شما اینجا هستید:

2021-02-10

شاید شمایی که متقاضی کاشت ‌مو هستید نیز در مورد بانک‌ مو اطلاعات کافی ندارید. بانک مو در واقع محلی است که در کاشت مو، موها را از آن قسمت استخراج کرده و به نواحی کم پشت و یا بدون مو پیوند می‌زنند. بانک موی افراد اغلب قسمت‌های بغل سر و یا پشت سر را شامل می‌شود. نقطه‌ای که در اینجا اهمیت دارد این است که ممکن است برخی از افراد از بانک موی ضعیفی برخوردار باشند، یعنی قسمت‌های پشت گوش و سر آن‌ها دارای تعداد مناسبی از موها نباشد، در این حالت چگونه پیوند مو انجام خواهد گرفت؟ آیا می‌توان از موهای نقاط دیگر بدن برای کاشت مو استفاده کرد؟

بانک مو چیست؟

همانطور که در بالا نیز گفته شد بانک مو به محلی گفته می‌شود که دارای موهای پر پشت‌تر و با تراکم بیشتری است و متخصصان کاشت مو از موهای این محل برای پیوند زدن به قسمت‌های خالی سر استفاده می‌کنند. بانک مو قسمت‌های پشت سر و بغل گوش را شامل می‌شود که عمدتاً طبق تحقیقات پزشکان و متخصصین، موهای این قسمت کمتر دچار ریزش و طاسی می‌شوند و اغلب تا آخر عمر به رشد و رویش خود ادامه می‌دهند. مگر در برخی موارد مانند برخی بیماری‌ها و یا ناراحتی‌های خاص که ممکن است منجر به از دست دادن کل موها شود.
پس باید بگوییم موهای قسمت پشت سر و بغل گوش بهترین گزینه و کاندید برای پیوند زدن مو به قسمت‌های خالی سر محسوب می‌شوند. پزشکان موهای این قسمت را به صورت نامنظم و به نحوی که زیبایی این قسمت نیز تحت تاثیر قرار نگیرد، به نواحی جلوی سر پیوند داده و عمل کاشت مو را انجام می‌دهند.

بانک موی ضعیف

ممکن است برخی از افراد دارای بانک موی ضعیفی باشند یا به عبارت ساده‌تر موهای پشت سر و بغل گوش آن‌ها از تراکم مناسبی برخوردار نباشد در این حالت پزشکان از بانک موی دیگری برای عمل پیوند کاشت مو استفاده می‌کنند. چند گزینه می‌تواند پیشروی پزشکان برای انتخاب بانک مو قرار بگیرد مانند موهای ریش، سینه و سایر نقاط بدن.
پزشکان اغلب استفاده از موهای ریش را در اولویت قرار می‌دهند چرا که شباهت بیشتری به موهای سر دارد. البته توجه داشته باشید این موها برای قسمت‌های مرزی و خط رویش جلوی سر مناسب نیستند، برای این قسمت‌ها از موهای نازک‌تر بدن باید استفاده کرد.
در مواردی هم که ریش فرد از تراکم مویی خوبی برخوردار نباشد پزشک متخصص به بانک موی سینه و بدن فرد مراجعه کرده و موهای لازم را از این قسمت استخراج می‌کند.

کدام بانک مو مناسب‌تر است؟

بانک موی اصلی که همان موهای خود فرد است از خاصیت منحصربه‌ فردی برخوردارند که موهای بقیه‌ی قسمت‌های بدن این خاصیت را ندارد. همچنین ضخامت و فرم موهای بدن و سر متفاوت بوده و ممکن است هماهنگی لازم و کافی بین آن‌ها بعد کاشت به وجود نیاید، علاوه بر این به علت تفاوت در فولیکول‌های موی سر و بدن ممکن است بعد از مدتی موهای پیوند داده شده از طریق بدن، ریزش پیدا کنند بنابراین باید بگوییم بهترین بانک مو، موهای پشت سر و نواحی پشت گوش فرد است که از تراکم و جنس مناسبی برخوردار بوده و نتایج خوبی را ارائه می‌دهد.

کاشت مو

چرا بانک موی بدن برای کاشت مو خوب نیست؟

  • تفاوت در ساختار موی بدن و موهای سر
  • نحوه‌ی برداشت موهای بدن
  • ناسازگاری بین خاصیت موهای بدن و سر
  • احتمال پس زدن موهای پیوند زده شده
  • نابودی کامل موهای پیوند زده شده بعد از چند سال

آیا گرافت‌ها یا موهای برداشت شده دوباره رشد خواهند کرد؟

مسئله‌ی مهمی که بیشتر افراد به آن دقت نمی‌کنند این است که احساس می‌کنند زمانی که گرافت و یا موهای استفاده شده‌ی پشت سر، به جلوی سر پیوند داده می شوند دوباره بعد از مدتی رشد خواهند کرد. باید بگویم متاسفانه موهای برداشت شده دیگر رشد نخواهند کرد به همین علت است که پزشکان توصیه می‌کنند افراد برای کاشت مو به پزشکان متخصص و مراکز معتبر مراجعه کنند چرا که در صورت عدم موفقیت آمیز بودن کاشت مو، بانک موی خود را نیز از دست خواهند داد.

آیا کاشت مو با بانک موی دیگران امکان پذیر است؟

بسیاری از افرادی که بانک موی مناسب و کافی برای کاشت مو ندارند به‌ دنبال بانک موی اهدائی یعنی گرافت‌هایی هستند که از بانک موی دیگران گرفته شود اما متاسفانه باید بگوییم این عمل امکان پذیر نیست چرا که بدن افراد فقط به فولیکول‌های موی خود پاسخ مثبت داده و در غیر این صورت فولیکول‌های ناشناس را پس خواهد زد.

اهمیت نگهداری از بانک مو

بعد از کاشت مو برخی افراد فکر می‌کنند که قسمت جلوی سر که گرافت‌ها در آن کاشت شده‌اند از اهمیت بیشتری برخوردارند اما باید بدانید بانک موی شما نیز نیاز به مراقبت بیشتری دارد چرا که محل زخم‌های آن در روزهای اولیه می‌تواند برای شما مشکلات زیادی ایجاد کند. هنگام کاشت مو شما باید از محل بانک مو به خوبی مراقبت کنید تا دچار عفونت، جای زخم، اسکار و یا خونریزی نشود.

در روزهای اولیه شما باید محل بانک مو را به خوبی و در دفعات مرتب شستشو داده و زخم‌های آن را ضدعفونی کنید. همچنین هنگام خوابیدن و یا لباس پوشیدن مراقب قسمت بانک موی خود باشید تا دچار خونریزی نشود. اگر بتوانید از داروهایی که پزشک متخصص برای شما تجویز کرده استفاده کنید و دستورالعمل‌های مربوطه را به خوبی رعایت کنید بانک مو به سرعت بهبود می‌یابد و مشکلی برای شما ایجاد نخواهد کرد.

کاشت مو

آیا زخم‌های ایجاد شده بر اثر پیوند مو به سرعت بهبود می‌یابند؟

از آنجایی که روش‌های نوین پیوند مو بدون هرگونه عمل جراحی انجام می‌گیرد زخم‌های ایجاد شده بسیار سطحی و کوچک هستند و بعد از چند هفته به صورت کامل بهبود می‌یابند و جای هیچگونه زخمی باقی نخواهد ماند. موهای پیوند زده شده نیز بعد از چند هفته ریزش، دوباره رشد و رویش خود را به دست آورده و در طی ۹ الی ۱۲ ماه شما شاهد رویش موهای طبیعی خود با تراکم بالا خواهید بود.

مناسب‌ترین سن برای کاشت مو

درست است که سن مشخص و معینی برای کاشت مو تعیین نشده است اما اغلب پزشکان توصیه می‌کنند قبل از ۲۵ سالگی این عمل انجام نگیرد چرا که مقدار و محل ریزش موهای فرد قبل از ۲۵ سالگی به طور کامل مشخص نمی‌شود و بعد از این سن می‌توان خط ریزش را به صورت کامل مشخص کرد و عمل پیوند مو را انجام داد.

اهمیت تجربه‌ی پزشک جراح کاشت مو

عمل کاشت مو عملی بسیار حساس محسوب می‌شود از این رو مراجعه به پزشک متخصص معتبر که دارای تجربه‌ی کافی در این زمینه است از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که نحوه‌ی برداشت گرافت‌ها از بانک مو باید به نحوی صورت گیرد که تراکم و زیبایی این قسمت نیز حفظ شده و اثر زخمی بر جای نماند.
همچنین پزشک متخصص باید بتواند با ایجاد خط رویش طبیعی، عمل کاشت موی درستی انجام دهد. رعایت نکات بهداشتی هنگام کاشت مو از وظایف دیگر پزشک متخصص است تا از بیماری، عفونت و عوارض جانبی این عمل کاسته شده و پیوند موی سالم و ایمنی صورت گیرد.

 

“کاشت مو هم می‌تواند مثله بورس یک سرمایه گذاری بزرگ باشد، فقط کافیست اندکی صبر کنید چرا که بعد از مدتی صاحب سرمایه‌ی بزرگی خواهید شد و آن موهای طبیعی و پر پشت شماست”

کلیدواژه‌ها: