شما اینجا هستید:

2020-11-16

موها تاثیر بسیار زیادی روی زیبایی و جوانی چهره‌ی افراد دارند که این امر به خصوص برای زنان جوان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است اما گاهاً بر اثر برخی مشکلات در بدن، افراد شاهد از دست دادن موهای خود می‌شوند که می‌تواند ناراحتی و استرس زیادی در آن‌ها به وجود آورد که خود این استرس می‌تواند روند ریزش مو را نیز تشدید کند. با پیشرفت علم پزشکی روش‌های زیادی برای بازگرداندن موهای از دست رفته در بسیاری از موارد وجود دارد که یکی از این روش‌ها کاشت مو است.

کاشت مو

کاشت مو یا پیوند مو همان برداشت ریشه‌های مو از قسمت‌های پر یا همان بانک مو و پیوند آن به قسمت‌های خالی سر است. درست است که کاشت مو در خانم‌ها عمل زیبایی رایجی محسوب نمی‌شود اما هستند زنانی که به علت ریزش موهای سر، ابرو یا پلک خود به کلینیک‌های زیبایی مراجعه می‌کنند. بهتر است بدانید حساسیت‌های عمل کاشت مو در خانم‌ها بیشتر از آقایان می‌باشد چرا که زنان در مقابل هر تغییری در چهره و بدن خود حساس‌تر هستند.

با اینکه ریزش مو در زنان کمتر از مردان اتفاق می‌افتد که اغلب به علت پراکندگی ریزش، نیاز شدیدی به انجام کاشت مو در این افراد احساس نمی‌شود اما با این حال بسیاری از زنان دوست دارند که موهای طبیعی قبلی خود را به دست آورند، از این رو قبل از انجام هر کاری بهتر است پزشک و کلینیک زیبایی معتبری برای انجام کاشت موی خود انتخاب کنید تا نتایج خوبی بگیرید.

آیا کاشت مو در زنان امکان پذیر است؟

در مورد پاسخ این سوال بهتر است بگوییم برای کاشت مو برخی نکات و موارد مهم وجود دارند که با رعایت آن‌ها و در نظر داشتن شرایط بیمار، تشخیص این عمل توسط پزشک مربوطه انجام می‌گیرد. با توجه به الگوی ریزش موی زنان و تفاوت آن با مردان در برخی موارد نمی‌توان کاشت مناسبی برای زنان ایجاد کرد. اغلب مردان دارای الگوی ریزش موی مشابهی هستند به این صورت که خط رویش و قسمت بالای سر آن‌ها دچار ریزش می‌شود اما بقیه‌ی قسمت‌های سر به خصوص موهای پشت گردن و گوش‌ها از کیفیت خوبی برخوردارند و می‌توانند گزینه‌ی مناسبی برای پیوند یا همان بانک مو محسوب شوند.

در مردان اگر بانک موی سر نیز کافی نبود می‌توان از موهای ریش یا بقیه‌ی قسمت‌های بدن برای این کار بهره برد اما اغلب زنان ریزش موی گسترده و پراکنده‌ای دارند به این حالت که اغلب تمام موهای سر با شدت کم دچار ریزش می‌شوند، از این رو نمی‌توان بانک موی مناسبی برای کاشت مو در زنان پیدا کرد.

بهتر است دقت کنید قبل از انجام کاشت مو شما باید آزمایش‌های لازم را انجام دهید تا علت اصلی ریزش موی شما تعیین گردد چرا که ممکن است با مصرف داروهای خوراکی مشکل ریزش مویتان به راحتی حل شده و نیازی به کاشت نباشد. اغلب عمل کاشت مو در افرادی انجام می‌شود که روش‌های درمانی دیگر را پشت سر گذاشته و به نتیجه نرسیده‌اند.

دلایل ریزش مو در زنان

علت ریزش مو در زنان با مردان متفاوت است اغلب مردان به علت ژنتیک و ارث موهای خود را از دست می‌دهند اما در زنان دلایل و عوامل مختلفی می‌تواند موجب ریزش مو در آن‌ها شود که مهم‌ترین آن‌ها می‌تواند کاهش وزن و ریزش‌های بعد از بارداری باشد. عوامل زیر جزو مهم‌ترین دلایل ریزش مو در زنان محسوب می‌شوند:

 •  کاهش سریع وزن
 • مشکلات تیروئیدی و سایر بیماری‌های هورمونی
 • بارداری و زایمان
 • استرس، اضطراب و مشکلات عصبی
 • تصادف، سوختگی یا سانحه‌
 • کشیده‌گی بیش از حد و طولانی مدت موها
 • کم خونی و مشکلات تغذیه‌ای
 • یائسگی
 • عوارض جانبی استفاده از برخی داروها
 • مشکلات و بیماری‌های مربوط تخمدان
 • ارث و ژنتیک
 • استفاده‌ی بیش از حد از مواد شیمیایی مانند رنگ و …
 • و….

الگوی ریزش مو در زنان

الگوی ریزش مو در زنان با مردان تفاوت‌های زیادی دارد، مردان بیشتر موهای جلوی سر و خط رویش جلوی سر را از دست می‌دهند و این کم شدن مو در پشت سر و پشت گوش آن‌ها اتفاق نمی‌افتد اما در زنان ریزش مو به صورت گسترده در تمام نقاط سر مشاهده می‌شود. خوشبختانه ریزش مو در زنان خط طبیعی رویش مو جلوی سر را تغییر نداده و این امر موجب می‌شود کاشت مو در زنان طبیعی‌تر جلوه دهد.

بانک مو در کاشت موی خانم‌ها

در زنان نیز اغلب از پشت سر و  پشت گوش‌ها برای دریافت گرافت‌های لازم جهت پر کردن قسمت‌های خالی جلوی سر که در معرض دید قرار دارند استفاده می‌شود. موها و گرافت‌های لازم از پشت سر و از نواحی که پزشک متخصص تشخیص می‌دهد دریافت شده و در قسمت‌‌های لازم پیوند زده می‌شود. موهای اطراف گرافت‌ها به علت بلند بودن، محل برداشت مو را می‌پوشانند و مشکلی در زیبایی این نواحی و دیده شدن جای زخم‌ها به وجود نمی‌آورد.

روش‌های کاشت مو در زنان

روش‌های برداشت گرافت‌ها و کاشت مو در زنان و مردان تفاوتی ندارد یعنی به همان صورت که در مردان نیز بعد از انجام بی حسی موضعی، موهای لازم از قسمت بانک مو استخراج شده و به قسمت‌های خالی پیوند زده می‌شود. پزشک متخصص نیز می‌تواند به صلاح دید خود از روش‌های مختلف کاشت مو استفاده کند.

دوره‌ی بهبودی بعد از کاشت مو در خانم‌ها

دوره‌ی بهبودی و عوارض کاشت مو در مردان و زنان تفاوت چندانی ندارد. در کاشت مو جای زخم و برداشت موها بعد از یک الی دو روز و یا نهایت یک هفته بهبود یافته و موها نیز شروع به رشد خواهند کرد.  بهتر است بدانید برای داشتن رشد و رویش طبیعی موها اندکی باید صبر کرد چرا که موها بعد از یک دوره ریزش، دوباره رشد طبیعی خود را به دست می‌آورند که این اتفاق اغلب بعد از ۶ الی ۱۲ ماه روند طبیعی به خود خواهد گرفت. در زنان به دلیل این که اغلب موهای بلندتری دارند جای زخم و اسکار در سر آن ها قابل رویت نیست در نتیجه کمتر به مشکل بر می‌خورند.

نتایج کاشت مو در  خانم ها

بسیاری از خانم‌ها از کاشت موی خود انتظارات غیر واقعی دارند چرا که آن‌ها انتظار دارند زمانی که کاشت مو انجام می‌دهند موهای سرشان به حالت قبلی بازگردد و توقع دارند تا موهای بسیار پرپشتی داشته باشند. باید دقت کنید کاشت مو در زنان اغلب به علت بانک موی ضعیف، تارهای نازک و ریزش وسیع پرپشتی زیادی نخواهد داشت، برای گرفتن نتایج بهتر باید این کار را تکرار کنند.

تخصص و مهارت پزشک متخصص

در عمل‌های زیبایی تخصص، تبحر و مهارت پزشک متخصص از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا اغلب عمل‌های زیبایی جهت زیباتر شدن چهره انجام می‌گیرند از این رو  از حساسیت بالایی برخوردارند که این مساله در مورد زنان پر رنگ‌تر است به همین علت باید برای انجام آن نزد پزشک متخصص در مراکز معتبر مراجعه شود. در زنان تخصص پزشک اهمیت بیشتری دارد چرا که در مردان عمل پیوند در جای خالی بی مو انجام می‌گیرد اما در زنان این کاشت در کنار موهای قبلی انجام می‌گیرد و باید دقت نمود تا به موهای قبلی شوک وارد نشود.

علت عدم محبوبیت روش کاشت مو در زنان

کم و ضعیف بودن بانک مو در بدن زنان از عواملی است که موجب شده تا کاشت مو در بین زنان طرفداران چندانی نداشته باشد. با وجود این که گفته شد کاشت مو در خانم‌ها نیز امکان پذیر است افراد کمتری از این عمل نتیجه می‌گیرند و اغلب پزشکان روش‌های دیگر را برای درمان و پر پشت نشان دادن موها پیشنهاد می‌کنند.

زمانی که زنان دچار ریزش مو می‌‌شوند، ریزش موی آن‌ها به صورت گسترده و در تمام سر اتفاق می‌افتد از این رو موهایی که به عنوان موهای اهدایی برای جلوی سر استفاده می‌شوند نیز خاصیت ریزش را با خود به همراه دارند و بعد از پیوند نیز به روند ریزش قبلی خود ادامه خواهند داد، از این رو نتایج کاشت در بیشتر زنان موفقیت آمیز نخواهد بود. با این حال تشخیص و تجویز پزشک متخصص مربوطه برای انجام کاشت در اولویت قرار دارد تا با بررسی شرایط جسمی بیمار و ویژگی‌های پوست و موی او اقدام به انجام این عمل کند.

 

کلیدواژه‌ها: