شما اینجا هستید:

2021-10-10

اصلاح کردن جزو معدود کارهایی است که همه به طور روزانه آن را انجام می‌دهند و فرقی نمی‌کند شما زن یا مرد باشید مطمئناً روزانه این کار را انجام می‌دهید. موهای زائد می‌توانند با رشد روزانه‌ی خود بسیار کلافه کننده باشند و در مناسبت‌های خاص یا مسافرت مشکلات زیادی را برای ما به وجود آورند. امروزه با استفاده از روش لیزر درمانی متخصصان توانسته‌اند موهای زائد شما را به صورت دائم از بین ببرند. لیزر درمانی خود نیاز به برخی اقدامات و اطلاعات اولیه دارد تا شما از نتیجه‌ی این درمان راضی باشید. در این مطلب قصد داریم ده نکته‌ی مهم در مورد لیزر درمانی را برای شما عنوان کنیم.

لیزر را می‌توان برای تمام نقاط بدن استفاده کرد

اغلب افراد این تصور را دارند وقتی از لیزر صحبت می‌کنیم منظورمان موهای زائد بدن یعنی زیر بغل، ناحیه‌ی بیکینی و یا نهایتاً موهای زبر پاها می‌باشد. بهتر است بدانید لیزر را می‌توان برای تمام نقاط بدن از پشت لب و وسط ابرو گرفته تا پشت بدن و انگشتان دست و پا نیز استفاده کرد. مهم نیست شما در کجای بدن خود مو دارید، اگر این موها به اندازه‌ی کافی زبر باشند و رنگ تیره‌ای داشته باشند می‌توان به راحتی با لیزر آن را به صورت دائمی حذف کرد.

لیزر فولیکول را هدف می‌گیرد

برخی از ما تصور می‌کنیم لیزر با ایجاد انرژی گرمایی مو را مورد هدف قرار داده و می‌سوزاند. در واقع این چنین نیست بلکه لیزر با ورود به لایه‌ی زیرین پوست، فولیکول‌های مو را مورد هدف قرار داده و نابود می‌کند. ساز و کار لیزر به این نحو است که طی جلسات متوالی در یک دوره‌ی زمانی خاص با انرژی گرمایی متمرکز، فولیکول‌ها را به آرامی به نحوی که پوست دچار سوختگی نشود ضعیف و ضعیف‌تر کرده و در نهایت منجر به نابودی آن‌ها می‌شود.

لیزر موهای زائد

تعداد جلسات درمانی

برای لیزر درمانی و رفع موهای زائد تعداد جلسات درمانی زیادی نیاز است و این امر تنها به دلیل مراحل مختلفی است یک مو می‌تواند در آن قرار داشته باشد. بهتر است بدانید تمامی موهای بدن در طول عمر خود می‌توانند در سه مرحله‌ی رشد، استراحت و در نهایت ریزش باشند. مدت زمان استراحت یک مو می‌تواند دوره‌ای سه ماهه و یا بیشتر را نیز داشته باشد. در این حالت لیزر برای هدف قرار دادن موها نیاز دارد تا شما تعداد جلسات بیشتری را بگذرانید تا تمام موهای بدن بتوانند به مرحله‌ی رشد برسند و لیزر روی آن‌ها اثر بگذارد.

مراجعه به متخصص برای لیزر

ممکن است لیزر رفع موهای زائد به نظر روش زیبایی باشد اما باید بدانید این روش کاملاً پزشکی است و حتماً باید توسط پزشکان متخصص و با نظارت کامل آن‌ها صورت گیرد. شما برای انجام این روش حتماً باید به مراکز و پزشکانی که دارای مجوز هستند مراجعه کنید تا علاوه بر گرفتن نتیجه‌ی بهتر، از بروز هرگونه صدمات و عوارض جانبی نیز جلوگیری کنید. یک پزشک متخصص می‌تواند به تمام دستگاه‌های لیزر تسلط کافی داشته باشد و با توجه به رنگ پوست و نوع موی شما طول موج دستگاه را تنظیم کند.

لیزر موهای زائد

اپیلاسیون بعد و قبل از لیزر ممنوع است

درست است که پزشک متخصص به شما خواهد گفت بعد از انجام جلسات لیزر درمانی اپیلاسیون انجام ندهید اما بهتر است بدانید شما چند هفته قبل از انجام اولین جلسه‌ی لیزر درمانی خود نباید از وکس یا اپیلاسیون برای کندن موهای خود استفاده کنید. در این حالت با عدم وجود مو داخل پوست، لیزر نمی‌تواند انرژی گرمایی خود را به طور کامل به فولیکول‌ها برساند چرا که برای این کار از موهای شما استفاده خواهد کرد.

حذف موهای زائد ممکن است دائمی نباشد

درست است که لیزر می‌تواند موهای شما را به صورت کامل و دائم از بین ببرد اما در برخی از افراد با توجه به متفاوت بودن متابولیسم بدن، احتمال دارد تعدادی از موها توسط لیزر از بین نروند و یا بعداً دوباره رشد کنند. البته این در تمام موها یا افراد صادق نیست و درصد کمی را در برمی‌گیرد. در این حالت پزشکان اغلب توصیه می‌کنند برای گرفتن نتایج بهتر، جلسات تمدید سالانه نیز در صورت نیاز داشته باشید.

لیزر درمانی می‌تواند در زمان و هزینه صرفه جویی کند

برخی از افراد تصور می‌کنند با توجه به زیاد بودن موهای بدن باید مدت زیادی را زیر دستگاه لیزر بگذرانند و این پروسه‌ی زمانبر آن‌ها را کلافه خواهد کرد. درست است که انجام لیزر برای برخی نواحی خاص بدن مانند پاها که از وسعت بیشتری برخوردارند ممکن است کمی طولانی شود اما برای نواحی دیگر بدن مانند بیکینی و زیر بغل در عرض چند دقیقه به اتمام خواهد رسید، از این رو استفاده از لیزر می‌تواند با توجه به مدت زمان و مواد و تجهیزاتی که شما روزانه برای اصلاح خود استفاده می‌کنید بسیار مقرون به صرفه‌تر باشد.

لیزر موهای زائد

لیزر نمی‌تواند برای همه جوابگو باشد

برای گرفتن نتیجه از لیزر درمانی رنگ موهای شما باید تیره باشد. برای مثال موهای روشن، بور، خاکستری یا سفید رنگدانه‌های کافی برای جذب نور و انرژی لیزر ندارند و لیزر نمی‌تواند تاثیر چندانی برای این افراد داشته باشد. البته با پیشرفت علم و تکنولوژی در این عرصه امروزه دستگاه‌های جدیدی ابداع شده‌اند که می‌توانند موهای بی رنگ و بور را نیز از بین ببرند.

لیزر درمانی واقعاً دردناک نیست

درست است که احساس درد و آستانه‌ی تحمل افراد با یکدیگر متفاوت است و ممکن است برخی حس درد بسیاری از لیزر داشته باشند و برخی دیگر نیز آن را کاملاً بی درد حس کنند. این احساس‌ها به ویژگی‌های بدنی و سیستم عصبی فرد بستگی دارد اما واقعیت امر چنین است که لیزر واقعاً دردناک نیست و می‌توان آن را تحمل کرد. با پیشرفت علم در این حوزه امروزه دستگاه‌های لیزر جدید اغلب به سیستم‌های خنک کننده مجهز شده‌اند که می‌توانند درد لیزر را برای شما کاهش دهند. اگر با وجود موارد فوق باز هم حس می‌کنید لیزر درمانی شما درد دارد می‌توانید با نظر پزشک متخصص از کرم‌های بی حسی استفاده کنید.

کلیدواژه‌ها: