شما اینجا هستید:

2021-04-30

همیشه وقتی پای لیزر موهای زائد و از بین بردن موها با استفاده از این دستگاه به میان می‌آید بسیاری از افراد به فکر عوارض و مشکلاتی مانند التهاب، جوش یا آکنه و … می‌افتند که این دستگاه‌ها و این نوع درمان‌ها ممکن است برای آن‌ها به وجود آورد. در واقع باید بگوییم هیچ درمانی وجود ندارد که بدون عارضه باشد و این عارضه ممکن است در لیزر خیلی کوچک و خفیف رخ دهد و سبب به وجود آمدن مشکلاتی برای فرد شود. در واقع داشتن برخی آگاهی‌ها قبل از انجام لیزر درمانی می‌تواند سبب کاهش این مشکلات و عوارض خفیف شده و فرد را در درمان مشکلات یاری کند.

چرا بعد از لیزر موهای زائد جوش یا آکنه می‌زنیم؟

جوش زدن، تورم، قرمزی، خارش، سوزش و همه این‌ها از عوارض کوتاه مدت و خفیف لیزر موهای زائد محسوب می‌شوند که اکثر این عوارض بعد از چند ساعت و یا حداکثر بعد از یک روز برطرف خواهند شد اما برخی اوقات برخی از افراد دچار جوش‌های ریز روی پوست خود می‌شوند که آن‌ها را نسبت به این جوش‌ها نگران می‌کند و به دنبال درمان آن هستند. بهتر است دقت کنید عوامل مختلفی می‌تواند سبب به وجود آمدن جوش روی پوست بعد از انجام لیزر موهای زائد شود. بهتر است برخی از این عوامل را بشناسید تا از به وجود آمدن آن جلوگیری کنید چرا که جوش‌ها در صورت عدم درمان و یا دستکاری توسط فرد می‌توانند آثار ماندگار بدی روی پوست باقی بگذارند.

برخی از مهم‌ترین عوامل که باعث می‌شوند روی پوست بعد از انجام لیزر موهای زائد جوش به وجود آید عبارتند از :

  • داشتن پوست حساس و مستعد جوش یا آکنه
  •  استفاده از داروهای ضد التهاب به میزان زیاد
  • تنظیم نامناسب دستگاه لیزر
  •  داشتن بیماری‌های خاص
  •  عدم رعایت بهداشت توسط اپراتور دستگاه
  • عدم رعایت بهداشت توسط فرد
  • و …

داشتن پوست حساس و مستعد جوش یا آکنه

افرادی که دارای پوست حساس هستند باید قبل از مراجعه برای انجام لیزر درمانی حتماً با مشاور و متخصص پوست مشورت کنند، چرا که پوست این افراد می‌تواند عوارض مختلفی را نشان دهد که جوش  یا آکنه می‌تواند تنها یکی از این عوارض باشد. بعضی از افراد که دارای پوست حساسی می‌باشند حتی می‌توانند بعد از لیزر دچار تبخال، سوختگی، کهیر و … نیز شوند. البته بهتر است بدانید داشتن پوست حساس ربطی به رنگ پوست ندارد.

درست است که افراد دارای پوست روشن حساسیت بیشتری نسبت به نور لیزر از خود نشان می‌دهند اما این به این معنی نیست که افراد با پوست تیره حساس نباشند برای این افراد نیز به علت وجود رنگدانه‌های زیاد در پوست احتمال سوختگی بیشتر است از این رو مراجعه به مراکز معتبر جهت انجام لیزر درمانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

لیزر موهای زائد

استفاده‌ی زیاد از داروهای ضد التهاب

بلافاصله بعد از انجام لیزر درمانی پوست نسبت به نور لیزر حساس می‌شود چرا که گرمای آن می‌تواند پوست را گرم کرده و دچار التهاب کند در این صورت پزشکان متخصص روش‌های متعدد، متنوع و مختلفی را پیش روی بیماران قرار می‌دهند تا آن‌ها بتوانند این عوارض خفیف را در چند ساعت درمان کنند. استفاده از کرم زینک اکساید یکی از روش‌های متداول و معمولی است که اغلب پزشکان آن را به بیماران توصیه می‌کنند.

بهتر است دقت کنید زمانی که شما لیزر درمانی انجام می‌دهید قسمت‌های فولیکول مو بازتر می‌شوند و می‌توانند مواد و چربی‌های مختلف را به خود جذب کرده و پوست شما را دچار جوش یا آکنه کنند. برخی از افراد به علت استفاده‌ی بیش از حد از این کرم‌ها باعث می‌شوند تا این دریچه‌های باز فولیکولی از مواد زینک اکساید پر شده و بدن دچار جوش شود. بهتر است دقت کنید استفاده از زینک اکساید در ساعات اولیه می‌تواند التهاب پوست شما را کاهش دهد اما بهتر است لایه‌ی نازکی از آن را روی پوست خود بزنید و بعد از رفع التهاب آن را پاک کنید تا روی پوست باقی نماند.

عدم رعایت بهداشت توسط اپراتورهای دستگاه لیزر

برخی از دستگاه‌های لیزر دارای هندپیسی هستند که در تماس مستقیم با پوست قرار دارند و احتمال دارد بیماری‌های پوستی و یا باکتری‌ها را از پوست فردی به فرد دیگر منتقل کنند و یا بر اثر جذب این میکروب‌ها از محیط آلوده و ارتباط مستقیم آن با پوست سبب بروز جوش یا آکنه در پوست شوند، از این رو توصیه می‌شود در استفاده از دستگاه‌های لیزر دقت کافی را داشته باشید و به کلینیک‌ها و مراکزی مراجعه کنید که از دستگاه‌های دارای هندپیس جداگانه استفاده  می‌کنند.

دستگاه الکساندرایت یکی از دستگاه‌های پیشرفته برای رفع موهای زائد است که توانایی تعویض هندپیس را برای اپراتور دستگاه فراهم می‌آورد. اگر احساس می‌کنید که پوست حساسی دارید و از جوش بعد از لیزر نگران هستید از اپراتور دستگاه لیزر بخواهید تا از هندپیس جداگانه برای شما استفاده کند. علاوه بر هندپیس هنگام مراجعه به کلینیک‌ها برای رفع موهای زائد از بهداشتی بودن محل اطمینان کافی را حاصل کنید.

دستگاه نامناسب لیزر

دستگاه‌های مختلفی برای حذف موهای زائد وجود دارد که می‌تواند عوارض جانبی بیشتری را نسبت به دستگاه‌های دیگر برای شما به وجود آورد. در واقع معتبرترین دستگاه لیزر، الکساندرایت کندلا است که می‌تواند ایمنی کافی را برای شما به وجود آورد. احتمال دارد دستگاهی که طول موج بیشتری دارد احتمال وقوع جوش یا آکنه بعد از لیزر را بیشتر کند.

لیزر موهای زائد

رعایت بهداشت فردی بعد از لیزر

همانطور که می‌دانید یکی از آمادگی‌ها و اقداماتی که شما باید قبل و بعد از انجام لیزر درمانی به آن دقت کافی داشته باشید رعایت اصول بهداشت شخصی و فردی است، چرا که این امر می‌تواند از بروز هرگونه عارضه مانند جوش جلوگیری کرده و درمان شما را در مسیر درستی قرار دهد.

اگر بعد از انجام لیزر موهای زائد در مقابل نور مستقیم خورشید قرار بگیرید یا بخواهید پوست خود را در زیر آب داغ بشویید و اقدامات این چنینی انجام دهید احتمال اینکه پوستتان جوش یا آکنه بزند زیاد است بنابراین بهتر است به توصیه‌ها و اقداماتی که پزشک متخصص برای شما تجویز می‌کند به طور کامل عمل کنید.

داشتن بیماری‌های خاص

در برخی از افراد به علت داشتن بیماری‌های خاص در پوست و بدن خود احتمال بروز جوش یا آکنه زیاد است. این افراد بهتر است قبل از انجام لیزر درمانی به پزشک متخصص مراجعه کرده و مورد معاینه قرار گیرند.

آیا جوش بعد از لیزر موهای زائد را می‌توان درمان کرد؟

همانطور که می‌دانید اکثر جوش‌ها که بر اثر چربی زیاد پوست، لیزر موهای زائد یا هر دلیل دیگری که به وجود آمده باشند قابل درمان هستند و رد پا و اثر آن‌ها نیز با استفاده از درمان‌های مختلف می‌تواند از بین بروند. بهتر است اگر در قسمتی از بدن خود جوش مشاهده کردید فوراً به پزشک متخصص مرکز درمانی موردنظر خود مراجعه کنید تا پزشک توصیه‌های لازم را برای شما تجویز کند. از دستکاری این جوش‌ها بپرهیزید تا وضعیت آن‌ها بدتر نشود.

راهکارهای مهمی که می‌توان برای جلوگیری از بروز جوش یا آکنه در پوست بعد از لیزر انجام داد:

  • بلافاصله بعد از انجام لیزر، از مواد آرایشی و شیمیایی روی پوست خود به مدت حداقل یک روز استفاده نکنید.
  • در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید و یا از کرم‌های ضد آفتاب مناسب پوست خود با spf بالا استفاده کنید.
  • دوش آب گرم و داغ نگیرید و پوست خود را مورد شستشوی مداوم با مواد شوینده‌ی قوی قرار ندهید.

بروز جوش یا آکنه روی پوست یکی از عوارض نادر استفاده از دستگاه‌های لیزر محسوب می‌شود که اغلب به علت عدم رعایت بهداشت و انجام ندادن دستورات و اقدامات لازم بعد از لیزر درمانی رخ می‌دهد و بعد از چند روز برطرف خواهد شد. در صورت برطرف نشدن این مشکل می‌توانید آن را به پزشک خود اطلاع دهید و از روش‌های درمانی مختلفی که پزشک تجویز می‌کند استفاده کنید.

کلیدواژه‌ها: