شما اینجا هستید:

2020-10-27

امروزه اغلب افراد روی بدن خود و یا ابروهایشان اثری از تاتوهای قدیمی دارند که از آن خسته شده‌اند و شاید بخواهند مدل آن را تغییر دهند یا به کل آن را پاک کنند. پاک کردن تاتو کار سختی است که اغلب با روش‌های درمانی مختلف مانند کرم‌های لایه بردار یا روش‌های درمانی خانگی زمان زیادی را می‌طلبد که در نهایت نیز به طور کامل پاک نخواهد شد. تاکنون نیز بر اساس تحقیقات انجام گرفته روش کامل و دقیقی برای از بین بردن تاتوی بدن کشف نشده و درمان‌های دارویی نیز جواب دهی کاملی ندارند به جز استفاده از دستگاه لیزر و پرتوهای آن.

پاک کردن تاتوی بدن و ابرو با دستگاه لیزر

با پیشرفت علم پزشکی به خصوص در حوزه‌ی پوست و زیبایی و ورود دستگاه‌های لیزر به این حوزه بسیاری از مشکلات و عارضه‌های پوستی با کمترین عارضه و ایمن‌ترین حالت ممکن برطرف و درمان شده‌اند. با گذشت زمان میزان اثر بخشی و امکانات پیشرفته‌ی این دستگاه‌ها در حال تکمیل شدن هستند که توانسته‌اند استفاده از عمل‌های جراحی تهاجمی را به حداقل برسانند و با استفاده از روش‌های بدون درد و روش‌های غیر تهاجمی مشکلات پوستی را درمان کنند.

روش کار لیزر برای پاک کردن تاتو

دستگاه لیزر با استفاده از پرتوهای خود با هدف قرار دادن رنگدانه‌های زیر پوست یعنی ملانین‌ها موجب نابودی آن‌ها می‌شود. این تعریف می‌تواند ساده‌ترین تعریف برای آشنایی با روش کار از بین بردن جای تاتوی ابرو و بدن باشد. در واقع لیزر رنگدانه‌های موجود در پوست را مورد هدف قرار داده و موجب می‌شود این سلول‌ها پاره شده و خورد شوند. در نهایت نیز این رنگدانه‌ها توسط سلول‌های ماکروفاژ و سیستم لنفاوی که وظیفه‌ی پاکسازی بدن از عناصر خارجی را بر عهده دارند، از روی پوست پاک شده و از بدن دفع می‌گردند.

از بین بردن تاتو با لیزر به چه عواملی بستگی دارد

 • ویژگی‌های پوستی بیمار
 • رنگ پوست بیمار
 • رنگ تاتو
 • عمق تاتو
 • زمان انجام تاتو
 • و…

ویژگی‌های پوستی بیمار

ویژگی‌های بدن و پوست هر انسانی منحصر به فرد و متفاوت از دیگران است و ممکن است حتی اعضای یک خانواده نیز پوست یکسانی نداشته باشند و همین علت باعث می‌شود هنگام پاک کردن تاتو با استفاده از لیزر نتایج متفاوتی را مشاهده کنیم. در درمان با لیزر بهتر است با پزشک متخصص خود مشورت کرده و برای تکمیل دوره‌ی درمانی خود صبور باشید.

 

رنگ پوست بیمار

رنگ پوست بیمار نیز می‌تواند نتایج متفاوتی را در از بین بردن اثرات تاتو با استفاده از لیزر ارائه دهد. همانطور که می‌دانید به علت تجمع کمتر ملانین‌ها و رنگ دانه‌های پوستی در افراد با پوست روشن و سفید، در درمان جای تاتوهای قدیمی نیز پوست‌های سفید و روشن‌ جوابدهی خوب و سریعی نسبت به پوست‌های تیره دارند. البته این سخن به این معنا نیست که در پوست‌های تیره جای تاتو دیرتر بهبود می‌یابد، بلکه ممکن است مدت زمان زیادی بطلبد و نیاز به تعداد جلسات بیشتری باشد.

رنگ تاتو

رنگ تاتوی انجام گرفته نیز در درمان جای تاتوی قدیمی شما بسیار موثر است. در اکثر دستگاه‌های لیزر، پرتوها به سلول‌های رنگی تیره مانند مشکی تمایل بیشتری دارند و توسط این رنگ‌ها زودتر و بیشتر جذب می‌شوند در نتیجه تاتوهایی با این رنگ زودتر نیز پاک شده و درمان می‌یابند.

عمق تاتو

تاتوهای تیره‌تر در عمق بیشتری انجام گرفته‌اند و سخت‌تر نیز از پوست پاک می‌شوند. تاتوهای کم رنگ عمق کمتری داشته و با چند جلسه به راحتی پاک می‌شوند. تعداد جلسات تمدید تاتو نیز در طول درمان تاثیر دارد و می‌تواند روند بهبودی را تحت تاثیر قرار دهد.

زمان انجام تاتو

تاتوهای قدیمی به مرور زمان کم رنگ‌تر می‌شوند به همین علت است که خانم‌هایی که ابروهای خود را تاتو کرده‌اند بعد از گذشت چند سال یا حتی چند ماه دوباره آن را تمدید می‌کنند. از این رو می‌توان گفت تاتوهای که به مرور زمان کم رنگ‌تر شده‌اند زودتر نیز پاک می‌شوند.

بهترین دستگاه لیزر برای پاک کردن خال کوبی و تاتو

بهترین دستگاه لیزر برای پاک کردن خال کوبی و تاتو، لیزرهایی معروف به Q-switched هستند. عبارت Q-switched اسم یک دستگاه یا تکنولوژی خاص نیست، بلکه نشان‌دهنده‌ی یک قابلیت در دستگاه لیزر است. این قابلیت در برخی دستگاه‌های لیزر حتی در لیزر رفع موای زائد مانند الکساندرایت کندلا نیز موجود است و بنابه تشخیص و تجویز پزشک متخصص در طول موج و انرژی متفاوت و تعداد جلسات درمانی موردنیاز با توجه به نوع تاتو و خالکوبی شما انجام می‌گیرد.

دستگاه‌های مجهز به این ویژگی، پالس نوری قدرتمندی را به پوست می‌فرستند، از آنجایی که انرژی این پالس نوری یک میلیاردم ثانیه می‌تواند دوام داشته باشد به سرعت جذب رنگدانه‌های تاتو شده و آن‌ها را منفجر می‌کند.

موارد منع استفاده از لیزر برای رفع تاتو

 • اگر فرد تحت درمان با قرص راکوتان باشد
 • کسانی که خود را برنزه کرده باشند
 • افراد دارای تیپ پوستی بسیار تیره
 • افراد دچار بیماری لوپوس اریتماتو
 • افراد دچار بیماری روحی، روانی (سایکوز)

درد، دوره‌ی بهبودی و عوارض پاک کردن تاتو با لیزر

از آنجایی که روش کار لیزر غیر تهاجمی است، درد کم و قابل تحملی دارد از این رو می‌توان با بی حسی‌های موضعی آن را به حداقل رساند. به دلیل اینکه لیزر کمترین درگیری را با پوست ایجاد می‌کند و هدف آن نابودی رنگدانه‌های اضافی است، پوست نیز کمتر دچار مشکل شده و دوره‌ی بهبودی کوتاه مدتی نیز خواهد داشت. فقط باید دقت داشته باشید تا اقدامات و توصیه‌های پزشک متخصص را به خوبی انجام دهید تا طول دوره‌ی نقاحت نیز کم شود.

همانطور که می‌دانید لیرز درمانی و استفاده از لیزر برای درمان انواع بیماری‌های پوستی یکی روش درمانی ایمن و بی خطر است که کمترین عوارض را برای شما خواهد داشت. تمام عوارض لیرز کوتاه مدت بوده و به مرور زمان کم خواهد شد.

مراقبت‌های بعد از انجام لیزر رفع تاتو

به مدت چند روز محل انجام لیزر توسط پزشک پانسمان خواهد شد که بهتر است مراقبت‌های لازم را به عمل آورید. بعد از باز شدن پانسمان نیز کرم‌ها و پمادهای تجویز شده توسط پزشک را مصرف کرده و از قرار گرفتن زیر نور شدید خورشید، انجام فعالیت‌های سنگین و دستکاری محل لیزر شده بپرهیزید تا روند بهبودی شما تسریع یابد.

پاک کردن تاتو در سالن‌های زیبایی

واقعیت امر این است اغلب افراد از توانایی علم پزشکی برای رفع جای تاتو بی آگاه هستند و همین امر باعث شده تا برای پاک کردن تاتوهای قدیمی خود به سراغ سالن‌های زیبایی بروند. در این حالت افراد غیر حرفه‌ای نیز اقدام به تزریق و کاشت مواد رنگی همرنگ با پوست به قسمت‌های تاتو شده می‌کنند که می‌تواند سبب ایجاد زخم‌های گوشتی ماندگار روی پوست شود.

توصیه می‌شود قبل از هرگونه اقدام پوستی و زیبایی با مشاوران کلینیک‌های معتبر که به صورت رایگان نیز مشاوره می‌دهند، مشورت کنید تا علاوه بر اتلاف وقت و هزینه از عوارض خطرناک این نوع اقدامات در امان باشید.

کلیدواژه‌ها: