شما اینجا هستید:

2021-07-14

یکی از روش‌های نوین در عرصه‌ی درمان مشکلات و بیماری‌های پوستی استفاده از خاصیت فوق العاده‌ی لیزر کیوسوئیچ (Q-SWITCHED) است. این لیزر توانایی قابل توجهی در برای درمان رنگدانه‌ها، ملاسما و آسیب‌های نور خورشید روی پوست صورت و بدن دارد. البته که حیطه‌ی درمانی این لیزر بسیار گسترده‌تر است و به علت خطرات کم ناشی از آن می‌توان استفاده‌های بسیاری از آن کرد. همچنین می‌توانیم از این لیزر همه کاره با طول موج‌های مختلف برای از بین بردن خال کوبی و کک و مک صورت نیز استفاده کنیم.

لیزر کیوسوئیچ چیست و چگونه کار می‌کند؟

این لیزر توانمند و پرقدرت با تاباندن طیفی از نورهایی با طول موج ۱۰۶۴ نانومتر روی قسمتی از پوست که داری مشکل و تیرگی است، توسط رنگدانه‌های آن قسمت جذب شده و منجر به متلاشی شدن این رنگدانه‌ها می‌شود. رنگدانه‌های متلاشی شده توسط غدد لنفاوی جمع آوری و در نهایت از بدن دفع می‌شوند. البته که این انرژی تابیده شده به پوست به انرژی گرمایی تبدیل شده و قدرت درهم شستن رنگدانه‌ها را بدست می‌آورد. سیستم خنک کننده‌ی این لیزر در این مرحله درد و سوزش ناشی از این گرما را کاهش داده و آن را بسیار خفیف‌تر و قابل تحمل‌تر می‌کند. البته باید به این نکته توجه داشته باشید این لیزر با توجه به کارکرد خود به پوست اطراف ناحیه‌ی موردنظر آسیب نرسانده و مستقیم رنگدانه‌ها را مورد هدف قرار می‌دهد.

Q-SWITCHED

موارد استفاده از لیزر کیوسوئیچ

  • درمان ملاسما
  • درمان انواع لک
  • کک و مک
  • لک‌های خورشیدی
  • لکه‌های کبدی یا پیری
  • لکه‌های ناشی از بارداری
  • ضایعات رنگی روی پوست
  • پاک کردن تاتو و خالکوبی
  • لکه‌های قهوه ای ناشی از جای جوش‌های قدیمی
  • خال‌ها و لک‌های غیرگوشتی مادر زادی

کاربرد جدید لیزر Q-SWITCHED

بعد از مدت‌ها استفاده از این لیزر برای از بین بردن لک‌های مختلف صورت که به سبب عوامل مختلف ایجاد می‌شوند، پزشکان پوست به این نکته‌ی مهم پی بردند که می‌توان از این روش درمانی برای بهبود جای زخم، از بین بردن خطوط ریز صورت، کاهش چین و چروک پوست و درمان منافذ باز آن نیز استفاده کرد. از این رو امروزه این موارد نیز جزو کاربردهای این لیزر فوق العاده بشمار می‌روند و می‌توانند علاوه بر درمان تیرگی‌های پوست، جوانی و شادابی را نیز به پوست ما بازگردانند.

چه تفاوتی بین لیزر کیوسوئیچ و لیزرهای معمولی وجود دارد؟

لیزرهای کیوسوئیچ نوع منحصر به فردی از لیزرها هستند که با انفجارهای بسیار کوتاه، انرژی لازم را برای از بین بردن مشکلات و بیماری‌های پوستی تولید می‌کنند. این خاصیت منحصر به فرد این نوع لیزر آن را به یک روش درمانی ایده آل برای تغییر رنگ پوست مانند کک و مک، لکه‌های خورشیدی، لکه‌های مادر زادی  یا خال کوبی تبدیل کند. انفجارهای فوق العاده کوتاه انرژی حاصل از این لیزر، سلول‌های حاوی رنگدانه‌های موجود در پوست را مختل کرده و منجر به محو شدن و پاکسازی ناحیه‌ی تحت درمان می‌شود. این در حالی است که لیزرهای معمولی از یک طول موج واحد برای رساندن انرژی به هدف استفاده می‌کنند.

کارکرد لیزر کیوسئیچ و اقدامات لازم برای استفاده از آن

تولید انرژی گرمایی در این لیزر به حدی نیست که سبب ایجاد درد بسیاری در فرد شود اما پزشکان متخصص قبل از استفاده از این درمان محل موردنظر را بی حس می‌کنند تا بیمار چیزی حس نکند. گاهی اوقات یک لایه‌ی نازک از کرم کربن برای افزایش جذب این نور به پوست زده می‌شود که می‌تواند تاثیرگذاری این درمان هنگام از بین بردن کک و مک‌های صورت را افزایش نیز دهد. چرا که این ماده می‌تواند با تمیز کردن صورت، از بین بردن سلول‌های مرده‌ی پوست، کثیفی و چربی را از لایه‌ی اپیدرم پاک کرده و در نهایت سبب جذب بهتر نور این لیزر شود.

کیوسوئیچ ایده آل‌ترین لیزر برای پاک کردن تاتو

بهتر است بدانید این لیزر به عنوان ایده آل‌ترین روش درمانی برای از بین بردن جای خالکوبی و تاتو محسوب می‌شود. این لیزر با نور بسیار قوی خود می‌تواند در مدت زمان کمی پیگمنت‌های موجود در پوستتان را در هر لایه‌ای که کار شده باشند مورد هدف قرار داده و تکه تکه کند.

لیزر کیوسوئیچ

لیزر کیوسوئیچ برای چه کسانی مناسب است؟

این لیزر به علت کم خطر بودن برای انواع پوست‌های حساس و دارای آکنه‌ی فعال نیز موثر است و مشکلی برای فرد به وجود نخواهد آورد. اگر بیماری خاصی دارید که سبب ضعف سیستم ایمنی بدنتان شده است یا هنگام زخم شدن پوستتان گوشت اضافی به وجود می‌آید، حتماً آن را به پزشک متخصص اطلاع دهید.

عوارض لیزر کیوسوئیچ

خوشبختانه این لیرز کم تهاجمی بوده و مشکل خاصی برای پوست فرد ایجاد نمی‌کند. بهتر است بدانید قرمزی، تروم یا خارش خفیف اگر بعد از درمان در پوستتان به وجود آمد نگران کننده نیست و بعد از چند ساعت برطرف خواهد شد و شما می‌توانید مانند روزهای عادی به زندگی روزمره‌ی خود بازگردید. به این نکته توجه داشته باشید دوره‌ی بهبودی پوست بعد از بهره گیری از این لیزر در افراد مختلف، متفاوت است و با توجه به نوع و عمق مشکل پوستی شما ممکن است دوره‌ی نقاهت و بهبودی پوستتان کمی طولانی‌تر باشد. در مورد از بین بردن خالکوبی‌های عمیق دوره‌ی بهبودی کمی می‌تواند زمان‌بر باشد و با کمی تورم و التهاب همراه شود.

اقدامات لازم بعد از استفاده از لیزر Q-SWITCHED

در برخی موارد که عمق و شدت مشکل پوستی شما بیشتر باشد احتمال می‌رود پوست شما دچار زخم‌های سطحی شود که بعد از چند روز برطرف خواهند شد. در این حالت پزشک متخصص داروهای لازم را برای کاهش التهاب پوستی شما تجویز خواهد کرد که بهتر است تمامی موارد توصیه شده توسط پزشک را جدی گرفته و عمل کنید. استفاده از ضد آفتاب و پرهیز از قرار گرفتن زیر نور شدید خورشید از اقدامات مهمی است که بعد از استفاده از این لیزر بهتر است رعایت کنید تا نتیجه‌ی‌ خوبی از درمان خود دریافت کنید.

تعداد جلسات استفاده از لیزر کیوسوئیچ

تعداد جلسات شما می‌تواند با توجه به عمق، شدت و نوع مشکل شما متفاوت باشد اما اغلب مشکلات پوستی در ۲ الی ۳ جلسه درمان می‌یابند. به طور میانگین در جلسات اول حدود ۷۰ الی ۸۰ درصد از مشکل شما رفع خواهد شد و در جلسات بعدی شما می‌توانید شاهد نتیجه‌ی صد درصدی باشید.

کلیدواژه‌ها: