرایش خود را شب‌ها قبل خواب پاک کنید

خوابیدن زمان مناسبی برای استراحت بدن و پوست به شمار می‌رود. زمانی که ما می‌خوابیم پوست شروع به ترمیم و تولید سلول‌های جدید خواهد کرد. بسیاری از افراد ممکن است با آرایش صورت و پوست خود بخوابند و آن را پاک نکنند. بهتر است بدانید که پاک نکردن آرایش و اجازه ندادن به تنفس پوست می‌تواند عامل بسیار مهمی در به وجود آمدن جوش های سرسیاه باشد. علاوه بر اینکه این آرایش مانده روی پوست می‌تواند مشکلات دیگری نیز برای پوست به وجود آورد. بهتر است از مواد پاک کننده و شوینده‌ی مناسب برای شستشوی پوست خود از مواد آرایشی استفاده کنید تا آلودگی‌های آن را به طور کامل از پوست خود رفع کنید.

 

پوست خود را لایه برداری کنید

شما برای در امان ماندن از جوش‌های سرسیاه بهتر است گاهی پوست خود را لایه برداری کنید. این لایه برداری می‌تواند به صورت سطحی و خانگی و یا در صورت شدید بودن مشکلات پوستی به صورت حرفه‌ای و در کلینیک‌ها انجام گیرد. چرا که سلول‌های مرده‌ی پوست اگر از روی پوست پاک نشوند به ایجاد جوش‌های سرسیاه کمک زیادی خواهند کرد. لایه برداری می‌تواند این سلول‌های مرده، چربی‌ها و باکتری‌ها را از بین برده و منافذ پوست را در حالت نرمال نگه دارد.

درمان جوش های سرسیاه

رژیم غذایی خود را اصلاح کنید

اگر نگاهی به علل و عوامل به وجود آمدن جوش های سرسیاه بکنیم می‌بینیم که استفاده از برخی مواد غذایی که چربی زیادی دارند موجب می‌شوند تا پوست بیشتر دچار آکنه و جوش شود، از این رو برای در امان ماندن از چنین مواردی بهتر است یک رژیم غذایی سالم و سرشار از مواد و ویتامین‌های لازم برای بدن داشته باشید. رژیم غذایی حاوی انواع میوه‌ها و سبزیجات می‌تواند در شادابی و زیبایی پوست بسیار موثر باشد.

درمان جوش های سرسیاه با روش‌های پزشکی

در علم پزشکی برای درمان جوش‌های سرسیاه از روش پیلینگ کربن و دستگاه فیس آپ استفاده می‌کنند. این دو روش با لایه برداری سطحی پوست سلول‌های مرده را از بین برده و منافذ پوست را پاکسازی خواهند کرد. البته برای استفاده از این روش شما نیاز دارید تا به یک پزشک متخصص پوست مراجعه کرده و در صورت صلاح دید و تجویز وی از این موارد بهره ببرید، اما همیشه به خاطر داشته باشید که پیشگیری و رعایت موارد گفته شده برای در امان ماندن از جوش‌ها و آکنه‌ها همیشه می‌تواند بهترین روش برای از بین بردن مشکلات پوستی به خصوص جوش های سرسیاه باشد.

کلیدواژه‌ها: