شما اینجا هستید:

2021-05-12

از دیرباز اهمیت تغذیه و مواد خوراکی که ما روزانه آن‌ها را مصرف می‌کنیم در سلامتی و زیبایی پوست و موی ما مورد توجه بوده است. امروزه با انجام پژوهش‌ها و تحقیقات لازم، دیگر این موضوع به اثبات رسیده است که هر آنچه ما مصرف می‌کنیم می‌توانند روی ظاهر ما تاثیر بسزایی داشته باشند. همانطور که استفاده از مواد خوراکی مفید مانند میوه‌ها و ویتامین‌ها سبب افزایش زیبایی و شادابی پوست می‌شود، استفاده از مواد خوراکی مضر مانند چربی‌های مضر و فست فودها نیز می‌توانند پوست ما را پیر و خسته نشان دهند و در دراز مدت نیز سبب بروز بیماری‌های پوستی مختلفی شود.

چگونه تغذیه می‌تواند سلامتی پوست ما را تضمین کند؟

پوست ما مانند تمام ارگان‌های بدن مان برای بازسازی سلول‌ها و تامین مواد مغذی خود به انواع ویتامین‌ها و مواد مختلف دارد. زمانی که بدن بتواند از طریق مواد خوراکی، ویتامین‌های لازم را تامین کند پوست نیز توانایی این را نخواهد داشت سلول های جدیدی تولید کرده و یا سلول های از دست رفته و آسیب دیده را بازسازی کند، در این حالت استفاده از میوه‌ها و مواد خوراکی مفید می‌تواند کمبود ویتامین‌ها و مواد مورد نیاز بدن ما را تامین کرده و در نهایت سبب زیبایی و سلامتی پوست و موی ما شود.

مقایسه کرم‌ها و لوسیون‌ها در تغذیه و زیبایی پوست

امروز کرم‌ها و لوسیون‌های مختلفی برای افزایش زیبایی و سلامتی پوست و همچنین بازسازی بافت‌ها و سلول‌های مرده و یا رفع بیماری‌ها و مشکلات پوستی تولید شده است که بسیاری از آن‌ها می‌توانند تاثیر مطلوبی روی پوست بگذارند اما هیچگاه فراموش نکنید این کرم‌ها می‌توانند به سبب وجود مواد شیمیایی در ترکیبات خود عوارض خاصی برای ما به وجود آورند و یا نتیجه‌ی مطلوبی که ما انتظار داریم به ما ندهند. البته بهتر است بدانید که استفاده از دستگاه‌های مختلف برای افزایش زیبایی پوست مانند لیزر، عوارض خاصی ندارند و می‌توانند در مدت زمان کوتاهی نتیجه‌ی مطلوب را برای شما عرضه کنند، البته استفاده از این تکنولوژی‌ها نیز با تجویز نظر پزشک متخصص امکان پذیر است.

تاثیر تغذیه‌ی اشتباه روی پوست

غذاهایی که ما مصرف می‌کنیم می‌توانند تاثیر خود را روی پوست بگذارند البته فرقی نمی‌کند این غذا سالم باشد یا مضر، این تاثیر می‌تواند مثبت یا منفی باشد اما بدون تاثیر نخواهد بود. اثری که غذاهای ناسالم روی پوست ما می‌گذارند می‌توانند آثار بد و ماندگاری از آن روی پوست باقی بگذارند و به همین راحتی‌ها هم برطرف نشود به همین دلیل است که پزشکان توصیه می‌کنند برنامه‌ی تغذیه‌ای مناسبی داشته باشیم و از مصرف خوراکی‌های مضر و ناسالم دوری کنیم. غذاهای ناسالم می‌توانند اثرات بدی مانند آلرژی، حساسیت پوستی، جوش، آکنه، پیری زودرس، چین و چروک و بسیاری از مشکلات دیگر روی پوست ایجاد کنند.

یک غذای خوب می‌تواند پوست سالم و زیبایی را برای ما به وجود آورد. اگر می‌خواهید با مواد غذایی و ویتامین‌های موردنیاز برای پوست بیشتر آشنا شوید ما در ادامه به اختصار به برخی مواد مهم اشاره خواهیم کرد.

پوست

مصرف آب فراوان

مصرف آب تاثیر بسیار زیادی روی زیبایی و سلامتی پوست و بدن دارد و می‌تواند رطوبت لازم برای پوست را حفظ کند و با دفع سموم موجود در بدن، سبب شفافیت و شادابی پوست و جلوگیری از بروز مشکلات و بیماری‌های پوستی شود. پزشکان توصیه می‌کنند روزی ۸ لیوان آب نوشیده شود چرا که این آب نه تنها روی سلامتی بدن بلکه روی زیبایی پوست نیز تاثیر بسزایی دارد.کم آبی می‌تواند که به خشکی و ایجاد چین و چروک روی پوست منجر شود و برعکس نوشیدن آب فراوان می‌تواند پوست را شاداب نشان داده و سبب آبرسانی به پوست شود.

مصرف پروتئین‌ها و زیبایی پوست

پوست ما از کراتین، کلاژن و الاستین ساخته شده است و این سه ماده‌ی مهم در زیبایی، جوانی، شادابی و سلامتی پوست تاثیر بسیار زیادی دارند. برای مثال کلاژن موجود در پوست می‌تواند سبب حفظ حالت الاستیسیته‌ی پوست شده و  انعطاف پذیری آن را تامین کند. با گذشت زمان و افزایش سن میزان تولید این مواد توسط بدن کم می‌شود در این حالت است که استفاده از پروتئین‌های مختلف مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ و لبنیات می‌تواند جای خالی این مواد را پر کرده و پوست ما را جوان و زیبا نگه دارد. این مواد نه تنها برای سایر ارگان‌های داخلی بدن بسیار مفید هستند بلکه برای پوست نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردارند.

مصرف میوه و سبزیجات در سلامتی پوست

میوه و سبزیجات به علت داشتن مواد و ویتامین‌های لازم می‌توانند به عنوان بهترین گزینه برای تامین سلامتی و زیبایی پوست به حساب آیند. میوه‌ها دارای ویتامین‌های مهمی هستند که علاوه بر پوست، بدنمان نیز به آن احتیاج دارد. شما با گنجاندن میوه‌ها و سبزیجات در رژیم غذایی خود می‌توانید به راحتی زیبایی و سلامتی، جوانی پوست خود را تامین کنید و پیری آن را به تعویق بیندازید.

پوست

مصرف حبوبات

وقتی صحبت از تامین سلامتی و زیبایی بدن با مصرف مواد خوراکی به میان می‌آید اغلب ما تصور می‌کنیم این مواد فقط میوه و سبزیجات هستند و حبوبات را فراموش می‌کنیم. بهتر است بدانید حبوبات با داشتن ویتامین‌های فراوان مانند B و آنتی اکسیدان می‌توانند نقش مهمی در سلامتی پوست ایفا کنند. زمانی که پوست با کمبود ویتامین B روبرو باشد خشکی، خارش و التهاب به سراغ آن می‌آید. آنتی اکسیدان‌ها از پوست در مقابل انواع سرطان‌ها مانند سرطان پوست محافظت خواهند کرد، از این رو مصرف حبوبات را در برنامه‌ی تغذیه‌ای خود بگنجانید تا پوست زیبا و سالمی داشته باشید.

مصرف چربی‌های مفید

استفاده از چربی‌ها می‌تواند برای پوست مضر باشد و سبب ایجاد جوش و آکنه شوند اما این بدان معنا نیست که تمام چربی‌ها این خاصیت را دارند. بدن و پوست ما به برخی چربی‌های مفید نیاز دارد که می‌توان آن را از طریق غذاهای دریایی و چربی‌های مفید تأمین کرد. امگا ۳ و امگا ۶ از جمله چربی‌های مفیدی هستند که در غذاهای دریایی مانند ماهی و میگو به وفور یافت می‌شوند. عدم استفاده از چربی‌های مفید برای پوست می‌تواند سبب پوسته پوسته شدن و خشکی پوست شود به همین علت استفاده از این مواد ضروری است و بهتر است در برنامه‌ی غذایی خود از چربی‌های مفید و غذاهای دریایی بهره بگیرید.

کلیدواژه‌ها: