شما اینجا هستید:

2021-05-27

پوست انسان از ظریف‌ترین و حساس‌ترین قسمت‌های بدن می‌باشد که تحت تاثیر عوامل مختلف درگیر مشکلات و بیماری‌هایی می‌شود. برای اینکه پوست صورت سالم و جوان بماند لازم است تا با بهره‌گیری از روش‌های اصولی از آن مراقبت کرده و اهمیت زیادی برای آن قائل شوید. در بیشتر مواقع می‌بینید که با وجود مراقبت‌های روزانه از پوست خود، باز هم نتیجه‌ی کار بر وفق مراد شما نبوده و پوستتان باز هم دچار جوش، لک و… می شود.

یکی از دلایل مهم این مشکل این است که شما به خوبی پوست خود را نشناخته و از محصولات مراقبتی مناسب بر اساس نوع پوست خود استفاده نمی‌کنید. تا زمانی که نوع پوست خود را نشناسید و محصولات مراقبتی متناسب با آن را انتخاب نکنید، همه‌ی این مراقبت‌ها بی‌اهمیت بوده و پوست دچاری پیری زودرس می‌شود.

انواع پوست

همانطور که گفتیم شناخت نوع پوست از جمله عوامل مهم در داشتن پوستی سالم می‌باشد. در حالت کلی پوست انسان‌ها چند نوع است که از جمله‌ می‌توان به پوست چرب، خشک، معمولی و مختلط اشاره کرد و روش‌های مراقبتی از هر کدام مختلف می‌باشد. نوع پوست هر شخص از بدو تولد با توجه به مسائل ژنتیکی تعیین شده و ما در انتخاب آن نقشی نداریم ولی به مرور زمان و با توجه به عوامل مختلف محیطی می‌تواند دچار تغییراتی شده و خشک و یا چرب شود.

مراقبت از انواع پوست

مراقبت پوستی از جمله حساس‌ترین کارها می‌باشد که باید به درستی انجام شود و در صورت انجام نادرست می‌تواند تاثیر منفی روی پوست داشته باشد. پس اگر ما بتوانیم پوست خود را به درستی شناخته و محصولات مراقبتی مناسب آن را تهیه کنیم، پوستی سالم و شاداب خواهیم داشت و می‌توانیم از پیری زودرس آن جلوگیری کنیم.

 مراقبت از پوست‌

روش مراقبت از پوست چرب

پوست چرب به پوست‌هایی گفته می‌شود که بدون استفاده از هرگونه کرم و یا مرطوب کننده‌ای چرب و براق به نظر بیایند. پوست‌های چرب به سبب تولید غدد چربی در طولانی مدت باعث جوش و لک می‌شوند چرا که چربی‌ها به داخل منافذ پوست نفوذ کرده و با بستن منافذ سبب ایجاد مشکلات پوستی می‌شوند. پوست‌های چرب روش درمانی و مراقبتی مخصوصی دارند که باید به آن توجه ویژه‌ای شود به این دلیل که با رعایت نکردن برخی نکات، به جای کنترل چربی باعث تولید بیش از اندازه‌ی آن شوید. برخی از نکات مراقبتی پوست چرب عبارتند از:

استفاده از لوازم آرایشی مات

مادامی که پوست شما چرب است و براق بنظر می‌آید باید از لوازم آرایشی استفاده کنید که حالت براق مانند پوست را پوشش داده و مات باشند. در غیر اینصورت آرایش صورت شما را ناخوشایند جلوه می‌دهد.

استفاده کردن از آبرسان مخصوص پوست چرب

شاید خیلی از افراد فکر کنند که به دلیل داشتن پوستی چرب نیاز نیست که از آبرسان استفاده کنند ولی این باور غلط بوده و ممکن است پوست تحت عوامل محیطی کم آب شده و به مرور زمان خشک شود.

پاکسازی و فیشال پوست

افرادی که پوستی چرب دارند باید حداقل ماهانه یک بار پاکسازی صورت انجام دهند و پوست‌های مرده‌ای که به سبب چربی روی پوست ایجاد می‌شوند را پاکسازی کنند.

 مراقبت از پوست‌

روش مراقبت از پوست خشک

پوست خشک به سبب کم آبی بدن و کاهش رطوبت در پوست و بدن رخ می‌دهد. اگر پوست شما بعد از هر بار شستشو حالت کشیدگی و خارش پیدا کند بدان معنا است که پوست شما خشک بوه و باید از کرم‌ها و آبرسان‌های متناسب با پوست خود برای بازگرداندن رطوبت آن نآن استفاده کنید. دوش آب گرم، مصرف دارو، آب و هوای خشک، ژنتیک و … از جمله عواملی هستند که باعث خشکی پوست شما می‌شوند. برای مقابله با این مشکل سعی کنید اطلاعات لازم در مورد روش‌های مراقبتی از پوست خشک را بدست آورده و مطابق با آن عمل کنید تا همیشه پوستی مرطوب و شاداب داشته باشید. در اینجا به چند مورد از مهم‌ترین روش‌های مراقبت از پوست خشک می‌پردازیم:

از حمام طولانی و دوش آب داغ خودداری کنید

آب گرم و داغ رطوبت پوست را از بین برده و موجب خشکی آن می‌شود پس سعی کنید که حمام‌های کوتاه مدت و با آب ولرم داشته باشید.

از کرم‌های آبرسان استفاده کنید

یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین روش‌های مراقبتی از پوست خشک، استفاده از آبرسان و مرطوب کننده می‌باشد. این مواد با ترکیباتی که دارند پوست صورت را مرطوب کرده و به مرور زمان باعث از بین رفتن خشکی پوست می‌شوند.

از مواد شیمیایی استفاده نکنید

همواره سعی کنید از مواد شیمیایی دوری کرده و بیشتر به سمت مصرف محصولات با کیفیت و مرغوب بروید. مواد شیمیایی با ترکیباتی که دارند موجب کاهش رطوبت و ایجاد چین و چروک روی صورت می‌شوند.

پوست خود را لایه برداری کنید

یکی از نشانه‌های پوست خشک، پوسته پوسته شدن پوست صورت می‌باشد که این پوسته‌ها در مدت زمان طولانی باعث ایجاد پوست مرده شده و نیاز به پاکسازی پیدا می‌کنند. پس با لایه برداری پوست خود پاکسازی کرده و به شادابی آن کمک کنید.

 مراقبت از پوست‌

از شوینده‌های مناسب پوست خود استفاده کنید

در طول روز حتی اگر از لوازم آرایشی استفاده نکنید پوست شما باز هم آلوده می‌شود و نیاز به شستشو دارد. برای این کار سعی کنید که از شوینده‌های مخصوص پوست خشک استفاده کرده تا بعد از شستشو پوست شما رطوبت خود را از دست ندهد.

روش مراقبت از پوست معمولی

در بین انواع مختلف پوست، پوست معمولی بهترین آن‌ها می‌باشد چرا که در این نوع، پوست به میزان متعادلی مرطوب بوده و چربی زیادی ندارد. اما اگر از آن به خوبی مراقبت نکنید ممکن است دچار مشکلاتی شده و رفته رفته به پوست خشک یا چرب تبدیل شود.

برای مراقبت از پوست معمولی به نکات زیر توجه کنید:

  • با داشتن تغذیه و سبک زندگی سالم از پوست خود مراقبت کرده و مانع از آسیب دیدن آن شوید.
  • از موادی که باعث خشک و یا چرب شدن پوست می‌شوند استفاده نکنید.
  • در پاکسازی و لایه برداری پوست زیاده روی نکنید.
  • از محصولات مراقبتی پوست‌های معمولی استفاده کنید.
  • همواره از ضد آفتاب و آبرسان مناسب پوست خود استفاده کنید.
  • به هیچ عنوان با آرایش نخوابید.

کلیدواژه‌ها: