شما اینجا هستید:

2021-08-15

کاشت مو یکی از اقدامات جدید و نوینی است که سبب شده تا افرادی که موهای خود را از دست می‌دهند بتوانند به راحتی بدون عمل‌های جراحی پیچیده یا بیهوشی دوباره صاحب موهای پرپشت خود شوند. کاشت مو علاوه بر زیبایی ظاهری می‌تواند روی روح و روان فرد و اعتماد به نفس وی نیز اثر مثبتی داشته باشد، از این رو در جوامع کنونی با رواج چشمگیر این روش درمانی مواجه هستیم. اما باید دقت کنید این روش درمانی نیز دارای اقدامات و مراقبت های خاص قبل از پیوند مو و بعد از آن است که می‌تواند علاوه بر نتیجه‌ی نهایی روی سلامت جسمی فرد نیز تاثیر بسیاری بگذارد.

یکی از مهم‌ترین مراقبت‌ها از موهای کاشت شده، عدم استفاده از مواد شیمیایی بلافاصله بعد از پیوند است که باید تا بهبودی کامل سر از آن خودداری کرد. در ادامه‌ی مطلب شما را با این موضوع بیشتر آشنا خواهیم کرد.

کاشت مو و رنگ کردن آن

همانطور که می‌دانید در کاشت مو گرافت‌های لازم از پشت سر و گوش که به آن نواحی بانک مو نیز گفته می‌شود برداشت شده و در نواحی خالی و کم تراکم کاشت می‌شوند. در این روش زخم‌هایی روی سر، هم در ناحیه‌ی کاشت و هم در بانک مو ایجاد می‌شود که نیاز به مراقبت دارد تا دچار زخم‌های بیشتر و عفونت نشود. علاوه بر این، مراقبت از این زخم‌ها تاثیر زیادی در فولیکول‌های مو دارد و نحوه‌ی رشد آن‌ها را مشخص می‌کند. به دلیل وجود زخم‌های باز و بهبود نیافته روی سر استفاده از مواد شیمیایی می‌تواند برای موهای تازه کاشت شده بسیار خطرناک و آسیب رسان باشد و در نتیجه‌ی نهایی تاثیر بدی بگذارد و سبب عفونت سر شود.

آیا می‌توان موهای کاشت شده را رنگ کرد؟

بسیاری از افراد به علل مختلف و اغلب به علت ارث و ژنتیک دچار سفیدی مو می‌شوند که این عامل نیز مانند ریزش مو می‌تواند سبب کاهش اعتماد به نفس در افراد شود، اما خوشبختانه راه چاره‌ی ساده‌ای برای این مشکل وجود دراد و آن هم استفاده از رنگ‌هاست. زمانی که این افراد به علت کم پشتی یا طاسی به سمت کاشت مو می‌روند در این حالت مطمئناً موهای جدید کاشت شده نیز همین خاصیت را خواهند داشت و سفید خواهند شد.

در این حالت این افراد به دنبال رنگ کردن این موها نیز خواهند بود. بهتر است بدانید رنگ‌ها از مواد شمیایی ساخته می‌شوند و می‌توانند حتی برای موهای سالم و معمولی نیز آسب رسان باشند. اثرات آسیب زای رنگ‌ها برای موهای تازه کاشت شده بسیار بیشتر است و می‌تواند نتیجه‌ی زحمات و هزینه‌ی شما را به باد دهد و به همین علت رعایت برخی نکات مهم در این رابطه ضروری است.

کاشت مو

تا بهبودی پوست سر صبر کنید

شما می‌توانید روی موهای خود رنگ بگذارید حتی اگر کاشت کرده‌اید اما نیاز است مدت زمان مشخصی را که پزشک متخصص به شما توصیه می‌کند رعایت کنید. در اوایل کاشت مو که هنوز سر پر از زخم‌های کوچک و ریز است رنگ کردن عملاً غیر ممکن است و در صورت انجام، می‌تواند آسیب‌های فراوانی به سر وارد کند. در این حالت رعایت فاصله‌ی زمانی مناسب یک الی دو ماه با توجه به ویژگی‌های بدنی فرد و سرعت بهبودی زخم، ضروری و لازم است.

بهبودی پوست سر بعد از عمل پیوند مو، خود به عوامل بسیاری بستگی دارد که عبارتند از:

  • ویژگی‌های بدنی فرد
  • تجربه و مهارت پزشک متخصص
  • جنس پوست سر فرد
  • جنس موهای فرد
  • انجام اقدامات مراقبتی قبل و بعد از کاشت
  • و…

اجازه‌ی رشد به فولیکول‌های جدید دهید

زمانی که شما کاشت مو انجام می‌دهید فولیکول‌های جدید از پشت سر به جلو انتقال می‌یابند و مدتی طول می‌کشد تا بتوانند ریشه‌ی قوی داشته باشند و بتوانند رشد خوبی کنند. در این مدت که فولیکول‌ها هنوز ضعیف هستند، رنگ کردن موها با مواد شیمیای می‌تواند سبب ضعیف شدن آن‌ها شده و حتی موها را دچار ریزش کند. در این حالت علاوه بر رعایت زمان لازم جهت بهبودی  پوست سر، نیاز است اجازه دهید به مرور زمان فولیکول‌ها نیز قوی شوند تا نتیجه‌ی بهتری از عمل خود دریافت کنید و موهایتان را با خیال راحت رنگ کنید.

از رنگ‌های خوب استفاده کنید

توصیه می‌شود زمانی که می‌خواهید روی موهای کاشت شده‌ی خود رنگ بگذارید از رنگ‌هایی با برند خوب و معتبر که از مواد شیمیایی خطرناک داخل آن استفاده نشده است بهره ببرید تا میزان آسیب به موهایتان به حداقل ممکن برسد.

کاشت مو

رنگ کردن موها قبل از کاشت مو

در بسیاری از افراد که دارای موهای سفید بیشتری در سر خود هستند توصیه می‌شود دو روز قبل از کاشت مو موهایشان را با رنگ تیره رنگ کنند تا هنگام برداشت گرافت‌ها از سر، موهای سفید نیز دیده شوند و مورد استفاده قرار گیرند. خوشبختانه در اغلب افراد، موهای جلوی سر زودتر از پشت سر سفید می‌شوند در این حالت هنگام کاشت مو، موهای سفید کمتری جلوی سر را پوشش می‌دهند که این امر می‌تواند نتیجه‌ی خوبی از نظر ظاهری برای افراد داشته باشد.

رنگ کردن ابروها بعد از کاشت ابرو

کاشت ابرو برای افرادی مورد استفاده قرار می‌گیرد که ابروهای کم پشت و یا خالی دارند و  این کم پشتی سبب شده تا ظاهرشان بد جلوه کند. خوشبختانه با کاشت ابرو می‌توان ابروهای خوش فرم و پرپشتی را داشت و از آن لذت برد. پروسه‌ی کاشت ابرو نیز مانند کاشت مو است از این رو بعد از انجام این عمل نیز پوست دارای زخم خواهد بود، در این حالت اغلب یک ماه بعد از پیوند مو می‌توان آن‌ها را رنگ کرد.

نتیجه گیری

همانطور که در بالا نیز مفصل در مورد آن توضیح دادیم هیچ مانع خاصی برای رنگ کردن موها بعد از کاشت مو وجود ندارد اما تا زمانی که پزشک متخصص به شما اجازه‌ی این کار را ندهد بهتر است از انجام آن خودداری کنید. پزشک متخصص با توجه به شرایط  شما می‌تواند بهترین تصمیم را بگیرد.

کلیدواژه‌ها: