شما اینجا هستید:

2021-02-03

لیزر موهای زائد مانند روش های دیگر حذف موهای زائد نیست و نیاز به برخی اقدامات اولیه قبل از انجام آن دارد. شما باید در بهترین زمان و موقعیت برای انجام لیزر درمانی مراجعه کنید، چرا که نداشتن شرایط لازم  می‌تواند در نتیجه‌ی کار تاثیر بسزایی بگذارد. درست است که لیزر موهای زائد روش ایده‌آل و مطمئنی برای رفع موهای زائد به شمار می‌رود اما اگر فرد نتواند در بهترین زمان ممکن مراجعه کند یا دارای شرایط لازم نباشد نتیجه‌ی مطلوب و موفقی نخواهد گرفت.

 زمستان بهترین زمان انجام لیزر است

بسیاری از متخصصین پوست اغلب زمستان و پاییز را بهترین زمان برای انجام لیزر موهای زائد می‌دانند و این می‌توانند به دو دلیل عمده باشد. اولین دلیل این موضوع تابش کم نور خورشید و قرار نگرفتن طولانی مدت افراد زیر نور خورشید در زمستان و پاییز است. همانطور که می‌دانید هنگامی که ما از لیزر استفاده می‌کنیم پوستمان حساس‌تر از قبل می شود و پزشکان توصیه می‌کند زیر نور شدید خورشید قرار نگیریم چرا که این امر می‌تواند حساسیت پوست ما را بالا برده و سبب ایجاد لک روی پوست ما شود.

علاوه بر این در زمستان به علت خنک بودن هوا و عدم تابش شدید نور خورشید لیزر درمانی می‌تواند بهترین تاثیر را روی پوست شما داشته باشد و از عوارض جانبی آن جلوگیری کند. این موضوع به علت عدم تعریق در زمستان است. همان‌طور که می‌دانید در تابستان به علت گرمی هوا و تابش نور خورشید بدن ما گرم شده و شروع به تعریق می‌کند. از آنجایی که پوست بعد از لیزر حساس‌تر می‌شود توصیه می‌شود از انجام فعالیت‌های سنگین که سبب تعریق بدن می‌شود خودداری گردد. تعریق می‌تواند باعث ایجاد سوزش در پوست گردد که خوشبختانه در زمستان این موارد وجود ندارد و بدن و پوست فرد می‌تواند بعد از لیزر با شرایط بهتری روند بهبودی خود را طی کند.

سومین دلیلی که می‌توان گفت زمستان برای لیزر درمانی مناسب است عدم انجام سولاریوم و برنزه کردن پوست در این فصل است چرا که اکثراً افراد در فصل تابستان پوست خود را برنزه می‌کنند. همانطور که می‌دانید لیزر روی پوست‌هایی که برنزه شده‌اند می‌تواند خطرناک باشد بنابراین افراد نباید قبل از انجام لیزر و یا بعد از آن و در طول جلسات لیزر درمانی به سراغ سولاریوم و یا برنزه کردن بروند.

بهترین زمان لیزر

انجام لیزر بعد از سن ۱۸ سالگی بهترین زمان ممکن است

پزشکان و متخصصان توصیه می‌کنند افراد کمتر از ۱۸ سال به سراغ لیزر درمانی نروند. چراکه ما انسان‌ها با وارد شدن به دوره‌ی بلوغ تغییرات زیادی را در بدن خود مشاهده می‌کنیم که یکی از این تغییرات مهم می‌تواند افزایش رشد موهای زائد باشد و تا زمانی که دوره‌ی بلوغ کامل نشده است نمی‌توان گفت تا چه میزان موی زائد رشد خواهد کرد. بعد از اتمام ۱۸ سالگی این روند متوقف می‌شود و ما به راحتی می‌توانیم برای رفع موهای زائد خود سراغ لیزر درمانی برویم.

بعد از اتمام دوره‌ی عادت ماهانه لیزر درمانی را شروع کنید

درست است که با استفاده از دستگاه‌‌های جدید در این حوزه درد لیزر درمانی تا حد زیادی کاهش یافته و آن را به یک درمان بدون‌درد تبدیل کرده است اما همانطور که می‌دانید این روش نیازمند داشتن آرامش و ثبات روحی در فرد است. در دوره‌ی عادت ماهانه به علت کم شدن آستانه‌ی تحمل درد و تحت فشار بودن سیستم عصبی، لیزر درمانی می‌تواند برای شما دردناک باشد و استرس زیادی ایجاد کند. از این رو توصیه می‌شود دوره‌ی عادت ماهانه‌ی خود را پشت سر گذاشته و بعد از آن شروع به استفاده از لیزر کنید.

چند ماه بعد از اپیلاسیون بهترین زمان لیزر درمانی است

همان طور که می‌دانید دستگاه لیزر برای داشتن بهترین عملکرد نیاز به فولیکول‌های مو دارد. اگر فولیکول‌های مو وجود نداشته باشند لیزر اثری روی موها نخواهد داشت. یکی از روش‌های رفع موهای زائد استفاده از وکس یا اپیلاسیون می‌باشد که در این روش‌ها فولیکول‌های مو از ریشه خارج می‌شوند، در این حالت نور لیزر نمی‌تواند روی آن‌ها اثری داشته باشد.

زمانی که شما اپیلاسیون انجام داده‌اید و یا از دستگاه الکترولیز برای رفع موهای زائد خود استفاده کرده‌اید نمی‌توانید بلافاصله سراغ لیزردرمانی بروید چرا که شما به زمان نیاز دارید تا موهایتان به رشد طبیعی خود باز گردند. البته پزشکان توصیه می‌کنند حدود دو الی سه ماه صبر کنید تا تمام موها رشد کنند و در این فاصله نیز از کندن موها و اپیلاسیون خودداری کنید.

بهترین زمان لیزر

اگر بیماری پوستی خاصی دارید زمان لیزر درمانی خود را به تعویق بیاندازید

اگزما، حساسیت پوستی، تبخال، جوش فعال و بسیاری از بیماری‌های پوستی دیگر می‌توانند با لیزر درمانی شدت بیشتری بگیرند و موجب آسیب دیدن بیشتر پوست شود. بهتر است اگر بیماری پوستی جدی دارید به فعلاً به سراغ لیزردرمانی نروید و آن را به زمان بهتری موکول کنید.

 بهترین زمان برای استفاده از لیزر برای زنان باردار بعد از بارداری است

درست است که تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر بروز مشکلات خاص برای مادر یا جنین در دوران بارداری گزارش نشده است، اما در تمام دنیا استفاده از لیزر درمانی در دوران بارداری ممنوع اعلام شده است. این امر نیز به علت امکان بروز خطر برای جنین و مادر می‌باشد. از این به افراد باردار توصیه می‌شود لیزر درمانی خود را به بعد از دوران بارداری موکول کنند، چرا که در این دوران به علت تغییرات هورمونی میزان رشد موهای زائد بیشتر شده و تا اتمام دوران بارداری و شیردهی عدم تعادل هورمونی ادامه دارد. بعد از به دنیا آمدن کودک، بدن مادر به تعادل هورمونی می‌رسد و میزان دقیق موهای زائد مشخص خواهد شد.

بهترین زمان لیزر

زمانی که پوستتان در روشن‌ترین وضعیت ممکن است به سراغ لیزر درمانی بروید

درست است که لیزر درمانی برای تمامی پوست‌ها و موها می‌تواند اثر بخشی داشته باشد اما تاثیر آن روی پوست‌های روشن بهتر و سریع‌تر خواهد بود. پوست ما در فصل‌های گرم سال به علت قرار گرفتن زیر نور خورشید تیره‌تر از قبل می‌شود و در فصل‌های خنک سال پوست روشن‌تری داریم، از این رو توصیه می‌شود در فصل‌های سرد سال که پوست ما به مراتب چندین درجه روشن‌تر از فصول گرم است به سراغ لیزر درمانی برویم تا نتیجه‌ی بهتر و سریع‌تری دریافت کنیم.

سخن آخر

اکثر افراد اگر مشکل خاصی در بدن خود نداشته باشند و یا به بیماری‌های خاصی دچار نشده باشد می‌توانند برای رفع موهای زائد خود از لیزر بهره ببرند اما به علت این که بهترین زمان انجام لیزر بسته به شرایط جسمی و روحی شما دارد توصیه می‌شود برای تعیین بهترین زمان، با پزشک متخصص پوست مشورت کنید. مطمئناً پزشک متخصص و ماهر در این زمینه می‌تواند بهترین زمان شروع و بهترین درمان را برای شما پیشنهاد دهد.

کلیدواژه‌ها: