شما اینجا هستید:

2021-11-07

هنگامی که به آینه نگاه می‌کنید و چشمانتان بلافاصله به چین و چروک، لکه‌های قهوه‌ای و سایر مشکلات پوستی می‌افتد، مطمئناً حس خوبی نگرفته و شاید این مشکلات پوستی سبب کاهش اعتماد به نفس شما شود. اگر فکر می‌کنید که پوستتان جوان و شاداب به نظر نمی‌رسد، بهتر است که به سراغ راه‌های درمان متناسب با بیماری پوستی خود بروید. برخی از روش‌های درمانی مناسب برای یک نوع مشکل پوستی بوده و برخی دیگر نیز می‌توانند اغلب مشکلات پوستی را درمان کنند.

به عنوان مثال دستگاه‌های لیزر که امروزه نیز پرکاربردترین روش‌های درمانی زیبایی هستند، می‌توانند اغلب مشکلات پوستی را درمان کنند. یکی از دستگاه‌های لیزر که در اغلب کلینیک‌ها از آن برای زیبایی استفاده می‌کنند، لیزر فرکشنال می‌باشد. لیزر فرکشنال روشی نیمه تهاجمی بوده و با نفوذ به لایه‌های عمیق پوست می‌تواند قسمت‌های آسیب دیده را ترمیم کند. این دستگاه لیزر پیشرفته، پرتوهای پر قدرت لیزر را به لایه‌های عمیق پوست هدایت کرده و مشکلاتی مانند خطوط ریز، لکه‌های قهوه‌ای، جای جوش، چین و چروک و … را از بین می‌برد.

درمان مشکلات پوستی مختلف با دستگاه فرکشنال

با افزایش سن و عدم مراقبت صحیح از پوست، مشکلات زیادی در پوست صورت ایجاد می‌شوند. که افراد همواره سعی در رفع آن‌ها و داشتن پوستی سالم و جوان دارند. لیزر فرکشنال با قابلیت‌هایی که دارد، می‌تواند اغلب مشکلات پوستی از چین و چروک گرفته تا جای جوش را درمان کند. البته توجه داشته باشید که این دستگاه لیزر برای تمامی افراد و همه‌ی مشکلات پوستی مناسب نبوده و نباید بدون توصیه و تجویز پزشک از آن استفاده کرد. برخی از مشکلات پوستی که لیزر آر اف فرکشنال می‌تواند آن‌ها را درمان کند عبارتند از:

 • لکه‌های قهوه‌ای
 • جای زخم و جوش
 • التهاب لب
 • چین و چروک
 • درمان منافذ باز پوست
 • رفع خط خنده
 • جوانسازی پوست
 • کراتوزها یا زگیل‌ها
 • درمان پوست پرتقالی
 • رفع افتادگی پوست
 • و …

لیزر فرکشنال

نحوه عملکرد دستگاه لیزر فرکشنال co2

آر اف فرکشنال یکی از محبوب‌ترین روش‌های زیبایی می‌باشد که با توجه به عملکرد فوق‌العاده‌ای که دارد، در بین اغلب افراد محبوبیت زیادی پیدا کرده است. در این روش می‌توانید بدون نیاز به جراحی، از شر افتادگی پوست، چین و چروک، پوست پرتغالی و … خلاص شوید. همانطور که می‌دانید کلاژن ماده‌ای برای جوانسازی پوست می‌باشد که به طور طبیعی توسط بدن تولید می‌شود. اما با افزایش سن و یا دیگر مشکلات تولید آن کاهش پیدا کرده و لیزر فرکشنال نیز با تحریک لایه‌های زیرین پوست، سبب افزایش تولید و مجددا آن می‌شود.

این دستگاه با فرستادن پرتوهای لیزر دی اکسید کربن به لایه‌های زیرین پوست، مشکلات پوستی را بهبود می‌بخشد. روی این دستگاه سوزن‌هایی با قطر خیلی کوچک تعبیه می‌شود که به کمک این سوزن‌ها روی پوست سوراخ‌های میکروسکوپی ایجاد شده و پوست را مجبور به تولید کلاژن می‌کند.

لیزر فرکشنال برای چه کسانی مناسب است؟

اغلب افرادی که از مشکلات پوستی رنج برده و خواهان پوستی صاف و جوان هستند، می‌توانند از این دستگاه لیزر استفاده کنند. گاهی اوقات مشکلات پوستی به قدری عمیق و حاد می‌باشد که درمان آن‌ها با استفاده از آر اف فرکشنال میسر نیست.  به عنوان مثال چین و چروک‌های عمیق که تا سنین ۴۰ تا ۵۰ سالگی درمان نشده‌اند را نمی‌توانید با استفاده از لیزر فرکشنال از بین ببرید. پس در نتیجه این روش مناسب برای افرادی است که می‌خواهند در سنین پایین و در وقت مناسب، از شر مشکلات پوستی خود خلاص شوند.

ماندگاری استفاده از روش لیزر فرکشنال

مشخص کردن اینکه درمان مشکلات پوستی با لیزر فرکشنال تا چه مدت ماندگاری دارند، بستگی به نوع مشکل پوستی شما دارد. به عنوان مثال در استفاده از این دستگاه برای درمان جای جوش و زخم، با جلسه جلسه درمان برای همیشه از شر آ‌ن‌ها خلاص خواهید شد اما در مواردی مانند رفع چین و چروک اگر چروک‌ها خیلی عمیق باشند، این روش تا حد زیادی ماندگار نبوده و بهتر است از روش‌هایی مانند جراحی لیفت صورت استفاده کنید.

تعداد جلسات درمانی با استفاده از لیزر فرکشنال

تعداد جلسات درمان با استفاده از آر اف فرکشنال برای تمامی افراد و همه‌ی مشکلات پوستی یکسان نیست. برخی از مشکلات پوستی ممکن است در حدود ۳ الی ۴  جلسه درمان شوند  و یا برخی از آن‌ها در طی یک جلسه از بین بروند. علاوه بر آن پوست افراد با یکدیگر متفاوت بوده و به همین دلیل اثر بخشی روش‌های مختلف درمان نیز متفاوت خواهد بود.

به عنوان مثال ممکن است رفع لکه‌های قهوه‌ای رنگ از صورت برای شخصی در طی یک جلسه درمان شوند. اما برای شخص دیگری چند جلسه طول بکشد. پس مشخص کردن تعداد جلسات درمان بستگی به نوع پوست و مشکل آن داشته و توسط پزشک متخصص تعیین می‌شود.

لیزر فرکشنال

مزایای لیزر فرکشنال

استفاده از لیزر آر اف فرکشنال برای درمان مشکلات پوستی نسبت به سایر رو‌شها هزینه‌های کمتری داشته و اگر بتوانید مشکلات و بیماری‌های پوستی را به موقع تشخیص داده و از فرکشنال برای درمان آن‌ها استفاده کنید، مطمئناً نتایج فوق العاده‌ای خواهید دید. همانطور که گفتیم این روش نیمه تهاجمی بوده و با تماس سطحی پوست زخم‌ها را درمان کرده و بهبود می‌بخشد. اثر بخشی کوتاه مدت، ماندگاری طولانی مدت و گاهاً دائمی، عوارض خیلی کم و … از جمله مزیت‌های بارز این دستگاه لیزر می‌باشند.

عوارض دستگاه لیزر فرکشنال

این دستگاه لیزر به دلیل ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد می‌تواند در کوتاه مدت، بسیاری از مشکلات پوستی را درمان کرده و عوارض جانبی خیلی کمی از خود نشان دهد. اما داشتن عوارض پس از درمان امری کاملاً طبیعی بوده و در تمامی روش‌های زیبایی از جمله فیلر، بوتاکس، تزریق ژل، لیفت صورت و … وجود دارند. اما نکته‌ای که حائز اهمیت است، مدت زمان بهبود این عوارض می‌باشد. در لیزر فرکشنال عوارض مورد خیلی کم بوده و معمولاً پس از ۲ روز از بین می‌روند. برخی از عوارض این روش عبارتند از:

 •  تورم و قرمزی در ناحیه درمان
 • احساس خارش و سوزش
 • پوسته شدن پوست
 • و …

تمامی این عوارض را می‌توانید با قرار دادن کمپرس یخ روی پوستتان درمان کرده و پس از گذشت ۲ الی ۳ روز هیچ اثری از آن‌ها باقی نمی‌ماند.

کلیدواژه‌ها: