شما اینجا هستید:

2021-03-17

لیزر تنها راه برای از بین بردن همیشگی موهای زائد است. انجام این روش شاید در ظاهر خیلی ساده باشد ولی دارای حساسیت‌های زیادی بوده از این رو توصیه می‌شود حتماً قبل از انجام آن اطلاعات کافی در این زمینه بدست آورید. لیزر موهای زائد پروسه‌ای زمان‌بر بوده و تنها با صبر و نداشتن انتظارات غیر معقول می‌توان نتیجه‌ی مثبتی از آن گرفت.

برای استفاده از این دستگاه و رهایی از شر موهای بدن خود قبل، حین و بعد از لیزر درمانی موهای زائد باید نکات مهم درباره‌ی آن را بدانیم و به اقدامات و آمادگی‌های قبل از آن عمل کنیم. چرا که اگر لیزر درمانی طبق برنامه و آمادگی کافی صورت گیرد و یا به مراکز درمانی و کلینیک‌های زیبایی غیر معتبر مراجعه گردد به جای گرفتن نتیجه‌ی خوب، ضررهای جبران ناپذیری به خودمان وارد خواهیم کرد.

قبل از لیزر چه کارهایی باید انجام داد؟

لیزر موهای زائد در چند دهه‌ی اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده و مراکز درمانی زیادی برای انجام این روش آغاز به کار کرده‌اند. در این میان با رونق گرفتن بازار لیزر درمانی خیلی از افراد سود جو نیز از این شرایط استفاده کرده و با مشاوره‌ی غلط، وعده‌های دروغین و غیر معقول و صد البته قیمت‌های کمتر باعث شده‌اند تا افراد ناآگاه و بی تجربه نه تنها نتایج مطلوبی از لیزر نگیرند بلکه دچار عوارض و مشکلات جبران ناپذیری نیز شوند. به همین خاطر است که آماد گی قبل از انجام لیزر از خود دوره‌ی درمان مهم‌تر بوده و تاثیر زیادی روی نتیجه‌ی کار دارد. از این رو  ما در این مطلب به برخی از آمادگی‌های مهم قبل از انجام لیزر موهای زائد می‌پردازیم.

لیزر موهای زائد

فقط و فقط با پزشک متخصص مشورت کنید!

اگر تصمیم به انجام لیزر گرفته‌اید فقط با دکتر متخصص پوست و مو مشورت کنید. البته بهترین توصیه‌ی ما به شما مشورت با پزشک متخصص کلینیک یا مرکز درمانی موردنظر شماست. پس بهتر است بگوییم اولین قدم شما پیدا کردن کلینیک معتبر است. افرادی که تجربه‌ی انجام لیزر دارند نمی‌توانند مشاور خوبی برای شما باشند چرا که طول درمان و نحوه‌ی درمان شما بستگی به پوست و موهای زائدتان داشته و می‌تواند برای هر شخصی متفاوت باشد. مشورت با یک دکتر متخصص و مجرب از آمادگی‌های اصلی و مهم قبل از لیزر است.

هرگز به سالن‌های زیبایی جهت لیزر مراجعه نکنید

حیطه‌ی کاری مراکز درمانی و کلینیک‌ها با سالن‌های آرایشی کاملاً متفاوت است. شما برای انجام هرگونه مداخله‌ی پزشکی نیاز دارید تا تحت نظر پزشک و کادر درمانی باشید که در این زمینه تجربه و تخصص دارند و می‌توانند بهترین خدمات را برای شما ارائه دهند. با اینکه امروزه بسیاری از سالن‌های زیبایی با در دست داشتن مدارک و گواهی نامه‌های انجام لیزر، قصد انجام این کار را دارند اما توصیه‌ی ما به شما برای داشتن بهترین نتیجه، مراجعه به کلینیک‌ها و انجام این کار توسط پزشک متخصص در فضایی بهداشتی و معتبر است.

قبل از انجام لیزر اپیلاسیون نکنید

لیزر برای از بین بردن موهای زائد روی فولیکول مو اثر گذاشته و آن را تخریب می‌کند، پس باید هنگام لیزر در پوست ما فولیکول‌های مو وجود داشته باشد اما  هنگامی که ما از روش‌هایی مانند اپیلاسیون و وکس استفاده می‌کنیم، موها همراه فولیکول از پوست ما خارج می‌شوند و در این حالت با عدم وجود فولیکول داخل پوست لیزر نیز اثری روی موهای ما نخواهد گذاشت. به همین دلیل باید ۶ تا ۸ هفته قبل انجام لیزر اپیلاسیون نکنید و از تیغ و یا ژیلت برای از بین بردن موهای زائد خود استفاده کنید.

لازم به ذکر است اگر تحت درمان لیزر موهای زائد هستید باز هم نباید از اپیلاسیون و روش‌های این چنینی که موها را از ریشه می‌کشد استفاده کنید، در این مدت نیز در صورت رشد موها باید آن را شیو کنید.

آمادگی های قبل از انجام لیزر درمانی

پوستی بدون التهاب داشته باشیم

یکی دیگر از آمادگی‌های قبل از لیزر داشتن پوستی بدون التهاب و زخم است. قبل از انجام لیزر باید توجه داشته باشیم نقاطی از پوستمان که می‌خواهیم لیزر کنیم هیچگونه التهابی نداشته باشد و حتماً از مصرف داروهایی که سبب التهاب در پوست می‌شوند خودداری کرده و پوستی تمیز بدون هر گونه مواد آرایشی و بهداشتی داشته باشیم. قبل از شروع جلسات درمان حتماً پوست خود را با پاک کننده‌ی ملایم تمیز کنید تا لیزر تاثیر خوبی روی پوستتان داشته باشد.

برنزه نکنید

نحوه‌ی عملکرد دستگاه لیزر به گونه‌ای است که رنگدانه‌های تیره را هدف قرار داده و فولیکول‌ها و در نتیجه موهای زائد را از بین می‌برد، پس وقتی پوست برنزه می‌شود دستگاه لیزر با تشخیص اشتباه رنگدانه‌های تیره به بقیه‌ی نقاط پوست نیز آسیب می‌رساند و موجب می‌شود نه تنها شخص نتیجه‌ی مطلوبی از لیزر نگیرد بلکه احتمال دارد پوست دچار سوختگی نیز شود. بنابراین توصیه می‌شود ۴ هفته قبل از انجام لیزر به هیچ عنوان آفتاب نگرفته و برنزه نکنید تا بتوانید آمادگی لازم قبل از انجام لیزر را داشته باشید.

واقع بین باشید لیزر معجزه نخواهد کرد

واقع بین بودن و نداشتن انتظارات نامعقول از لیزر از آمادگی‌های مهم قبل لیزر به شمار می‌رود. باید در نظر داشته باشیم که انجام لیزر پروسه‌ای زمان‌بر بوده و نمی‌توان بعد از یک جلسه درمان انتظار داشت که اکثر موهای ما از بین برود بلکه بعد از چندین جلسه نتایج آن مشخص می‌شود. علاوه بر این بهتر است دقت داشته باشید گذراندن تمام جلسات لیزر درمانی که پزشک متخصص برای شما تعیین می‌کند بسیار مهم است و در صورت تکمیل نشدن آن ممکن است شما شاهد رویش مجدد موها باشید از این رو توصیه می‌شود تمام جلسات خود را تکمیل کنید.

با پزشک خود صادق باشید

اگر از بیماری خاصی رنج می‌برید که سبب ضعف سیستم ایمنی شما می‌شود یا دچار دیابت هستید و یا اگر داروهای خاصی مانند آسپرین، وارفارین و … مصرف می‌کنید بهتر است در جلسه‌ی مشاوره‌ی آن را به پزشک خود اطلاع دهید. در برخی موارد احتمال دارد پزشک، شما را از لیزر درمانی منع کرده و روش‌های دیگری را پیشنهاد دهد. برای داشتن بهترین نتیجه و حفظ سلامتی عمومی بدن خود بهتر است با پزشک خود صادق بوده و تمام مشکلات خود را به او بگویید.

کلیدواژه‌ها: