شما اینجا هستید:

2021-02-10

کلاژن یکی از مهم‌ترین و فراوان‌ترین پروتئین‌ها در بدن انسان است که نقش‌های مهم و مختلفی بر عهده دارد. یکی از این نقش‌های مهم کمک به ایجاد ساختار پوست و حفظ حالت الاستیسیته و زیبایی آن است. در سال‌های اخیر در بسیاری از روش‌های زیبایی و تزریقات پوستی از این ماده‌ی مهم استفاده می‌شود. علاوه بر این، کرم‌ها و لوسیون‌های مختلفی نیز از این ماده برای بهبود کیفیت و ساختار پوست تولید شده است. اگر شما نیز نمی‌دانید کلاژن چیست و چه فوایدی برای پوست دارد مطلب ما را تا انتها مطالعه کنید.

کلاژن چیست؟

کلاژن یکی از فراوان‌ترین پروتئین‌ها در بدن انسان است که تقریباً یک سوم از ساختار آن را پروتئین تشکیل داده است. این ماده یکی از عناصر مهم سازنده‌ی استخوان‌ها، عضلات، تاندون‌ها و رباط‌ها می‌باشد. علاوه بر این ماده در رگ‌های خونی و دندان‌ها نیز وجود دارند. در واقع می‌توان آن را به عنوان یک چسب در نظر گرفت که با حالت انعطاف پذیری خود مواد و ساختارهای مختلف بدن را در کنار یکدیگر حفظ می‌کند.

کلاژن دارای ۱۶ نوع است که یکی از این کلاژن‌ها که به فیلتراسیون پوست کمک می‌کند در لایه‌ی اپیدرم پوست قرار دارد. این ماده با خاصیت الاستیسیته‌ی خود توانایی این را دارد که پوست را انعطاف پذیر و شاداب نگه دارد. متاسفانه با افزایش سن بدن ما کلاژن‌های کمتر و با کیفیت پایین‌تری تولید خواهد کرد از این رو پوست سفتی، لطافت و انعطاف‌پذیری قبلی خود را از دست خواهد داد که این موارد از آثار قابل لمس کلاژن در پوست هستند. از مواد مهمی که برای سنتز پروتئین کلاژن در بدن مورد نیاز است ویتامین C می‌باشد، از این رو استفاده از ویتامین C در تولید و حفظ کلاژن‌های پوست بسیار ضروری به نظر می‌رسد.

اهمیت تولید کلاژن برای زیبایی و سلامت پوست

زمانی که بدن و پوست به مقدار کافی بتواند از این پروتئین ضروری تولید کند پوست می‌تواند انعطاف پذیری خوبی داشته باشد و نرم و شاداب باشد. برعکس این حالت در صورتی است که پوست نتواند به اندازه‌ی کافی از این ماده تولید کند در این حالت پوست صورت و بدن دچار خشکی و چین و چروک خواهد شد. افرادی که به نسبت دیگران بیشتر از پروتئین‌ها و ویتامین سی استفاده می‌کنند دارای پوست نرم‌تر و جوانتری هستند و این مورد می‌تواند اهمیت وجود کلاژن در پوست را نشان دهد.

 چه عواملی باعث تخریب و یا کاهش تولید کلاژن می‌شود؟

 • افزایش سن
 •  عدم استفاده از پروتئین‌ها و مواد مورد نیاز برای تولید آن
 • قرار گرفتن بیش از حد زیر نور خورشید
 •  استفاده از دخانیات و سیگار
 • استفاده بیش از حد از شکر
 • یائسگی

تغذیه سلامتی و زیبایی پوست

 افزایش سن

با افزایش سن بنابه تغییراتی که در بدن انسان رخ می‌دهد، بدن نمی‌تواند این پروتئین مهم را تولید کند. پزشکان می‌گویند از سن ۲۵ سالگی به بعد تولید کلاژن در بدن کاهش یافته و از سن ۳۰ سالگی کاهش آن به صورت محسوس‌تر اتفاق می‌افتد. کمبود تولیداین ماده با افزایش سن سبب شل شدن پوست، افزایش چین و چروک و کاهش انعطاف پذیری آن می‌شود و زیبایی پوست را کاهش می‌دهد.

کاهش مصرف پروتئین‌ها

زمانی که ما از پروتئین‌ها و مواد لازم مانند ویتامین c استفاده نمی‌کنیم بدنمان توانایی این را ندارد که بتواند کلاژن‌های کافی و با کیفیت بهتری برای پوست ما بسازد، در این حالت کیفیت و ساختار پوست نیز دچار تغییرات شده و زیبایی و سلامت آن نیز کم می‌شود.

نور خورشید

وجود اشعه ماورا بنفش در نور خورشید می‌تواند تولید کلاژن را بسیار کاهش دهد. از این رو افرادی که زیر نور شدید خورشید می‌مانند، تولید این ماده در بدن آن‌ها کاهش یافته و سلامتی و زیبایی پوست آن‌ها دستخوش تغییر می‌شود.

خوردن بیش از حد شکر

شکر علاوه بر تاثیرات منفی که برای بدن دارد در تولید کلاژن و ترمیم ساختار آن نیز می‌تواند تاثیر منفی بگذارد.

سیگار کشیدن

بر اساس تحقیقات بسیاری از محققان به نتیجه رسیده‌اند که سیگار می‌تواند سبب کاهش تولید کلاژن در بافت‌های مختلف بدن شود، از این رو در تولید کلاژن نیز می‌تواند بسیار تاثیر‌گذار باشد. سیگار می‌تواند تولید این ماده را کاهش داده و در بهبود زخم‌ها و سلول‌های پوستی اختلال ایجاد کند و در نهایت سبب چین و چروک و کاهش لطافت پوست ‌شود.

 کلاژن سبب چه می‌شود؟

 • جلوگیری از شل شدن و افتادگی پوست
 • جلوگیری از خشکی پوست
 • جلوگیری از ایجاد چین و چروک در پوست
 • افزایش لطافت پوست
 • افزایش کیفیت ساختار پوست
 • کمک به بهبودی سریع پوست
 • حفظ حالت انعطاف پذیری پوست
 • جلوگیری از پیری پوست
 • کمک به ترمیم سلول‌های پوست
 • سبب کاهش سلولیت پوست

تغذیه سلامتی و زیبایی پوست

منابع مهم کلاژن

همانطور که قبلاً نیز اشاره شد این ماده تاثیرات مفید بسیاری برای پوست و بدن ما دارد از این رو ما باید تلاش کنیم تا برای جلوگیری از کم شدن تولید آن در بدن از موادی که دارای کلاژن هستند یا به تولید آن کمک می‌کنند استفاده کنیم، به همین منظور بهتر است مواد غذایی زیر را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

 • سبزیجات و میوه‌ها
 •  اسیدهای چرب امگا ۳
 •  مکمل‌های کلاژن

شما می‌توانید با مصرف سبزیجات تولید کلاژن در بدن خود را افزایش دهید. سبزیجاتی که دارای ویتامین سی و آنتی اکسیدان‌ها هستند مانند انواع کلم‌ها و اسفناج می‌توانند کمک شایانی به تولید کلاژن کنند. استفاده از ماهی‌ها که دارای اسیدهای چرب امگا ۳ هستند نیز از اهمیت بسیار زیادی در تولید کلاژن در بدن دارند. برای افرادی که تولید کلاژن آن‌ها بسیار کم می‌باشد توصیه می‌شود با تجویز پزشک متخصص از مکمل‌های کلاژن استفاده کنند تا سلامت بدن و پوستشان تضمین شود.

چگونه می‌توان تولید کلاژن را افزایش داد؟

علاوه بر مصرف مواد غذایی و مکمل‌های کلاژن یکی از روش‌های جدیدی که امروزه برای از بین بردن چین و چروک و افزایش جوانی پوست از آن‌ها استفاده می‌شود بهره گیری از دستگاه‌های پزشکی مانند لیزر است. این دستگاه‌ها با اشعه‌های خود و ایجاد گرمای لازم می‌توانند با تحریک کلاژن تولید آن را افزایش دهند و می‌توانند عوارض به وجود آمده از کمبود کلاژن را کاهش داده و پوست را زیباتر کنند.

کلیدواژه‌ها: