شما اینجا هستید:

2021-05-05

اگر شما نیز به پوست خود اهمیت می‌دهید و از انواع روش‌های مختلف برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک و پیری پوست استفاده می‌کنید بهتر است این نکته را نیز بدانید که ضدآفتاب‌ها و استفاده مداوم و مرتب از آن‌ها می‌تواند به عنوان یکی از مهم‌ترین اقدامات محافظتی از پوست شما در برابر عوامل بیرونی و به خصوص اشعه‌های مضر نور خورشید باشد. اگر می‌خواهید در مورد ضدآفتاب‌ها و انواع مختلف آن مطالب بیشتری بدانید ادامه‌ی مطلب ما را مطالعه کنید.

ضدآفتاب چیست و چه اهمیتی دارد؟

همانطور که از نام آن پیداست ضد آفتاب کرمی است که پوست شما را در مقابل نور خورشید محافظت می‌کند. نور خورشید دارای دو نوع اشعه فرابنفش می‌باشد که هرکدام می‌تواند تاثیر خاصی روی پوست فرد بگذارند.

اشعه‌ی UVA که به اشعه‌ی نوع A نیز معروف است سبب ایجاد چین و چروک اطراف چشم‌ها و لب‌ها می‌شود. این اشعه توانایی عبور از شیشه را دارد و تابش آن به فصول خاصی از سال مربوط نمی‌شود یعنی در هر فصلی می‌تواند این اشعه روی پوست شما تاثیرات نامطلوب خود را بگذارد. قدرت نفوذ این اشعه از اشعه‌ی نوع B  بیشتر است.

اشعه‌ی UVB یا همان نوع B توانایی این را دارد که با تحت تاثیر قرار دادن لایه‌های سطحی پوست سبب سوختگی در آن شود. این اشعه توانایی عبور از شیشه را ندارد و اغلب در فصول تابستان و ساعات اوج تابش نور خورشید تاثیر خود را بیشتر نشان می‌دهد.

با وجود این دو نوع اشعه‌ی مضر برای پوست باید بگوییم شما برای مراقبت از پوست خود در مقابل این دو نیاز دارید تا از ضدآفتاب‌های مناسب پوست خود استفاده کنید. این مواد با ایجاد یک لایه‌ی محافظ میان پوست و نور خورشید سبب می‌شوند تا اشعه‌های مضر توسط پوست جذب نشوند.

ضدآفتاب ها

‏SPF چیست و چه اهمیتی دارد؟

اغلب پزشکان و متخصصان پوست استفاده از ضدآفتاب‌هایی با SPF بالا را به افراد توصیه می‌کنند. اگر می‌خواهید از ضد آفتاب استفاده کنید بهتر است در مورد آن اطلاعات کافی داشته باشید.SPF  معیار اندازه گیری است که نشان می‌دهد یک ضدآفتاب تا چه اندازه می‌تواند در مقابل اشعه‌های مضر خورشید از پوست شما محافظت کند. در واقع باید بگوییم SPFروی مدت زمانی که پوست می‌تواند در مقابل یک اشعه‌ی مضر توانایی مقابله داشته باشد تاکید می‌کند. ضد آفتاب هایی که دارای SPF بالایی هستند توانایی بیشتری در محافظت از پوست در برابر نور خورشید دارند.

طبقه بندی ضدآفتاب‌ها بر اساس SPF ها

  • محافظت کم – SPF  کمتر از ۱۵- محافظت از پوست تا ۹۳ درصد
  • محافظت خوب- SPF  بین ۱۵ الی ۳۰ – محافظت از پوست تا ‌۹۷ درصد
  • محافظت عالی –  SPFبین ۳۰ الی ۵۰ – محافظت از پوست تا ۹۸ درصد
  • محافظت عالی – SPF 50 به بالا – محافظت بسیار بالا تا ۹۹ درصد

دقت داشته باشید هر چقدر میزان SPF یکی ضدآفتاب بیشتر باشد علاوه بر هزینه زیادی که باید برای خرید آن بپردازید، دارای عوارض خاصی نیز خواهد بود، از این رو پزشکان و متخصصان پوست اغلب ضدآفتاب‌های SPF 50  را برای استفاده‌ی روزانه توصیه می‌کنند.

انواع ضدآفتاب‌ها از نظر جنس

 ضدآفتاب‌ها در دو نوع تولید می‌شوند ضد آفتاب‌های فیزیکال و شیمیایی. ضدآفتاب های فیزیکال که به آن‌ها مینرال نیز گفته می‌شود نوعی از ضدآفتاب‌ها هستند که حاوی اکسید زینک و دی اکسید تیتانیوم می‌باشند. این کرم‌ها به علت رنگ سفیدی که بر جای می‌گذارند محبوبیت کمتری دارند. ضد آفتاب‌های فیزیکیال نور و اشعه‌های مضر را به خود جذب نمی‌کنند بلکه نور را منعکس می‌کنند.

برخلاف این ضدآفتاب‌ها، ضدآفتاب‌های نوع شیمیایی دارای مواد شیمیایی مختلفی هستند و اغلب برای پوست‌هایی که حساسیت بالایی ندارند مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ضدآفتاب‌ها با داشتن مواد شیمیایی اشعه‌های مضر خورشید را جذب کرده و مانع از ورود آن به پوست می‌شوند.

نکته‌ی مهم در استفاده از ضد آفتاب‌ها

برخی از افراد احساس می‌کنند که ضد آفتاب را فقط باید زیر نور خورشید استفاده کنند. بهتر است بدانید برخی از اشعه‌های مضر خورشید که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم حتی توانایی این را دارند که از شیشه عبور کرده و پوست شما را مورد آسیب قرار دهند. علاوه بر این بسیاری از لامپ‌های موجود در منازل توانایی تولید اشعه‌های مضر را نیز دارند. در روزهای ابری و بارانی نیز استفاده از ضدآفتاب می‌تواند پوست را در مقابل اشعه‌های مضر خورشید محافظت کند، از این رو علاوه بر اینکه شما باید در خرید ضدآفتاب، SPF مناسب آن را تهیه کنید، باید در استفاده‌ی منظم و مداوم از آن نیز تلاش کنید.

چرا باید ضد آفتاب مناسب پوست خود را استفاده کنیم؟

امروزه بسیاری از کارخانجات و صنایع تولید لوازم بهداشتی و آرایشی بهداشتی به تولید انواع ضدآفتاب‌های مختلف برای پوست‌های مختلف کرده‌اند. ضدآفتابی که افراد با پوست چرب مورد استفاده قرار می‌دهند کاملاً متفاوت با ضدآفتابی است که افراد با پوست خشک باید از آن استفاده کنند. استفاده نادرست از ضدآفتابی که مناسب پوست شما نیست می‌تواند اثرات بدی روی پوست شما گذاشته و سبب بروز جوش، آکنه و یا حساسیت پوستی شود. اغلب برای افرادی که پوست چربی دارند توصیه می‌شود از ضد آفتاب‌های فری اویل استفاده کنند.

آیا کودکان نیز باید از آفتاب استفاده کنند؟

باید بگوییم اشعه‌ی مضر نور خورشید برای پوست کودکان تاثیرات منفی بیشتری دارد چرا که پوست کودکان از لطافت بیشتری برخوردار است و زودتر می‌تواند دچار آسیب شود، از این رو توصیه می‌شود والدین ضدآفتاب‌ مناسب برای پوست کودک خود را تهیه و مورد استفاده قرار دهند.

ضدآفتاب ها

آیا ضد آفتاب جذب پوست می‌شود و یا آن را نیز باید پاک کرد؟

برخی از افراد تصور می‌کنند که ضد آفتاب می‌تواند جذب پوست شده و بعد از مدتی دیگر روی پوست باقی نماند از این رو  نیازی به شستن و پاک کردن آن نیست. باید بگوییم این افراد سخت در اشتباهند چرا که ضدآفتاب‌ها نیز می‌توانند روی پوست باقی بمانند و با جذب تمام آلودگی‌ها و گرد و غبار محیط به ایجاد مشکلات بیشتر پوستی دامن بزنند. از این رو  توصیه می‌شود بعد از چند ساعت ضدآفتاب را از روی پوست خود پاک کنید تا اثر هر گونه چربی و مواد اضافی پاک شود و پوست شروع به تنفس کند.

آیا استفاده از ضد آفتاب‌های رنگی می‌تواند مضر باشد‌؟

بسیاری از مراکز تولید لوازم آرایشی بهداشتی اقدام به تولید ضد آفتاب‌هایی با پیگمنت‌های رنگی کرده‌اند. این کرم‌های رنگی می‌توانند روی پوست مانند کرم پودر عمل کرده و علاوه بر داشتن خاصیت ضد آفتاب و محافظتی در برابر نور خورشید سبب صافی و زیبایی پوست نیز شوند. بهتر است بدانید ضدآفتاب‌های رنگی اثر منفی روی پوست ندارند و می‌توانند مانند ضدآفتاب‌های بی رنگ پوست را در برابر نور خورشید محافظت کنند.

ویژگی‌های یک ضدآفتاب خوب

  • باید پوست را در مقابل هر دو نوع اشعه‌ی مضر خورشید (UVA, UVB)  محافظت کند.
  •  باید SPF مناسبی داشته باشد.
  • باید متناسب با نوع پوست شما انتخاب شود.
  • در برابر آب مقاومت خوبی داشته باشد.

کلیدواژه‌ها: