شما اینجا هستید:

2021-02-24

کاشت مو بر خلاف سایر مداخلات زیبایی و تزریقات پوستی عملی حساس و مهم است، چرا که هر گونه سهل انگاری از طرف پزشک متخصص و یا فرد مورد نظر می‌تواند نتیجه‌ی کار را تغییر دهد. افرادی که تصمیم قطعی خود را برای کاشت گرفته‌اند بهتر است بدانند اقدامات و آمادگی‌های قبل از کاشت یکی از اصول لازم برای انجام این عمل زیبایی است. هنگامی که فرد قبل از کاشت، بتواند تمامی اقدامات لازم را انجام دهد مطمئناً نتیجه‌ی مطلوب‌تری را دریافت خواهد کرد. با ادامه‌ی مطلب ما همراه باشید تا شما را با مجموعه آمادگی‌ها و اقداماتی که لازم است قبل از پیوند مو به آن‌ها عمل کنید آشنا سازیم.

کاشت مو

در این عمل پزشکان متخصص گرافت‌های لازم را از قسمت بانک موی شما استخراج کرده و در جلوی سر پیوند می‌زنند. درست است که در روش‌های نوین کاشت شما نیازی به بیهوشی و جراحی ندارید و عمل پیوند مو با بی حسی موضعی انجام می‌گیرد اما با این حال به دلیل حساسیت بالای این عمل باید آمادگی‌های قبل عمل را فرا گرفته و به آن‌ها عمل کنید تا بتوانید نتیجه‌ی مطلوب را بگیرید. کلینیک‌های معتبر و پزشکان متخصص مجموعه اقدامات لازم را به صورت بروشورهایی تهیه و در اختیار شما قرار می‌دهند تا شما آن‌ها را مطالعه کرده و برای عمل کاشت آماده شوید.

یافتن بهترین مرکز کاشت مو

اولین و مهم‌ترین اقدامی که شما قبل از کاشت مو باید انجام دهید یافتن کلینیک معتبر و پزشک متخصص، ماهر و با تجربه در این زمینه است. امروزه با داغ شدن بازار کاشت افراد غیرحرفه‌ای و مراکز غیر مجاز با قیمت‌های کم برای فریب افراد، اقدام به انجام این عمل می‌کنند.

این مراکز به دلیل غیرمجاز بودن ممکن است برای افراد مشکلات و بیماری‌های خاصی را بعد از عمل به وجود آورند و صددرصد نتیجه‌ی کار نیز مطلوب و رضایت بخش نخواهد بود. به علت عدم بازگشت موهای بانک مو توصیه می‌شود برای انجام کاشت به دنبال بهترین مراکز تخصصی با پزشکان متخصص باشید تا بتوانید در مقابل هزینه و زمانی که برای این عمل صرف می‌کنید نتیجه‌ی مطلوبی را دریافت کنید.

مشاوره با پزشک متخصص

یکی دیگر از مهم‌ترین اقداماتی که شما بعد از یافتن مرکز معتبر باید انجام دهید، ویزیت و مشاوره با متخصص کلینیک مربوطه است. پزشک متخصص می‌تواند با توجه به نتایج آزمایشات شما و معاینه‌ی دقیق، تشخیص دهد که آیا شما کاندید مناسبی برای کاشت هستید یا خیر. علاوه بر این موارد پزشک متخصص مجموعه‌ی اقدامات و آمادگی‌هایی که برای کاشت نیاز دارید را به شما گوشزد خواهد کرد تا شما با خیال راحت بتوانید این عمل را انجام دهید.

کاشت مو

انجام آزمایشات خون

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که قبل از پیوند مو انجام می‌گیرد انجام آزمایشات خون توسط فرد خواهان کاشت مو است. پزشک متخصص بعد از جلسه‌ی مشاوره و ویزیت در صورتی که کاشت موی شما تایید شود، آزمایشات خاصی را برای شما در نظر می‌گیرد. هدف از انجام این آزمایشات اطمینان از برخی موارد مانند نداشتن بیماری‌های خاص مانند ایدز، هپاتیت و … می‌باشد. چرا که تمامی این موارد می‌توانند در روند کاشت مو تاثیر نامطلوبی بگذارند.

عدم استعمال دخانیات قبل از کاشت

نیکوتین موجود در سیگار می‌تواند روی گردش خون تاثیر نامطلوبی بگذارد. زمانی که فردی سیگار می‌کشد گردش خون او نسبت به افراد عادی کمتر می‌شود. این گردش خون کم می‌تواند تاثیر نامطلوبی روی روند بهبودی و نتیجه‌ی کاشت مو بگذارد. از طرف دیگر زمانی که عمل کاشت مو انجام می‌گیرد احتمال خونریزی وجود دارد. نیکوتین موجود در سیگار می‌تواند از تشکیل لخته‌ی خون جلوگیری کرده و سبب خونریزی شدید در ناحیه‌ی کاشت شود.

از این رو به افرادی که از سیگار استفاده می‌کنند توصیه می‌شود حتماً قبل از انجام کاشت مو این نکته را با پزشک متخصص خود در میان بگذارند. اغلب پزشکان توصیه می‌کنند حتماً یک ماه قبل از کاشت مو مصرف سیگار را کنار بگذارید.

عدم استفاده از مشروبات الکلی قبل از کاشت مو

اتانول موجود در مشروبات الکلی می‌تواند از لخته شدن خون جلوگیری کرده و موجب رقیق شدن خون در فرد شود. این امر می‌تواند هنگام کاشت مو شما را با مشکل مواجه کند چرا که خون رقیق شده می‌تواند حین عمل کاشت، خونریزی به وجود آورد. علاوه بر این، استفاده‌ی مدوام از مشروبات الکلی می‌تواند روی بی حسی فرد تاثیر بگذارد از این رو به افرادی که قصد انجام کاشت مو دارند توصیه می‌شود استفاده از مشروبات الکلی را برای مدتی کنار بگذارند.

عدم استفاده از برخی داروهای خاص

زمانی که شما برای مشاوره نزد پزشک متخصص در مرکز کاشت مراجعه می‌کنید، پزشک با شما در مورد این اقدامات صحبت خواهد کرد. بهتر است بدانید قبل از پیوند مو باید مصرف برخی داروها مانند وارفارین، ماینوکسیدیل، داروهای مسکن و خواب آور، داروهای ضد التهاب و … قطع کنید. استفاده از این داروها می‌توانند در نتیجه‌ی کاشت مو و روند بهبودی شما تاثیر نامطلوبی داشته باشد.

داشتن تغذیه‌ی مناسب

افرادی که برای انجام عمل کاشت مو مراجعه می‌کنند بهتر است از تغذیه‌ی مناسبی برخوردار باشند. داشتن تغذیه‌ی مناسب قبل از عمل کاشت و بعد از آن نیز می‌تواند نتیجه‌ی کار را تغییر دهد. فولیکول‌های مویی که در سر شما کاشت می‌شوند نیاز به مواد مغذی و ویتامین‌های لازم دارند تا بتوانند رشد خوب و مناسبی داشته باشد، از این رو شما نیاز دارید تا قبل از کاشت مو از تغذیه‌ی مناسبی که حاوی تمام این ویتامین‌ها و مواد مغذی است، استفاده کنید و سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید.

مجموعه راهکارها و توصیه‌های لازم قبل از کاشت

  • مصرف ویتامین‌ها و مکمل‌های غذایی را به مدت دو هفته قبل از کاشت موی خود قطع کنید.
  •  استفاده از داروهایی که موجب رقیق شدن خون می‌شوند بهتر است قبل از عمل کاشت قطع گردد.
  • اگر رژیم غذایی خاصی را دنبال می‌کنید و به دنبال لاغری هستید برای استفاده از پیوند مو بهتر است رژیم غذایی خود را به حالت عادی باز گردانید.
  • از انجام ورزش‌های سنگین و فعالیت‌های سخت قبل از کاشت خودداری کنید.
  • از مصرف غذاهای سنگین و پر چرب در شب قبل از پیوند مو خودداری کنید.
  • چند روز قبل از کاشت از مواد شیمیایی مانند رنگ روی موهای خود استفاده نکنید.

نتیجه گیری

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم عمل کاشت بسیار حساس و زمان‌بر می‌باشد. شما برای اینکه بتوانید نتیجه‌ی مطلوبی از کاشت مو بگیرید باید در طول درمان تمام اقدامات لازم قبل از کاشت مو و بعد از آن را رعایت کرده و به تمام آن‌ها عمل کنید تا بتوانید نتیجه‌ی موفقی از درمان خود داشته باشید.

 

 

کلیدواژه‌ها: