شما اینجا هستید:

2021-03-31

کاشت مو از جمله راه‌های درمان ریزش موی شدید و طاسی می‌باشد که در چند دهه‌ی اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده و افراد در سنین متفاوت این عمل را انجام می‌دهند. طاسی مو در اغلب افراد ژنتیکی بوده و فرد در سنین پایین نیز می‌تواند دچار این بیماری شده و تصمیم به پیوند مو بگیرد. در هر عمل جراحی هر چقدر که انتخاب پزشک متخصص و نحوه‌ی عمل دارای اهمیت است، مراقبت‌های قبل و بعد از آن نیز مهم بوده و تاثیر زیادی روی نتیجه‌ی کار دارد. در کاشت مو نیز فرد باید بعد از انجام پیوند، توصیه‌های لازم را از پزشک خود پرسیده و با رعایت این مراقبت‌ها نتیجه‌ی مطلوبی بگیرد.

چه افرادی کاندید مناسب برای پیوند مو هستند؟

بسیاری از افراد به دلیل مشکلات ژنتیکی و وراثت در سنین متفاوت دچار طاسی مو شده و در قسمتی از سر و یا کل آن موهای خود را از دست می‌دهند. در بعضی موارد افراد بر اثر استرس و یا سبک زندگی ناسالم دچار ریزش مو شده و یا کم پشتی موهای‌شان را تجربه می‌کنند. این گونه افراد کاندید مناسبی برای پیوند مو بوده و البته باید از بانک موی قوی برخوردار باشند تا بتوانند عمل کاشت موی موفق‌تری داشته باشند .

مراقبت از موهای کاشت شده

کاشت مو از جمله عمل‌های زیبایی است که طول دوره‌ی درمان بلندتری داشته و نباید انتظار داشت که در مدت زمان کم تمام موهای کاشت شده رشد کنند و نتیجه‌ی نهایی ظاهر شود. در این عمل باید با رعایت مراقبت‌های لازم و داشتن صبر کافی سبب تسریع در روند درمان شویم. مراقبت‌های بعد از پیوند مو شامل دو نوع مراقبت کوتاه مدت و بلند مدت می‌باشد که در این مقاله به بررسی مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

کاشت مو

مراقبت‌های کوتاه مدت

مراقبت‌های کوتاه مدت به مراقبت هایی که از اولین ساعات بعد از کاشت مو تا هنگام رشد کامل موها باید انجام گیرد، گفته شده و رعایت آن‌ها دارای اهمیت زیادی می‌باشد چرا که با رعایت این اصول می‌توانیم به رشد خوب موها کمک کنیم. برخی از مهم‌ترین مراقبت‌های کوتاه مدت عبارتند از:

تورم و قرمزی بعد از کاشت مو

بعد از کاشت مو ممکن است اندکی تورم و قرمزی در اطراف چشم و پیشانی دیده شود و تا چند روز ادامه پیدا کند. پزشک متخصص برای رفع تورم و قرمزی داروهایی را تجویز خواهد کرد که توصیه می‌شود مرتب آن‌ها را مصرف کنیم. دقت داشته باشید به هیچ عنوان نباید خودسرانه برای رفع این تورم دارویی را مصرف کرده و یا از کمپرس یخ و آب سرد استفاده کنید، چراکه با انجام کارهای خودسرانه و بدون اطلاع پزشک باعث بروز مشکل در ناحیه‌ی کاشت مو شده و تاثیر منفی بر رشد موها خواهید گذاشت.

احساس درد در ناحیه‌ی کاشت مو

در هنگام کاشت مو از کرم موضعی بی حس کننده برای قسمت کاشت استفاده می‌کنند اما با این حال شاید بعد از کاشت مو درد خفیفی در ناحیه‌ی پیوند مو احساس کنید. نگران نباشید چرا که این درد خفیف با استراحت چند روزه کاهش پیدا خواهد کرد از این رو نباید بدون اطلاع پزشک از مسکن‌های قوی استفاده کنید. پزشک متخصص لیست داروهای لازم را برای شما تجویز خواهد کرد که فقط باید آن‌ها را مصرف کنید.

نحوه‌ی خوابیدن بعد از کاشت مو

بعد از انجام پیوند مو سعی کنید تا چند روز استراحت کرده و به هنگام دراز کشیدن زیر سر خود دو یا چند عدد بالش قرار داده و سر حالت نیمه قائم و زاویه‌ی حدود ۳۰ درجه داشته باشد. توجه کنید که برای رشد بهتر موها باید خواب و استراحت کافی داشته و به نحوی که توضیح داده شد بخوابید.

نحوه‌ی شستشوی سر بعد از پیوند مو

برای شستشوی سر و موها پزشک شامپو و لوسیون مناسب را برای شما تجویز خواهد کرد پس به هیچ عنوان از شامپوهای دیگر استفاده نکنید. شستن موی سر بعد از کاشت مو تاثیر زیادی روی رشد موها داشته و باید مراحل آن با دقت انجام شود. برای شستشو باید اول لوسیون را به آرامی و ضربه مانند به پوست خود بزنید. این کار باعث نرم شدن زخم‌ها شده و بعد از اینکه ۴۵ دقیقه لوسیون روی پوست سر باقی ماند به آرامی و با آب فشار کم آن را بشویید سپس شامپو را روی دست خود ریخته و به حالت ضربه‌ای و یا دورانی آن را روی موهای کاشت شده زده و سپس به آرامی بشویید.

توجه داشته باشید که بعد از شستشو، شامپو یا لوسیون روی پوست سر باقی نماند. ماساژ آرام پوست سر به افزایش گردش خون در محل موهای کاشت شده کمک کرده و باعث رشد سریع موهای کاشت شده می‌شود.

عدم فعالیت‌های سنگین

بعد از کاشت مو تا حدود یک ماه از انجام ورزش و فعالیت‌های سنگین مانند کوهنوردی، کشتی، فوتبال و .. باید خودداری کرده و نباید وسایل سنگین را جابجا کنید.

تغییرات آب و هوایی

نور مستقیم خورشید روی موهای تازه کاشت شده تاثیر منفی گذاشته و به پوست سر آسیب می‌رساند. نباید بعد از کاشت مو در معرض هوای خیلی سرد و یا خیلی گرم قرار گرفت چرا که هوای سرد باعث عفونت و هوای گرم باعث عرق پوست سر شده و هر دو موقعیت در نهایت می‌توانند سبب بروز مشکل شوند.

تغذیه‌ی مناسب

مصرف میوه‌ها و سبزیجات بعد از پیوند مو برای تقویت و رشد موها مفید بوده و باید در این دوران با داشتن تغذیه‌ی مناسب از بروز بیماری‌های مختلف جلوگیری کنید.

کاشت مو

مراقبت‌های بلند مدت

مراقبت‌های بلند مدت به مراقبت‌هایی گفته می‌شود که بعد از رشد کامل موها انجام شده و برای جلوگیری از ریزش موهای کاشت شده رعایت آن‌ها ضروری می‌باشد. همانطور که مراقبت از موها تا زمان رشد دارای اهمیت زیادی می‌باشد بعد از رشد موها نیز باید مراقبت‌های لازم را انجام دهیم تا فولیکول‌های مو تقویت شده و بعد از آن موهای کاشت شده همانند موهای معمولی و طبیعی رشد کنند.

در اینجا به برخی از مهم‌ترین توصیه‌های لازم اشاره خواهیم کرد:

  • در هنگام شانه کردن موها مراقب باشید که به ریشه‌ی موهای کاشت شده آسیب نرسد و در روزهای اولیه سعی کنید موهای کاشت شده را از ریشه شانه نکنید.
  • تا قبل از ۴ ماه که موها در حال رشد هستند به هیچ عنوان موهای خود را رنگ نکنید.
  • تا ۶ ماه بعد از رشد موهای کاشت شده، موهای خود را با تیغ کوتاه نکرده و بعد از ۳ ماه می‌توانید موها را با قیچی کوتاه کنید.
  • از حالت دادن موهای خود با لوازم حرارتی بپرهیزید چرا که سبب آسیب به موها می‌شود.

 

کلیدواژه‌ها: