شما اینجا هستید:

2021-11-22

زیبایی از نظر اغلب افراد متفاوت بوده و می‌توان گفت تعریف دقیقی نداشته و نسبی می‌باشد. برخی از افراد داشتن چشمانی بزرگ را زیبا دانسته و برخی دیگر بر این باورند که چشم‌های کوچک قشنگ‌تر هستند. تنها فاکتور زیبایی که از نظر تمامی افراد مشترک است، داشتن موهایی پرپشت و سالم می‌باشد. موهای سالم و پرپشت تاثیر زیادی روی زیبایی افراد دارند اما دغدغه‌ی اصلی زمانی شروع می‌شود که با مشکل ریزش مو مواجه می‌شوید. البته نگران نباشید چرا که ریزش مو امری طبیعی بوده و روش‌های درمان بسیاری دارد. برای حفظ این فاکتور مهم زیبایی، باید در ابتدا با عوامل و دلایل ریزش مو آشنا شده و سپس با مقابله آن‌ها از ریزش موها جلوگیری کنید.

ریزش مو

ریزش مو ممکن است دیر یا زود برای تمامی افراد رخ داده و سبب ایجاد مشکلات و دردسرهای مختلفی شود. قبل از اینکه بخواهید نسبت به درمان ریزش مو اقدام کنید، باید بتوانید نوع و عوامل آن را شناسایی کنید. ریزش موها تنها در سن و یا شرایط خاصی رخ نمی‌دهند و باید در هر سنی خود را برای مقابله با آن آماده کنید. در افراد کم سن و جوان در هنگام از دست دادن یک تار مو، فولیکول جدیدی در همان محل شروع به رشد کرده و تار جدیدی جایگزین آن می‌شود. از طرفی با افزایش سن تعادل ژنتیکی بدن به هم خورده و دیگر این چرخه ادامه پیدا نمی‌کند به همین دلیل با افزایش ریزش موها، افراد در بزرگسالی دچار طاسی می‌شوند. در حالت کلی دو نوع ریزش مو داریم:

 • ریزش مو طبیعی
 • ریزش مو شدید

هر کدام از انواع ریزش مو، ویژگی‌ها و دلایل خاصی دارند که در این بین تنها نکته‌ای که قابل اهمیت است، داشتن آگاهی از هر کدام و نحوه‌ی درمان می‌باشد.

ریزش مو طبیعی

موها از ابتدای نوجوانی و یا حتی کودکی شروع به ریختن کرده و تا بزرگسالی این مشکل ادامه پیدا می‌کند. این ریزش مو که در تمامی افراد وجود داشته و به صورت چند تار مو در روز است، کاملاً طبیعی بوده و گاهاً در خانم‌ها به سبب اینکه موهای بلندتری دارند، بیشتر از آقایان اتفاق می‌افتد. توجه کنید که در برخی مواقع ریزش موی طبیعی می‌تواند نشانه‌ای از آغاز ریزش شدید باشد. پس سعی کنید در صورت مشاهده‌ی ریزش زیاد موهایتان حتماً با مراجعه به پزشک متخصص نسبت به درمان آن اقدام کرده و از ریزش شدید پیشگیری کنید.

ریزش مو

ریزش مو شدید

هنگامی که ریزش موها بیشتر از حد معمول شده و در هر بار دست کشیدن به موهایتان شاهد ریزش آن هستید، حتماً به یک پزشک متخصص مراجعه کرده و تحت درمان قرار بگیرید. ریزش موی طبیعی هیچوقت دردسر ساز نبوده و می‌تواند در مدت زمان کوتاهی درمان شود. اما در هنگام ریزش شدید مو ممکن است در صورت عدم درمان به موقع، منجر به طاسی موهای سر شوید.

علائم و نشانه های ریزش مو

ریزش موها یکی از مشکلاتی است که به آسانی می‌توان آن را تشخیص داد. به عنوان مثال با هر شانه کردن موها اگر شاهد تعداد زیادی تار مو در شانه باشید، می‌توان گفت که دچار ریزش مو شده‌اید. در برخی موارد قبل از اینکه موها شروع به ریختن کنند، نشانه‌هایی را از خود بروز می‌دهند. به عنوان مثال هنگامی که موهایتان حالت کششی پیدا کرده و با کمی کشش از ریشه کنده می‌شوند، خبر از سست شدن ریشه‌ی مو می‌دهند.

گاهاً نیز پیش می‌آید که به سبب عوامل و بیماری‌های مختلف، موهای سر به طور ناگهانی شروع به ریزش شدید کرده و ممکن است در مدت زمان خیلی کم باعث طاسی موها شود. در این گونه موارد که ریزش مو به سبب بیماری خاصی است، نشانه‌ای ظاهر نشده و نمی‌توان آن را پیش بینی کرد.

دلایل ریزش شدید مو

فرقی ندارد که ریزش موها طبیعی باشند و یا شدید، در هر دو حالت عوامل خاصی سبب ریزش شده و به ندرت پیش می‌آید که بدون دلیل موها شروع به ریزش کنند. در ریزش موی طبیعی دلایل آن به قدری عامیانه هستند که افراد حتی متوجه آن نیز نمی‌شوند اما در ریزش موی شدید و ناگهانی دلایل بارزی وجود دارند که با شناسایی راحت آن‌ها می‌تواند هر چه سریع‌تر نسبت به درمان اقدام کنید. برخی از دلایل عمده و اصلی ریزش موها عبارتند از:

 • تغذیه نامناسب
 • سبک زندگی ناسالم
 • بیماری‌های مختلف
 • عوارض برخی از داروها
 • آلوپسی آندروژنی
 • آلوپسی آره‌آتا
 • و …

برای اینکه با هر کدام از این دلایل آشنا شده و با مقابله‌ی آن‌ها از ریزش موها جلوگیری کنید، در ادامه به بررسی بیشتر هر کدام می‌پردازیم.

ریزش مو در جوانی

تغذیه نامناسب عامل اصلی ریزش مو طبیعی

همانطور که گفتیم در دوران جوانی با هر بار ریزش مو، تار موی جدیدی جایگزین آن شده و به این ترتیب ریزش موها تاثیری در کم پشتی موهای سر ندارد. نکته‌ی مهمی که وجود دارد، این است که فولیکول‌های مو بافت پروتئینی داشته و برای رشد نیاز به پروتئین و ویتامین‌های مختلف دارند. در صورتیکه فرد در جوانی دچار کمبود پروتئین و ویتامین شده و یا به سبب افزایش سن و عدم تغذیه‌ی مناسب، فولیکول‌ها نتوانند دوباره رشد کنند، موها دچار ریزش شدید خواهند شد. پس بنابراین برای اینکه از ریزش موهایتان جلوگیری کنید، حتماً تغذیه‌ی مناسبی داشته باشید.

داشتن سبک زندگی ناسالم

عادت‌های زندگی ناسالم مانند مصرف مشروبات الکلی، استعمال دخانیات، ورزش نکردن، استرس زیاد، استفاده از غذاهای پرچرب و … برای بدن مضر بوده و می‌توانند تاثیر منفی روی رشد موهایتان نیز داشته باشند.

عوارض بیماری‌ها و داروهای مختلف

شاید تا به حال دیده‌اید که برخی افراد پس از ابتلا به بیماری‌های خاص، دچار ریزش مو شده‌اند. به عنوان مثال بیماری سرطان جز این دسته بوده و اغلب افراد پس از شیمی درمانی تمام موهای خود را از دست می‌دهند. در این گونه مواقع که فرد به سبب بیماری دچار ریزش شدید مو می‌شود، درمان خاصی برای آن وجود نداشته و تنها راه رشد مجدد موها، صبر کردن و منتظر ماندن برای اتمام جلسات شیمی درمانی می‌باشد.

علاوه بر شیمی درمانی بیماری‌های دیگری نیز وجود دارند که با مصرف داروهای آن‌ها، موها شروع به ریزش می‌کنند. برخی از این بیماری‌ها عبارتند از:

 • بیماری‌‌های تیروئیدی
 • عفونت‌ها
 • تریکوتیلومانیا
 • سندرم تخمدان پلی‌کیستیک
 • و …

بیماری آلوپسی آره‌آتا و لوپوس

برخی از بیماری‌های که بدن با آن‌ها درگیر می‌شود، ناشی از خود ایمنی می‌باشد. در بیماری‌های خود ایمنی، سیستم ایمنی بدن به صورت اشتباهی به سلول‌های بدن حمله کرده و منجر به مشکلات و بیماری‌های مختلفی می‌شود. آلوپسی آره آتا و لوپوس نیز نوعی از این بیماری‌های خود ایمنی هستند که در آن سیستم ایمنی به سلول‌ها و فولیکول‌های مو حمله کرده و منجر به سست شدن ریشه‌ی مو می‌شوند. در این گونه مواقع نواحی از پوست سر بصورت دایره‌ای و یا کلی دچار ریزش شدید مو شده و معمولاً به صورت خود به خودی درمان می‌شود. اگر پس از مدتی موها دوباره احیا نشوند، می‌توانید با مراجعه به پزشک متخصص از تزریق کورتون استفاده کنید.

کلیدواژه‌ها: