شما اینجا هستید:

2021-07-21

تعریق آن چنان که ما باور کرده‌ایم همیشه هم بد نیست. عرق کردن می‌تواند سبب تنظیم درجه حرارت بدن شده و سموم بدن را دفع کند. اما زمانی که این تعریق بیش از حد شود می‌تواند بسیار ناخوشایند  شده و سبب ایجاد مشکلاتی برای فرد شود. همانطور که عرق نکردن می‌تواند خطرناک باشد تعریق بیش از حد نیز مشکلات خود را دارد و نشان از بیماری خاصی در بدن است . امرزوه پزشکان روشی را ابداع کرده‌اند تا افراد بجای استفاده از پد یا مام و سایر روش‌های دیگر تنها با استفاده از تزریق بوتاکس به نواحی مختلف بدن، تعریق زیاد آن قسمت را به مدت محدود قطع کنند.

بوتاکس چیست؟

همانطور که می‌دانید و تا امروز نیز شنیده‌اید بوتاکسی که برای زیر بغل و کاهش تعریق از آن استفاده می‌شود همان بوتاکسی است که برای جوانسازی و جلوگیری از پیری و چین و چروک پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. بوتاکس ماده‌ای است که قسمت عمده‌ی آن را سم بوتولینیوم تشکیل داده است. این ماده‌ی سمی توانایی از کار انداختن سیستم عصبی یک عضله و فلج کردن آن را دارد و هنگامی که به داخل پوست و عضلات آن تزریق می‌شود می‌تواند آن را فلج کرده و از حرکت زیاد آن جلوگیری کند.

این حرکت‌ها اگر کنترل شوند پوست نیز حالت کشسانی خود را حفظ کرده و دچار چروک نخواهد شد. در مورد تزریق این ماده به زیر بغل و نواحی مختلفی از بدن که دچار تعریق زیاد می‌شوند نیز روند همینگونه است. این ماده با فلج کردن سیستم عصبی غدد تعریق می‌تواند تا ۸۰ درصد تعریق را کاهش داده و این مشکل را رفع کند.

انواع تعریق و اثر بوتاکس بر آن

تعریق بیش از حد که به آن هایپرهیدوزیس نیز گفته می‌شود خود دو نوع دارد. نوع اول که فرد از بدو تولد به صورت ارثی و ژنتیکی تعریق بیش از حد دارد و حاصل بیماری خاصی نیست و نوع دوم تعریقی است که فرد به علت بیماری خاص یا مصرف برخی داروها و عوارض آن دچار این مشکل می‌شود. به هر حال تعریق از هر نوعی که باشد تزریق بوتاکس می‌تواند راه حل درمانی خوبی برای حل این مشکل باشد و فرد را از این مشکل ناخوشایند نجات دهد.

طبق گزارشات سازمان غذ و داروی امریکا FDA  تزریق بوتاکس زیر بغل دارای تائیدیه است اما برای نواحی دیگر بدن چنین تائیدی وجود ندارد و تزریق بوتاکس به این نواحی طبق نظر و تجویز پزشک متخصص می‌تواند انجام گیرد. چراکه بسیاری از افراد نه تنها از قسمت زیر بغل بلکه از قسمت کف دست و پا، کشاله‌ی ران و پیشانی خود نیز دچار تعریق بیش از حد می‌شوند.

بوتاکس زیر بغل

نحوه‌ی تزریق بوتاکس زیر بغل

تزریق این ماده به بدن عملی کم تهاجمی، بدون بیهوشی، زخم و خونریزی است. تزریق بوتاکس به زیر بغل و یا نواحی دیگر بدن که دچار تعریق می‌شوند می‌تواند کمی دردناک باشد و حتماً باید با نظر و تجویز پزشک متخصص انجام گیرد. پزشک برای کاهش درد از بی حسی موضعی استفاده کرده و سپس آن را با توجه به شدت و نوع مشکل فرد به ناحیه‌ی موردنظر تزریق می‌کند.

نتیجه‌ی نهایی و ماندگاری بوتاکس زیر بغل

برخی از افراد انتظار دارند در همان لحظه اثرات و نتایج این تزریق را مشاهده کنند اما بهتر است دقت کنید بوتاکس برای اثر دهی نیاز به زمان دارد و حدود دو هفته زمان لازم است تا اثرت خود را نشان دهد. به طور میانگین اغلب پزشکان تخمین می‌زنند بوتاکس می‌تواند تا ۷۵ الی ۸۰ درصد مشکل تعریق شدید را کاهش دهد. همچنین افرادی که از این روش استفاده می‌کنند باید بدانند مدت ماندگاری این ماده محدود است و تا حدود ۱۰ الی ۱۲ ماه می‌تواند اثر گذاری داشته باشد و بعد از آن نیاز به تمدید دارد.

مناطقی از بدن که می‌توان بوتاکس را برای کاهش تعریق آن استفاده کرد.

از آنجایی که اغلب افراد با تعریق بیش از حد زیر بغل مواجه هستند با این حال در مواردی نیز ممکن است این نواحی از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد و در مناطقی مانند نقاط زیر تعریق بیش از حد رخ دهد و نیاز به تزریق بوتاکس باشد. این نواحی عبارتند از:

  • دست‌ها
  • پا
  • سینه و زیر پستان‌ها
  • کشاله‌ی ران
  • سر
  • صورت
  • بینی

تزریق این ماده به دست و پا با درد بیشتری نسبت به نواحی دیگر برخوردار است و امکان اثر دهی کمتری دارد که توصیه می‌شود حتماً تحت نظر پزشک متخصص پوست صورت گیرد. پزشک متخصص مقادیر بسیار کمی بوتاکس را در زیر پوست تزریق می‌کند.  پزشک معمولاً آن را به صورت شبکه‌ای تزریق می‌کند به نحوی که محل تزریق آن‌ها تقریباً ۱-۲ سانتی متر از یکدیگر فاصله دارد.

بوتاکس زیر بغل

آمادگی‌های لازم برای تزریق بوتاکس زیر بغل

بوتاکس زیربغل عوارض جانبی خاصی ندارد اگر شما قبل از انجام آن با پزشک متخصص خود مشورت کرده و تمام بیماری‌ها و مشکلات خود را مطرح سازید. اگر می‌خواهید از این روش برای کم کردن تعریق بدن خود بهره ببرید نباید ۳-۴ روز قبل از درمان زیر بغل خود را اصلاح کنید.

بعد از بوتاکس زیر بغل

پزشکان توصیه می‌کنند افراد بعد از انجام بوتاکس از انجام فعالیت‌های سنگین و ورزش به مدت حداقل یک روز خودداری کرده و زیر نور شدید خورشید قرار نگیرند و در صورت نیاز اغلب پزشکان برای بررسی هر چه بیشتر عوارض جانبی توصیه می‌کنند بعد از چند روز به پزشک متخصص مراجعه کنند. علاوه بر این موارد نباید به مدت چند روز دوش آب داغ گرفته و از استعمال دخانیات و مصرف برخی داروها که پزشک به شما خواهد گفت بپرهیزید.

عوارض جانبی تزریق

تزریق بوتاکس می‌تواند در برخی مواقع عوارض جانبی از خود نشان دهد و شما را با مشکل و حساسیت روبرو کند در این حالت بهتر است فوراً به پزشک متخصص مراجعه کنید.

سخن آخر

بسیاری از افراد در تمامی فصل‌ها دچار تعریق بیش از حد می‌شوند و در تابستان با افزایش دمای هوا این تعریق چند برابر شده و زندگی شخصی فرد را مختل می‌کند و می‌تواند با خیس شدن لباس‌های رنگی و روشن این فصل حس شرمندگی و عدم اعتماد به نفس را برای فرد ایجاد کند. زمانی که تعریق کم باشد می‌توان با اسپری‌ها، مام و سایر روش‌های دیگر آن را کنترل کرد اما زمانی که بیش از حد باشد تنها روش برای کاهش این مشکل و درمان آن استفاده از تزریق بوتاکس به نواحی موردنظر است. بنابراین می‌توان گفت با وجود برخی عوارض نادر در این تزریق می‌توان آن را بهترین روش درمان این مشکل دانست که حتماً باید زیر نظر پزشک متخصص بسیار با تجربه و ماهر صورت گیرد.

کلیدواژه‌ها: