شما اینجا هستید:

2021-03-03

با شروع روند پیری، افزایش سن، سبک زندگی ناسالم و استفاده از لوازم آرایشی نامرغوب جوانی و شادابی پوست مخصوصاً پوست صورت از بین رفته و پوستی افتاده و شل با چین و چروک زیاد به وجود می‌آید. برای مقابله با این روند طبیعی روش‌های متنوعی وجود دارد که برخی از آن‌ها اثر بخشی چند ماهه و برخی چند ساله دارند. از جمله راه‌های درمان پیری و مشکلات پوست می‌توان به هایفوتراپی، آراف فرکشنال، لیفت صورت و … اشاره کرد که هر کدام شرایط خاص خود را دارند. از بین این روش‌ها می‌توان به هایفوتراپی اشاره کرد به دلیل اثر بخشی بالا و درمان راحت استفاده از آن محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

هایفوتراپی چیست؟

هایفو تراپی یا HIFU به معنای امواج متمرکز فراصوت با شدت بالا می‌باشد. از این روش نوین و جدید در چندین سال اخیر در زمینه‌ی درمان تومورهای مغزی، کبد، پستان، سنگ کلیه، زیبایی و … استفاده می‌شود که امروزه در درمان مشکلات و عارضه‌های پوست نیز جایگزین روش‌های پر هزینه و قدیمی قبلی شده است.

کاربردهای هایفوتراپی در زیبایی پوست

نحوه‌ی عملکرد هایفوتراپی

در روش هایفوتراپی امواج فراصوت بطور متمرکز و یکجا به یک نقطه از لایه‌ی زیر پوست انرژی وارد کرده و با گرمایی که ایجاد می‌کنند بافت آن قسمت را تحریک کرده و سبب افزایش تولید کلاژن می‌شوند. در نهایت این امواج بعد از اتمام کار باعث سفتی پوست شده و پوستی جوان و شاداب برای ما به ارمغان می‌آورد.

زیبایی پوست

هایفوتراپی برای چه کسانی مناسب است؟

هایفوتراپی روشی غیرتهاجمی است یعنی نیازی به وارد کردن ابزار به بدن یا بیهوشی نیست. این روش اصولاً برای افراد ۳۰ الی ۷۵ سال که پوستی ملایم، کمی سفت و افتاده دارند توصیه می‌شود ولی برای افراد سن بالا که افتادگی و شل شدگی زیادی در پوست خود دارند مناسب نبوده و آن‌ها باید از جراحی لیفت صورت استفاده کنند.

اگرچه افراد زیر ۳۰ سال نیز می‌توانند برای رفع چین و چروک صورت از این روش استفاده کنند اما برای این افراد که پوست جوانی دارند و تولید کلاژن پوستشان در حد نرمال است توصیه می‌شود از سایر روش‌ها مانند درمان‌های دارویی استفاده کنند.

دوره‌ی درمان با هایفوتراپی

اصولاً تعداد جلسات هایفوتراپی را پزشک متخصص با توجه به وضعیت پوست بیمار مشخص می‌کند که معمولاً تا ۳ جلسه طول می‌کشد. این روش چون با تولید گرما همراه است شخص دردهای خفیف و جزئی را در پوست خود احساس می‌کند که پزشک متخصص برای کاهش درد و سوزش آن اغلب از کرم‌های بی حسی استفاده می‌کند. این روش نیازی به ریکاوری و استراحت چند روزه ندارد و فرد می‌تواند بعد از هایفوتراپی به انجام فعالیت‌های روزانه‌ی خود پرداخته و به زندگی عادی خود ادامه دهد.

نتیجه‌ی نهایی هایفوتراپی

اثر بخشی هایفوتراپی حدودً ۳ ماه طول می‌کشد و در این مدت پوست کلاژن سازی کرده و ما شاهد سفتی و صافی بیشتر پوست خود خواهیم بود. ماندگاری این روش شش ماه الی دو سال می‌باشد که آن هم با توجه به پوست فرد، عوامل محیطی، سبک زندگی فرد و روند پیری متغیر می‌باشد.

مراحل انجام‌ درمان هایفوتراپی

در انجام این روش نیازی به آمادگی قبلی خاصی نیست و فقط باید پوستی تمیز و بدون مواد آرایشی داشته باشیم. در مرحله‌ی اول پزشک مقداری کرم موضعی بی حس کننده را روی محل درمان استفاده می‌کند، سپس ژل سونوگرافی را روی محل مورد نظر زده و با استفاده از دستگاه هایفوتراپی به مدت ۳۰ الی ۹۰ دقیقه امواج را به محل درمان می‌تاباند. این امواج با ایجاد گرما بافت آسیب دیده را تحریک کرده و آن را از بین می‌برند و به مرور زمان پوست کلاژن سازی کرده و بافت جدید جایگزین بافت قبلی می‌شود.

زیبایی پوست

مزایای هایفوتراپی

هایفوتراپی که از روش‌های نوین و جدید به شمار می‌رود با توجه به مزایایی که دارد جایگزین روش‌های قبلی شده و طرفداران زیادی کسب کرده است. ما در اینجا به مهم‌ترین این مزیت‌ها اشاره خواهیم کرد:

هزینه‌ی کم

هایفوتراپی نسبت به جراحی لیفت که تقریباً مشابه با این روش است دارای هزینه کمتری بوده و البته این هزینه با توجه به تعداد جلسات درمان برای هر فرد متفاوت است.

طول درمان کوتاه

هایفوتراپی با توجه به وضعیت پوست بیمار دارای تعداد جلسات متفاوتی است که معمولاً بین ۱ الی ۳ جلسه طول می‌کشد و بعد از انجام این روش نیازی به استراحت و ریکاوری نیز نمی‌باشد.

بدون عوارض

هایفوتراپی نسبت به جراحی لیفت دارای عوارض کمتری بوده و بدون درد، خونریزی، لخته شدن خون و ریزش در قسمت درمان می‌باشد. تنها عارضه‌ی کوتاه مدت آن قرمزی و تروم در محل درمان است که بعد از چند ساعت برطرف می‌شود.

کوتاهی جلسات درمان

جلسات درمان هایفوتراپی خیلی کوتاه بوده و ۳۰ الی ۹۰ دقیقه طول می‌کشد.

روشی غیرتهاجمی

هایفوتراپی روشی غیرتهاجمی است یعنی بدون عمل جراحی و بیهوشی بوده و فقط با دستگاه هایفوتراپی انجام می‌شود.

تاثیرگذاری سریع

بیش از ۹۴ درصد از افرادی که هایفوتراپی استفاده کرده‌اند تاثیر این روش را بلافاصه بعد از جلسه‌ی درمان مشاهده کرده و از آن راضی بوده‌اند. این روش تا ۳ ماه تاثیر حداکثری خود را با تولید کلاژن و جوانسازی روی  پوست می‌گذارد.

 

هایفوتراپی برای کسانی که می‌خواهند پوستی جوان، شاداب و بدون چین و چروک داشته باشند روشی عالی بوده و بیش از ۹۰ درصد از افرادی که هایفوتراپی انجام داده‌اند از این روش راضی بوده‌اند. به این نکته توجه داشته باشید که هایفوتراپی اثر بخشی طولانی مدت نداشته و باید بعد از حدود دو سال تمدید شود.

 

کلیدواژه‌ها: