شما اینجا هستید:

2021-06-03

زمانی که صحبت از لیزر رفع موهای زائد به میان می‌آید اغلب افراد به عوارض آن مخصوصاً برای ناحیه‌ی بیکینی و زیر بغل و امکان ایجاد سرطان پوست اشاره می‌کنند بدون آنکه از عوارض روش‌های شایع‌تر مانند اپیلاسیون حرفی به میان آید. اغلب پزشکان و محققان در زمینه‌ی لیزر رفع موهای زائد این اطمینان را به بیماران می‌دهند که لیزر توانایی ایجاد هیچ گونه عارضه‌ی طولانی مدت و یا بیماری خطرناک را ندارد اما بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که اپیلاسیون نواحی حساس بدن مانند بیکینی و زیر بغل می‌تواند مشکلاتی را برای بدن فرد به وجود آورد.

مقایسه‌ی روش‌های از بین بردن موهای زائد

به غیر از شیو کردن و یا استفاده از کرم‌های موبر اگر بخواهیم در مورد دو روش از روش‌های محبوب از بین بردن موهای زائد صحبت کنیم این دو روش می‌توانند لیزر و اپیلاسیون باشد، که هر کدام دارای ویژگی‌های خاص خود هستند که قبل از مقایسه این دو روش بهتر است با ساز و کار آن‌ها آشنا شویم.

لیزر رفع موهای زائد

دستگاه لیزر دستگاهی ‌است که با استفاده از انرژی گرمایی و تابیده شدن آن روی پوست به ناحیه و لایه‌ای از پوست که فولیکول‌های مو در آن قرار دارند نفوذ کرده و با از بین بردن ملانین‌های این قسمت به از بین رفتن موهای زائد کمک می‌کند.

مزایا و معایب لیزر

لیزر را شاید بتوان یکی از روش‌های محبوب از بین بردن موهای زائد نام برد که هیچگونه عارضه‌ی خاصی برای افراد ندارد. این دستگاه توانسته است با استفاده از خاصیت شگفت انگیز خود موهای زائد افراد را در هر کدام از نقاط بدن که باشد آن هم به صورت دائمی از بین ببرد. یعنی شما با چندین جلسه لیزر درمانی با توجه به نوع پوستتان که می‌تواند حدود ۸ تا ۱۲ جلسه تعیین شود، از شر موهای زائد خود برای همیشه خلاص شوید.

تنها مورد و عیبی که برای لیزر می‌توان بیان کرد هزینه‌ی نسبتاً زیاد آن است. باید به این نکته توجه داشته باشید که شما با انجام این روش برای همیشه موهای زائد خود را از دست خواهید داد و نیازی نیست از روش‌های دیگر رفع موی زائد استفاده کنید، در این حالت لیزر می‌تواند با صرفه‌ترین و بهترین روش باشد.

 

اپیلاسیون یا لیزر

اپیلاسیون

اپیلاسیون دستگاه خاصی ندارد و با استفاده از یک ماده‌ی چسبناک که می‌تواند منشاء شیمیایی یا گیاهی داشته باشد و با کشش سریع، موهای زائد بدن را از ریشه خارج می‌کند که در این حالت برای رشد دوباره، مدت زمان زیادی نیاز خواهد بود و پوست تا مدتی بدون مو خواهد ماند.

مزایا و معایب اپیلاسیون

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم لیزر هیچگونه اثر مستقیمی روی پوست وارد نمی‌کند و تنها انرژی گرمایی روی پوست ایجاد می‌کند. اما اپیلاسیون برخلاف لیزر با کشش و درد بسیار زیادی همراه است و می‌تواند برای بسیاری از افراد که دارای پوست حساس‌تری هستند سبب کبودی و یا در برخی موارد، خونریزی نیز شود.

علاوه بر این، اپیلاسیون اگر در محیط‌های آلوده انجام گیرد می‌تواند سبب بروز عفونت و باکتری روی پوست شود، مخصوصاً در مناطقی از پوست که نسبت به بقیه نقاط حساس‌تر هستند مانند ناحیه‌ی بیکینی و زیر بغل. مهم‌ترین عیب اپیلاسیون را می‌توان درد زیاد آن هنگام انجام این روش و رشد دوباره موها بعد از مدتی نام برد.

بروز موهای زیرپوستی در اپیلاسیون یا لیزر

همانطور که می‌دانید لیزر ساز و کار کاملاً متفاوتی دارد و با از بین بردن تدریجی فولیکول‌های مو آن‌ها را نابود می‌کند اما پلاسیون می‌تواند برای ما موهای زیرپوستی ایجاد کند و همین امر سبب بروز عفونت و به جای ماندن اثرات و لکه‌های پوستی شود. زمانی که موها از ریشه کنده می‌شوند برای رشد دوباره نیاز دارند تا به سطح پوست برسند در این حالت اگر نتوانند از پوست عبور کنند و به سطح آن برسند داخل پوست گیر افتاده و به رشد خود ادامه می‌دهند در دراز مدت سبب بروز عفونت خواهند شد.

اپیلاسیون می‌تواند:

  •  دردناک باشد
  •  اگر در محیط‌های غیر بهداشتی انجام گیرد سبب بروز عفونت روی پوست و مشکلات و بیماری‌های خاصی شود.
  • در دراز مدت سبب شل شدگی پوست شود.
  •  اگر فردی که این کار را انجام می‌دهد از تجربه‌ی کافی برخوردار نباشد سبب کبودی روی پوست خواهد شد.
  • سبب ایجاد حساسیت روی پوست شده و تا چند روز  قرمزی آن روی پوست باقی خواهد ماند.
  • و…

اپیلاسیون یا لیزر

مزایای لیزر

برخلاف اپیلاسیون لیزر نه تنها عوارض خاصی برای ما به وجود نمی‌آورد بلکه می‌تواند مزایای بسیاری نیز داشته باشد. علاوه بر اینکه شما از شر موهای زائد خود خلاص خواهید شد، لیزر می‌تواند پوست شما را لایه برداری کرده و چند درجه روشن تر نیز کند. علاوه بر این لیزر می‌تواند منافذ باز پوست را نیز درمان کرده و پوست جوان و شادابی برای شما برای به وجود آورد. البته دقت داشته باشید که روش فوق نیز باید در مراکز بهداشتی و کلینیک‌های معتبر انجام گیرد و پزشک متخصص روی روند درمان شما نظارت داشته باشد تا مشکلات و موارد خاصی به وجود نیاید.

نتیجه گیری

استفاده از روش‌های فوق یعنی اپیلاسیون و یا لیزر نمی‌توانند روی ارگان‌های حساس بدن تاثیر منفی بگذارند و باعث ایجاد سرطان یا مشکلات دیگری در بدن فرد شوند اما با توجه به بررسی‌های انجام شده، عوارض و مشکلاتی که اپیلاسیون می‌تواند به وجود آورد خیلی بیشتر و خطرناک‌تر از لیزر است به همین علت است که توصیه می‌شود برای استفاده از هر کدام از روش‌های فوق به مراکز معتبر مراجعه کرد تا عوارض و مشکلات گفته شده به حداقل ممکن برسد.

کلیدواژه‌ها: