شما اینجا هستید:

2020-10-20

سیاهی دور چشم می‌تواند برای هر کسی در هر سن و سالی رخ دهد و زیبایی چهره‌ی ما را تحت تاثیر قرار داده و موجب شود چهره‌ی ما پیر و خسته به نظر برسد و سن ما را بیشتر از حالت طبیعی خود نشان دهد. سیاهی دور چشم و مشکلات پوشش دادن آن برای زیبایی بیشتر چهره، در زنان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و روزانه طیف وسیعی از مواد آرایشی مختص این مشکل پوستی تولید شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند، مانند کانسیلرها.

افراد مختلف به خصوص جوانان بدون اطلاع از عوارض این مواد آرایشی برای پوشاندن سیاهی و کبودی دور چشم از این ابزارها بهره می‌برند، غافل از اینکه اگر علت مشکل اصلی سیاهی دور چشم شناسایی و رفع گردد، نیازی به این مواد نیست و پوست شادابی بیشتری به دست خواهد آورد.

سیاهی یا کبودی دور چشم

سیاهی یا کبودی دور چشم هاله‌ای است به رنگ تیره در اطراف چشم‌ها که مخصوصاً زیر چشم افراد شکل می‌گیرد. این هاله‌ی رنگی تیره می‌تواند به علت تجمع رنگدانه‌های پوستی، گودی زیر چشم و یا تجمع رگ‌های خونی ریز اتفاق بیفتد. امروزه با پیشرفت علم پزشکی و با استفاده از انواع مختلفی از دستگاه‌های لیزر و تزریق ژل و فیلر به راحتی می‌توان این مشکل پوستی را درمان کرد. البته توصیه می‌شود قبل از انجام هر کدام از موارد بالا ریشه‌ی مشکل سیاهی و کبودی دور چشم، علت یابی شده و با درمان‌های دارویی یا خانگی رفع گردد.

هاله‌ی تیره‌ی اطراف چشم می‌تواند به علت تجمع بیش از حد رنگ دانه‌های پوستی به نام ملانین‌ها رخ دهد. زمانی که ملانین‌ها به هر دلیلی در یک قسمت از پوست تجمع یابند رنگ آن قسمت را تیره‌تر از سایر نواحی خواهند کرد. در برخی موارد فرد به علت اینکه دارای چشم‌های گودی است دور چشم او سیاه و کبود به نظر می‌رسد.

پوست اطراف چشم از پوست تمام نقاط بدن نازک‌تر و لطیف‌تر است و همین امر باعث می‌شود زودتر از سایر قسمت‌ها به مشکلات پوستی دچار شود. زمانی که تعداد رگ‌های خونی زیر چشم زیاد باشد و پوست این قسمت به علل مختلف نازک‌تر از حالت عادی شود، سیاهی و کبودی رگ‌های خونی روی پوست فرد ظاهر شده و تصویر ناخوشایندی به وجود می‌آورند.

علل سیاهی دور چشم

علت سیاهی‌ و کبودی دور چشم در همه‌ی افراد یکسان نیست و می‌تواند علل و عوامل مختلفی داشته باشد. از مهم‌ترین و تاثیر گذارترین علل سیاهی دور چشم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ژنتیک

در برخی موارد فرد بدون داشتن هیچ مشکل خاصی در بدنش به علت ارث و ژنتیک متاسفانه دارای سیاهی دور چشم است.

مصرف دخانیات

مصرف الکل و دخانیات نیز تاثیر بسیار زیادی روی شادابی و زیبایی پوست دارند که یکی از این موارد ایجاد هاله‌ای سیاه اطراف چشم است.

لاغری

در برخی موارد نیز زمانی که فرد وزن بسیار کمی نسبت به حد نرمال و طبیعی خود دارد موجب می‌شود رنگ دانه‌های روی پوست وی، زیر چشم تجمع یابند و موجب سیاهی دور چشم شوند. علاوه بر این لاغری بیش از حد صورت سبب گود شدن زیر چشم نیز شده و این سیاهی را تشدید می‌کند.

کمبود آب در بدن

همانطور که می‌دانید مصرف آب کافی برای بدن از اهمیت زیادی برخوردار است. مصرف آب برای پوست اهمیت ویژه‌تری دارد چرا که پوست صورت، بدون آب چروکیده می‌شود، شادابی خود را از دست می‌دهد و پیرتر به نظر می‌رسد. کمبود آب در پوست سیاهی دور چشم را نیز برای ما به ارمغان خواهد آورد.

خشکی پوست

خشکی پوست نیز می‌تواند یکی از عوامل مهمی باشد که موجب به وجود آمدن این عارضه‌ی پوستی شود. این خشکی را علاوه بر افزایش مصرف آب، میوه و سبزیجات می‌توان با استفاده از مرطوب کننده‌های پوستی و ماسک‌های آبرسان پوست به راحتی  درمان کرد.

نور خورشید

نور خورشید به دلیل نازک بودن لایه‌ی اوزون، دیگر مثله گذشته نه تنها برای پوست مفید نیست بلکه موجب بروز بسیاری از بیماری‌های پوستی از جمله سیاهی دور چشم می‌شوند. اشعه‌ی فرابنفش خورشید ملانین‌های پوستی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث تیرگی رنگ پوست به خصوص در نواحی دور چشم می‌شود.

عوامل دیگر شامل:

  • اگزما
  • پیری و افزایش سن
  • کم خونی
  • کمبود مواد مغذی و ویتامین‌ها در بدن
  • استفاده مداوم از لوازم آرایشی نامعتبر
  • کم خوابی
  • و…

 

درمان کبودی و سیاهی دور چشم

تا کنون درمان‌های مختلفی برای این نوع مشکل پوستی ارائه شده و مورد استفاده قرار گرفته است. قبل از اقدام برای هر گونه درمان دارویی بهتر است با تغییر سبک زندگی و تنظیم صحیح برنامه‌ی غذایی، استفاده از مواد مغذی، مراقبت از پوست در برابر اشعه‌ی خورشید و دیگر موارد آسیب رسان به پوست میزان بروز این نوع مشکلات پوستی را کم کرد، چرا که پیشگیری می‌تواند بهتر از درمان عمل کرده و از بروز بسیاری از بیماری‌های پوستی جلوگیری کند و با این حال در صورت شدید بودن این نوع مشکل پوستی و جواب ندادن هر گونه اقدامات اولیه می‌توان با استفاده از درمان‌های دارویی، اشعه‌ی لیزر و تزریق موادی مانند ژل و فیلر این مشکل را حل کرد و زیبایی چهره را بازگرداند.

درمان‌های دارویی سیاهی دور چشم

بهتر است برای انجام هر گونه درمان‌های پزشکی به متخصص معتبر و مراکز معتبر مراجعه کنید و مواد دارویی و کرم‌های مورد استفاده‌ی خود را از مراکز معتبر تهیه کنید. در این مرحله ممکن است پزشک متخصص با توجه به مشکل شما و علت آن  داروهای مختلف و کرم‌ها و پمادهای متنوع را تجویز کند که با استفاده‌ی مدوام روند بهبود کبودی دور چشم را افزایش دهد.

اشعه‌ی لیزر برای درمان سیاهی دور چشم

لیزر با کاربرد وسیع خود در علم پزشکی و حوزه‌ی زیبایی توانسته بسیاری از مشکلات پوستی را بدون داشتن هر گونه عوارض جانبی، درد و خونریزی و با دوره‌ی درمان کوتاه خود حل کند. در این روش نیز پزشک متخصص با استفاده از انواع مختلفی از دستگاه‌ها و پرتوهای لیزر به درمان این بیماری کمک کند. در این روش اشعه‌ی لیزر با خاصیت ویژه‌ی خود کلاژن‌های پوست را تحریک کرده و با تحریک رگ‌های خونی جریان خون را افزایش داده و از تجمع ملانین‌ها می‌کاهد، در این حالت پوست زیر چشم علاوه بر روشن شدن، چین و چروک‌های آن نیز کم شده، شاداب‌تر و زیباتر می‌شود.

تزریق فیلر و ژل برای درمان سیاهی دور چشم

در برخی موارد نیز پزشکان متخصص برای افزایش رطوبت زیر چشم و کاهش سیاهی آن از تزریق ژل و فیلرهای حاوی اسید هیالورونیک استفاده می‌کنند. تزریق این مواد علاوه بر از بین بردن سیاهی دور چشم با افزایش حجم محل تزریق، گودی چشم را نیز درمان می‌کند.

کلیدواژه‌ها: