شما اینجا هستید:

2022-01-17

یکی از اصول مهم در مراقبت از پوست صورت، تمیز و پاک نگهداشتن آن می‌باشد. اگر پس از هر بار آرایش کردن صورت خود را با مواد و شوینده متناسب با پوستتان تمیز نکنید، در طولانی مدت باعث ایجاد جوش‌های زیر پوستی، لک‌های قهو‌ه‌ای، جو‌ش‌های سر سیاه و … می‌شوند. علاوه بر آن، به دلیل اینکه پوست همواره در معرض آلودگی‌های مختلف قرار دارد ممکن است نسبت به این آلودگی‌های واکنش نشان داده و پوست صاف شما را از بین ببرد. برای مقابله با تمامی این آلودگی‌های گفته شده، بهتر است که در مدت زمان‌های مشخص نسبت به پاکسازی و تمیز کردن عمیق پوست با استفاده از مواد و روش‌های مخصوص اقدام کنید.

پاکسازی پوست چیست و چرا انجام می شود؟

پوست صورت دارای منافذ بازی است که از آن‌ها برای آبرسانی پوست استفاده می‌کند. هنگامی که آلودگی‌های مختلف بر روی این منافذ انباشته می‌شوند، به داخل پوست نفوذ کرده و موجب ایجاد مشکلات پوستی می‌شود. به تمامی اقدامات و روش‌هایی که برای پاکسازی این آلودگی‌ها از روی پوست انجام می‌گیرد، پاکسازی و یا فیشال پوست گفته می‌شود. در حالت کلی پاکسازی و تمیز کردن پوست با استفاده از روش‌های خاص، برای سه هدف انجام می‌گیرد. که عبارتند از:

  1. از بین بردن سلول‌های مرده پوست
  2. پاکسازی صورت از آلودگی و چربی‌های اضافی
  3. کمک به آبرسانی و کلاژن سازی پوست

در ادامه به بررسی هر کدام و دلیل انجام پاکسازی برای هر یک را بررسی می‌کنیم.

پاکسازی صورت برای از بین بردن سلول های مرده پوست

در بالاترین لایه پوست یعنی اپیدرم، سلول‌های مرد‌ه‌ای قرار دارند که وظیفه‌ی محافظت از پوست در برابر آلودگی‌های مختلف را بر عهده دارند. پوست صورت هر ۳۰ روز یکبار سلول‌های جدید را جایگزین کرده و سلول‌های قبلی نیز بلاتکلیف باقی می‌مانند. به همین دلیل پزشکان متخصص توصیه می‌کنند که هر ماه یک بار نسبت به پاکسازی پوست صورت خود از این سلول‌های مرده اقدام کنید.

پاکسازی پوست

فیشال صورت برای آلودگی و چربی های اضافی

تولید چربی یکی از ویژگی‌های پوست صورت بوده و گاهاً در برخی افراد این چربی به میزان زیادی تولید می‌شود. به همین دلیل نیز پوست صورت افراد با یکدیگر متفاوت بوده و برای برخی خشک و برخی دیگر چرب می‌باشد. برای اینکه بتوان این چربی‌ها را کنترل کرد، باید از مواد مراقبتی متناسب با پوست چرب استفاده کنید. علاوه بر آن، انجام پاکسازی پوست هر ۴۰ روز یک بار می‌تواند تاثیر بسیاری در پاکسازی پوست از چربی‌های انباشته شده داشته باشد.

پاکسازی برای کمک به آبرسانی و کلاژن سازی پوست

هر چقد که سطح پوست تمیز بوده و منافذ آن نیز باز باشند، پوست بهتر می‌تواند آبرسانی و کلاژن سازی کند. به همین دلیل نیز انجام پاکسازی پوست برای جوانسازی و جلوگیری از پیری پوست، از اهمیت بسیاری برخوردار است.

انواع روش های پاکسازی پوست

روش‌های بسیاری برای انجام پاکسازی صورت وجود دارد که هر کدام با توجه به موادی که دارند، در انواع سطح‌های مختلف پاکسازی صورت را انجام می‌دهند. برخی از این پاکسازی‌ها عمیق بوده و با استفاده از دستگاه‌های مخصوص انجام می‌گیرد اما در مقابل برخی دیگر بسیار سطحی هستند و تنها می‌توانند سلول‌های مرده را لایه برداری کنند.

تمامی روش‌های پاکسازی یک هدف مشخص دارند و تقریباً شبیه به هم عمل می‌کنند اما به سبب مواد و وسیله‌هایی که در آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، متفاوت هستند. در ادامه به بررسی سه روش اصلی پاکسازی پوست می‌پردازیم که عبارتند از:

خانگی

روش‌های پاکسازی خانگی را می‌توان از جمله آسان‌ترین روش‌ها برای فیشال و پاکسازی معرفی کرد. این روش با استفاده از مواد گیاهی و خانگی انجام شده و اثر بخشی خیلی کمی دارد. البته در برخی مواقع افراد مواد و وسیله‌های لازم برای پاکسازی را خریداری کرده و خودشان نسبت به انجام آن در خانه اقدام می‌کنند که این روش کمی خطرناک می‌باشد. در حالت کلی این روش توصیه نشده و از لحاظ بهداشتی نیز مورد تایید نمی‌باشد.

پاکسازی پوست

آرایشگاهی

پاکسازی صورت در آرایشگاه، در چند سال اخیر رایج‌تر از بقیه پاکسازی‌ها بود. این روش با وجود اینکه هزینه‌ی کمی نسبت به روش‌های حرفه‌ای‌تر داشت، اما اثر بخشی قابل قبولی را ایجاد می‌کرد. پاکسازی در آرایشگاه‌ها با استفاده از کرم‌ها و ماسک‌های مخصوصی انجام شده و برای لایه برداری و از بین بردن سلول‌های مرده، از چند وسیله‌ی کاربردی نیز استفاده می‌کنند. نتایج حاصل از این روش، اثر بخشی چند هفته‌ای داشته و به شادابی و جوانسازی پوست کمک می‌کند.

مزیت روش‌ آرایشگاه‌ی، لذت بخش و آرامش بخش بودن آن‌ است. افزایش خون رسانی، تحریک کلاژن سازی، تحریک تولید سلول‌های جدید و یکسان سازی رنگ پوست نیز از دیگر مزیت‌های این روش می‌باشد. اما این روش نمی‌تواند پاکسازی عمیقی انجام دهد به همین نیز باید در کنار آن از روش کلینیکی نیز استفاده کنید.

روش های کلینیکی و حرفه ای

در کیلینیک‌ها و مراکز زیبایی معتبر، پاکسازی با استفاده از مواد و وسیله‌های حرفه‌ای انجام می‌شود. در این روش در ابتدا پوست صورت با استفاده از بخور برای پاکسازی آماده می‌شود. پس از آماده سازی نیز از کرم‌های مخصوصی برای مرطوب کردن و آبرسانی پوست استفاده می‌کنند. در کیلینیک‌ها وسیله‌های مخصوص برای آبرسانی، لایه برداری، ماساژ پوست، روشن کردن پوست و … وجود دارد که تاثیرگذاری فوق العاده‌ای دارند و اگر به طور مستمر انجام گیرند، پیری پوست را به تعویق می اندازند.

نکات مهمی که باید پس از پاکسازی رعایت کنید

در هنگام انجام پاکسازی به دلیل اینکه سلول‌های مرده جدا شده و جوش‌های فعال و زیر پوستی نیز تخلیه می‌شوند، باید سریعاً پاک شده و پوست صورت ضد عفونی شود. علاوه بر آن، برای حفظ سلامت بهداشت و عدم بروز حساسیت و آلرژی باید برخی نکات مهم را پس از پاکسازی رعایت کنید. که برخی از آن‌ها عبارتند از:

  • پس از پاکسازی حتماً صورت خود را ضد عفونی کنید.
  • تا ۲۴ ساعت از مواد آرایشی استفاده نکنید.
  • در مقابل نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید.
  • برای پاکسازی از مواد و دستگاه‌های مرغوب استفاده کنید.

کلیدواژه‌ها: